Krystaliczne dylematy

Zmęczone oczy i bóle głowy - mając dobry monitor LCD, możesz uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości podczas długich sesji przy komputerze. Ale jak wybrać najlepszy model z coraz większej oferty rynkowej? Podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę podczas zakupu i jak w mgnieniu oka przetestować każdy panel.

Zmęczone oczy i bóle głowy - mając dobry monitor LCD, możesz uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości podczas długich sesji przy komputerze. Ale jak wybrać najlepszy model z coraz większej oferty rynkowej? Podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę podczas zakupu i jak w mgnieniu oka przetestować każdy panel.

Kliknij, aby powiększyćMonitory ciekłokrystaliczne mniej obciążają oczy, nie męczą tak jak kineskopowe, zajmują mało miejsca i można je kupić za mniej niż 2000 zł. W poniższym materiale opisujemy podstawowe kryteria zakupu. Przedstawiamy dokładny opis błyskawicznego przetestowania panelu w miejscu zakupu. Odpowiednie narzędzia zamieszczamy na dołączonym CD.

Zobacz również:

1. Przekątna ekranu

Najpierw zastanów się, jak duży powinien być ekran, aby sprostał Twoim wymaganiom. Producenci podają długość przekątnej w calach, podobnie jak w przypadku monitorów kineskopowych, czyli monitorów CRT (Cathode Ray Tube). Zauważ jednak, że przekątna przekątnej nierówna. W przypadku monitorów ciekłokrystalicznych, zwanych również monitorami LCD i TFT, podaje się przekątną widzialnego obszaru ekranu, a w przypadku monitorów CRT - całkowitą przekątną ekranu. Zatem monitor ciekłokrystaliczny o przekątnej 15 cali ma większy widzialny obszar ekranu niż monitor kineskopowy o takiej samej przekątnej. Przekątna, którą podaje się w przypadku monitorów CRT, dotyczy całego ekranu, a krawędzie są zasłonięte brzegami obudowy i sięgają poza zakres widoczny dla użytkownika.

Mimo to można porównywać monitory LCD i CRT pod względem rozmiaru ekranu, bo 15-calowy panel ciekłokrystaliczny odpowiada 17-calowemu monitorowi kineskopowemu. Do standardowych zastosowań biurowych 15 cali z powodzeniem wystarcza. Jeśli masz zamiar używać monitora do fotoedycji, kup trochę większy model, 17- lub 18-calowy. Odpowiadają one mniej więcej monitorom CRT o przekątnej 19 lub 20 cali.

Jako kryterium zakupu monitorów krystalicznych nie można obierać maksymalnej rozdzielczości, jak w wypadku monitorów kineskopowych. W panelach 15-calowych rozdzielczość ta wynosi zazwyczaj 1024 x 768 pikseli, a w panelach 16-, 17- i 18-calowych 1280 x 1024 pikseli. Wprawdzie monitory LCD oferują wiele trybów rozdzielczości, jednak zaleca się korzystać wyłącznie z maksymalnej. Tylko w ten sposób wykorzystasz pełną powierzchnię ekranu przy maksymalnej ostrości. W niższych rozdzielczościach obraz zajmuje tylko wybrany fragment w środku lub jest interpolowany na cały ekran, co znacznie pogarsza ostrość.

Monitory LCD a odświeżanie

Jak wiadomo, monitory CRT, aby generować obraz pozbawiony migotania, muszą odświeżać ekran przynajmniej 75 razy w ciągu sekundy (odświeżanie z częstotliwością 75 Hz). Inaczej proces ten wygląda w przypadku paneli LCD. Mają one większą bezwładność i dlatego aby uzyskać obraz bez migotania, wystarczy odświeżać je z częstotliwością 60 Hz. Dlatego jeśli zobaczysz w specyfikacji monitora LCD wartości od 60 do 85 Hz, nie porównuj ich do tych samych wartości charakterystycznych dla kineskopowych wyświetlaczy. 60 Hz dla ekranu LCD w zupełności wystarcza do wyświetlania obrazu pozbawionego jakiegokolwiek migotania.

2. Interfejs

Lepsza jakość obrazu dzięki oddzielonemu wyjściu DVI - aby monitor otrzymywał sygnały cyfrowe, musisz miec odpowiednią kartę graficzną.Kliknij, aby powiększyćLepsza jakość obrazu dzięki oddzielonemu wyjściu DVI - aby monitor otrzymywał sygnały cyfrowe, musisz miec odpowiednią kartę graficzną.Zazwyczaj monitory LCD podłącza się do komputera wtyczką D-Sub do analogowego gniazda VGA. Jest to najtańszy sposób i wystarcza do wielu zastosowań. Jeśli jednak spędzasz dużo czasu przy komputerze lub jeśli narzekasz na bóle oczu czy podobne dolegliwości, powinieneś wybrać model wyposażony w cyfrowy interfejs DVI (Digital Video Interface). Wprawdzie panele tego typu są nieco droższe od analogowych, lecz oferują lepszą jakość obrazu - przede wszystkim pod względem ostrości i odwzorowywania kolorów. Sygnał cyfrowy przesyłany z karty graficznej do monitora nie musi być konwertowany na analogowy. W przypadku monitorów ze złączem analogowym VGA konieczne są dwie konwersje - na sygnał analogowy i ponownie na sygnał cyfrowy. Podejmując decyzję zakupu, nie pomyl dwóch nazw interfejsu: DVI-I i DVI-D. Panele wyposażone w jeden lub drugi interfejs można podłączać do każdej karty graficznej z wyjściem DVI. Jedyna różnica polega na tym, że interfejs DVI-I (I od Integrated, gniazdo 29-stykowe) przetwarza zarówno sygnały cyfrowe, jak i analogowe, podczas gdy interfejs DVI-D (D od Digital, gniazdo 24-stykowe) akceptuje wyłącznie sygnały cyfrowe.

Jedynym wymaganiem sprzętowym, które musi być spełnione, aby uniknąć konwersji sygnałów na analogowe, jest karta graficzna z gniazdem DVI. Jeżeli karta ma tylko wyjście D-Sub, możesz podłączyć do niej monitor DVI, lecz będzie on działać w trybie analogowym. Gdy w przyszłości zmienisz kartę graficzną na wyposażoną w odpowiednie gniazdo, będziesz zadowolony, że wybrałeś monitor DVI. Jednak zanim to nastąpi, nie obejdziesz się bez przejściówki DVI/D-Sub.

Jeżeli nie wchodzi w skład akcesoriów panelu, musisz ją dokupić. Stanowczo odradzamy zakup monitora, który akceptuje tylko standard DFP (Digital Flat Panel). Standard ten jest przestarzały. Karty graficzne z wyjściem DFP już prawie całkowicie znikły z rynku.

Czas reakcji w warunkach polowych

Precyzyjne zmierzenie czasu reakcji ekranu wymaga bardzo profesjonalnego oprogramowania. Możesz jednak po amatorsku sprawdzić, jak monitor radzi sobie z wyświetlaniem dynamicznych obrazów. Wystarczy, że uruchomisz stronę internetową, jakąkolwiek aplikację, czy plik, który zawiera tekst lub grafikę zajmującą więcej niż jeden ekran na monitorze. Łapiąc za suwak służący do przewijania strony, przesuń go kilkukrotnie w górę i w dół, a z łatwością zauważysz, czy prezentacja obrazu jest płynna i czytelna. Jeśli monitor charakteryzuje się słabym czasem reakcji, podczas przesuwania zauważysz smużenie oraz tzw. przelewanie się obrazu.

3. "Zepsute" piksele

Prawdziwe wywanie - monitory LCD mają trudności z prawidłowym odwzorowywaniem kolorów twarzy. Przed zakupem sprawdź panel przy użyciu tej fotografii.Kliknij, aby powiększyćPrawdziwe wywanie - monitory LCD mają trudności z prawidłowym odwzorowywaniem kolorów twarzy. Przed zakupem sprawdź panel przy użyciu tej fotografii.Na ekranie paneli LCD zdarzają się błędne piksele powstające na skutek uszkodzenia tranzystorów. Nie potrafią wyświetlać właściwego koloru, zamiast tego świecą przez cały czas na biało, w niewłaściwym kolorze (czerwonym, zielonym lub niebieskim) albo pozostają czarne. Umowa gwarancyjna zawiera zazwyczaj klauzulę, w której producent wyszczególnia dopuszczalną liczbę błędnych pikseli. Jeśli na ekranie jest ich mniej, niż podaje klauzula, monitor nie podlega bezpłatnej wymianie w myśl ustaleń gwarancyjnych. Przykładowo nabywca monitora CTX musi się pogodzić w najgorszym przypadku z ośmioma uszkodzonymi pikselami. W wypadku IBM trzeba akceptować maksymalnie pięć błędnych pikseli, a w monitorach LG Electronics - cztery. W razie wątpliwości zapoznaj się już w miejscu zakupu z umową gwarancyjną. Poproś o podłączenie monitora do komputera i sprawdź dokładnie, czy ekran spełnia Twoje wymagania.

Dobra karta to podstawa

Pamiętaj, że nawet najlepszy monitor LCD nie pokaże pełni swych możliwości, jeśli zostanie podłączony do karty grafiki przeciętnej jakości. Doświadczenia wyniesione z prowadzonych w laboratorium PCWK testów wskazują, że zainstalowanie w komputerze kart grafiki oferujących bardzo dobrą jakość obrazu ma kluczowe znaczenie dla efektu końcowego. Obraz staje się wyraźniejszy, kolory odzyskują utracony wcześniej blask i czasami aż trudno uwierzyć, że to to samo urządzenie. Dlatego pamiętaj - warto zainwestować w kartę grafiki znaną z ponadprzeciętnie dobrej jakości obrazu. Z czystym sumieniem możemy polecić karty Matroksa, ATI i markowe, ale tylko nowsze karty oparte na procesorach NVIDII. Nie mniej istotne dla jakości obrazu

są sterowniki firmowe dołączane do monitora. Koniecznie je zainstaluj, rezygnując z domyślnych sterowników oferowanych przez system Windows.