GeForce4 MX - chwyt marketingowy

Najnowsze karty graficzne z układami GeForce4 pojawiły się już w Polsce. Niestety, na razie tylko w wersji MX.

Najnowsze karty graficzne z układami GeForce4 pojawiły się już w Polsce. Niestety, na razie tylko w wersji MX.

Kliknij, aby powiększyćZ tego powodu nie należy oczekiwać, że pobiją pod względem wydajności układy GeForce3 albo Radeon 8500. Wskazuje na to chociażby ich cena, oscylująca na poziomie 600-700 zł. Użycie nazwy GeForce4 MX na oznaczenie tych układów może powodować wiele zamieszania, gdyż są znacznie mniej zaawansowane niż np. GeForce3, nie wspominając już o pełnym GeForce4. GeForce 4 MX (kodowa nazwa NV17) stanowi zaledwie rozwinięcie idei GeForce2 MX.

Zobacz również:

Układ pozbawiony jest między innymi jednostki Vertex Shader, której działanie opisujemy w artykule "Grafika 3D od kuchni".

3DMark2001 (1024x768x32)Kliknij, aby powiększyć3DMark2001 (1024x768x32)Pojawiła się ona po raz pierwszy właśnie w układach GeForce3. Co więc nowego wnosi GeForce4 MX? W stosunku do GeForce2 MX, przede wszystkim wyższe taktowanie pamięci i układu, wydajniejszą architekturę pamięci (Light Speed Memory Architecture) z krzyżowym kontrolerem oraz znacznie lepsze mechanizmy odtwarzania DVD. Pojawił się także zaawansowany mechanizm wygładzania krawędzi (Accuview Anti Aliasing), jednak biorąc pod uwagę wydajność układu, z tej akurat funkcji użytkownicy nie będą mieli wiele pożytku.

Quake III Arena High Quality (1024x768)Kliknij, aby powiększyćQuake III Arena High Quality (1024x768)O możliwościach nowych układów mogliśmy się przekonać na przykładzie dwóch kart, które trafiły do PCWK LAB: Sparkle GeForce4 MX440 oraz Leadtek WinFast A170DDR. Obydwie oparte są na konstrukcji referencyjnej NVIDII (na karcie Sparkle pozostało nawet logo tej firmy) i różnią się jedynie oznaczeniami na modułach pamięci. Zastosowano w nich układ GeForce4 MX440, czyli drugi pod względem wydajności w rodzinie MX (najwyższy model oznaczony jest GeForce4 MX460).

Ze względu na podobieństwa, obydwie karty osiągnęły niezwykle zbliżone wyniki. Jeśli chodzi o wydajność, różnice pojawiają się dopiero na drugim miejscu po przecinku. Ocena wydajności wynosi 7,1, co plasuje obydwie karty dokładnie na poziomie testowanych wcześniej urządzeń z układami GeForce2 Titanium. Dystans do najszybszych kart obrazować może np. wynik w teście 3DMark2001 - do rekordzistów obydwu kartom brakuje ponad 2000 punktów.

Kliknij, aby powiększyćJednak wydajność tych kart może się okazać w najbliższym czasie dużo mniejsza niż sugerowana obecnie przez wyniki testów. Zaważyć może na tym wspomniane już usunięcie jednostki Vertex Shader, która będzie coraz częściej wykorzystywana w nowych grach. Ostatnio głośna stała się wypowiedź Johna Carmacka, znanego programisty pracującego obecnie nad nową wersją gry "Doom". Jego zdaniem, karty z układami GeForce4 MX będą sobie z tym tytułem radziły bardzo słabo. Brak Vertex Shader sprawia również, że testowane karty nie będą mogły wykorzystać wszystkich mechanizmów wbudowanych w DirectX 8.x.