Magistrale i bufory

Jeszcze do niedawna napędy DVD-ROM w notebookach były stosunkowo rzadko spotykane. Prym wiodły standardowe czytniki CD-ROM, w droższych modelach rzadko zastępowane nagrywarkami. Taka sytuacja szybko jednak ulega zmianie.

Jeszcze do niedawna napędy DVD-ROM w notebookach były stosunkowo rzadko spotykane. Prym wiodły standardowe czytniki CD-ROM, w droższych modelach rzadko zastępowane nagrywarkami. Taka sytuacja szybko jednak ulega zmianie.

Jeśli przyjrzeć się bliżej ofercie komputerów przenośnych, to z łatwością można zauważyć, że w coraz większej liczbie modeli jako standardowe napędy optyczne montowane są czytniki DVD. Minęły już czasy, gdy była to tylko droga nowość, zaś oferowane przez te urządzenia parametry techniczne były na tyle niedoskonałe, że w codziennym użytkowaniu sprawiały one tylko kłopoty. Postęp w tej dziedzinie jest jednak niewiarygodny i dzisiaj napędy DVD, zarówno w wersji wewnętrznej, jak i zewnętrznej (przenośne), charakteryzują się parametrami nieznacznie tylko ustępującymi parametrom zwykłych czytników CD.

Zobacz również:

Współczesne notebooki do komunikacji z przenośnymi urządzeniami zapisującymi i odtwarzającymi mogą wykorzystywać różne interfejsy. Wiążą się z tym wartości dopuszczalnych transferów przeprowadzanych przez dany rodzaj złącza. Obecnie stosuje się kilka ich rodzajów, np.: PCMCIA, CardBus, USB 1.x, USB 2.0 oraz FireWire.

Maksymalna, teoretyczna wartość przepustowości poszczególnych rozwiązań komunikacyjnych przedstawia się następująco:

USB 2.0 480 Mb/s

FireWire 400 Mb/s

CardBus 48 Mb/s

PCMCIA 24 Mb/s

USB 1.0 12 Mb/s

Dostępne wartości transferów osiągane przez poszczególne interfejsy przy danej prędkości, wyrażonej jako wielokrotność 150 KB/s (poziom odniesienia oznaczany jako prędkość x1), kształtują się w następujący sposób:

Z przedstawionych danych jednoznacznie wynika, że największą przepustowością odznaczają się interfejsy FireWire oraz niedawno wprowadzony USB 2.0. Spoglądając jednak na te liczby z innej perspektywy, łatwo dojść do wniosku, że nasze wymagania w zupełności zaspokoi i USB 1.x. Wystarczy bowiem pamiętać o tym, że filmy na DVD są odczytywane zawsze z prędkością x1, co odpowiada mniej więcej transferowi x8 w zwykłych czytnikach CD-ROM.

Sytuacja ulega diametralnej zmianie, gdy w grę wchodzi również odczyt danych (czyli wykorzystywanie DVD w roli normalnego czytnika płytek, zarówno DVD, jak i CD). W takim przypadku zależy nam na jak największej wartości transferów z napędu, musimy zatem zdecydować się wówczas na szybkie złącze komunikacyjne. Oczywiście, bardzo ważną sprawą pozostają cały czas inne parametry wewnętrznego czy też zewnętrznego napędu DVD: czas wyszukiwania danych, obciążenie procesora, czas bezawaryjnej pracy czytnika, korekcja błędów odczytu czy też bardzo ważny (z punktu widzenia komputera przenośnego) pobór prądu podczas pracy. Z uwagi na konieczność miniaturyzacji układów, podzespołów i części składowych napędu, te parametry będą trochę gorsze niż w przypadku normalnych czytników DVD. Niestety, coś za coś...

Oferta firm produkujących akcesoria do komputerów przenośnych jest dość pokaźna. Przyjrzyjmy się zatem niektórym propozycjom. Wybraliśmy kilka modeli, reprezentujących różne podejście do tematu "DVD dla notebooka".

Napędy wewnętrzne

Kliknij, aby powiększyćW ofercie firmy TEAC znajdziemy dwa, chyba najpowszechniej stosowane napędy wewnętrzne przeznaczone do montowania w notebookach: DW-28E opisywany jeszcze jako combo CD/DVD oraz DV-28E nazywany już czytnikiem DVD oraz (na drugim miejscu!) CD. Podstawowe dane obu napędów są do siebie podobne i obejmują interfejs ATAPI wraz z obsługą ATA-33 (dla DV-28E), deklarowaną obsługę nośników CD-ROM, Photo CD, CD-I, Video CD, Enhanced CD, CD PLUS, Audio CD (wraz z CD-Text) oraz DVD-ROM (do 17 GB w przypadku płytek dwuwarstwowych), DVD-Video (nie wspomina się, niestety, o DVD-R, DVD-RAM, DVD-RW, DVD+RW - czyżby przeoczenie?). Oba urządzenia mają bufor 512 kB i charakteryzują się niedużą wagą 235 g.