Z nutą bezpieczeństwa

Srebrzystych krążków z muzyką kopiuje się krocie. W obawie o zyski przemysł muzyczny zdecydował się zabezpieczać płyty. Od tej pory krążki nie dają się odtwarzać w napędach CD-ROM, a nawet w niektórych odtwarzaczach kompaktowych. Na szczęście są sposoby wykonania w pełni funkcjonalnych kopii.

Srebrzystych krążków z muzyką kopiuje się krocie. W obawie o zyski przemysł muzyczny zdecydował się zabezpieczać płyty. Od tej pory krążki nie dają się odtwarzać w napędach CD-ROM, a nawet w niektórych odtwarzaczach kompaktowych. Na szczęście są sposoby wykonania w pełni funkcjonalnych kopii.

Jeśli nie wiesz, jakie standardy zapisu daje nowy firmware, poszukaj odpowiedzi w Internecie. Powyższy przykład dotyczy nagrywarki Lite-On LTR-12101B.Kliknij, aby powiększyćJeśli nie wiesz, jakie standardy zapisu daje nowy firmware, poszukaj odpowiedzi w Internecie. Powyższy przykład dotyczy nagrywarki Lite-On LTR-12101B.Przemysł fonograficzny odnotowuje rocznie ogromne spadki obrotów. Winę, jak twierdzi, ponoszą nagrywarki, gdyż pozwalają skopiować za dwa złote cały album - i to przy zachowaniu doskonałej jakości brzmienia. Nic dziwnego, że coraz więcej producentów stara się ukrócić ten proceder, wyposażając płyty w rozmyślne zabezpieczenia.

Zobacz również:

Jednak z drugiej strony nabywca powinien mieć możliwość tworzenia zapasowych kopii zakupionych legalnie nagrań. Błyszczące krążki ulegają z czasem uszkodzeniom, między innymi z powodu rys na powierzchni nośnika. Albumy pozostawione w samochodzie mogą paść ofiarą złodzieja, a płyty zabrane na imprezę - znaleźć się nagle na parkiecie lub nie wrócić do prawowitego właściciela.

Czy należy oczekiwać, że w niedługim czasie wszystkie albumy trafiające na rynek będą wyposażone w blokadę kopiowania? Firmy fonograficzne niechętnie o tym mówią. Po kryjomu wprowadziły na rynek pierwsze zabezpieczone albumy, nie spodziewając się tak burzliwego protestu klientów. Dodatkowe kontrowersje powoduje fakt, że tylko nieliczne płyty zawierają wzmiankę o użyciu zabezpieczeń. Kupując płytę, klient nie jest świadomy, że może trafić na egzemplarz, którego nie odtworzy w komputerze. Co gorsza, nawet nie będzie mógł utworzyć zapasowego duplikatu. Tymczasem słone ceny płyt kompaktowych zachęcają do korzystania z kopii i chronienia cennych oryginałów w bezpiecznym miejscu. Przecież nikt nie wyda Ci drugiej płyty po okazaniu oryginalnej zdartej.

W poniższym materiale przedstawiamy sposoby, które pozwolą sporządzać zapasowe kopie fonograficznej kolekcji.

W pierwszej części artykułu omawiamy warunki, które muszą spełniać podzespoły sprzętowe i oprogramowanie, aby umożliwić tworzenie duplikatów. W dalszej kolejności zamieszczamy konkretne porady i instrukcje krok po kroku. Opis metod i obecnych standardów zabezpieczania znajdziesz w ramce "Na czym polegają zabezpieczenia płyt audio?". Pamiętaj, że możesz tworzyć kopie legalnie nabytych albumów tylko na własny użytek. Udostępniające je osobom trzecim lub rozpowszechniając w inny sposób, popadniesz w konflikt z prawem.

1. Wymagania - tryb DAE

Aby można było skopiować płytę audio, napęd CD-ROM odczytujący krążek musi obsługiwać tryb DAE (Digital Audio Extraction). Dzięki niemu kopia nie będzie się różniła jakością brzmienia od oryginału. Podczas odtwarzania płyt skopiowanych bez DAE słychać trzaski, ponieważ napęd co chwilę przerywa i wznawia odczyt oryginału. W odróżnieniu od krążków z danymi płyty kompaktowe audio nie zawierają nagłówków z adresami bloków.

Z tego względu laser nie zawsze trafia dokładnie w miejsce przerwania odczytu i opuszcza lub dubluje kilka bloków, co powoduje trzaski podczas odtwarzania płyty. Większość napędów CD-ROM wyprodukowanych w ciągu dwóch ostatnich lat zadowalająco radzi sobie z odczytem DAE. Bardzo dobre wyniki uzyskują napędy Plextor, m.in. model Plexwriter 24/10/40A. Jeśli nagrywasz za pomocą programu WinOnCD, możesz łatwo sprawdzić

czy Twój napęd obsługuje DAE. Kliknij menu Options | Preferences i wskaż kartę Recorder. Wybierz napęd, po czym kliknij przycisk Info.

2.Wymagania - jakość odczytu

Jakość brzmienia kopii zależy w bardzo dużej mierze od właściwości napędu odczytującego - niezależnie od tego, czy pełni tę funkcję nagrywarka CD-RW, napęd DVD czy może napęd CD-ROM. Błędy odczytu słyszy się jako trzaski (patrz punkt 1). Dlatego odczyt kopiowanego krążka należy powierzyć najlepszemu z posiadanych napędów. Jakość odczytu płyt audio możesz ustalić, używając shareware'owego programu Feurio (dostępny pod adresem www.feurio.com, rozmiar pliku: 2,5 MB, rejestracja: 25 EUR).

Napisy blisko wewnętrznej krawędzi płyty mogą świadczyć o zabezpieczeniu przed kopiowaniem. Przykładowo Sony DADC oznacza użycie mechanizmu Key2audio.Kliknij, aby powiększyćNapisy blisko wewnętrznej krawędzi płyty mogą świadczyć o zabezpieczeniu przed kopiowaniem. Przykładowo Sony DADC oznacza użycie mechanizmu Key2audio.Po zainstalowaniu programu włóż do napędu płytę audio niezabezpieczoną przed kopiowaniem. Feurio odmówi bowiem posłuszeństwa, gdy wykryje na krążku ścieżki zawierające dane. Następnie przejdź do okna Feurio! CD Manager i wybierz menu Program | Program parameters Kliknij przycisk Test device na karcie Device parameters i potwierdź przyciskiem Start test. Feurio wykrywa nieregularności odczytu. Napęd, w którym występują, nie nadaje się do odczytywania płyt audio. Jeśli diagnoza programu nie wskazuje błędów, oznacza to, że napęd odczytuje bez zarzutu lub popełnia systematycznie błędy, których Feurio nie potrafi zarejestrować.

3. Wymagania - tryb DAO

Do zgrywania płyt audio jest wymagany tryb DAO (Disk At Once) - niezależnie od tego, czy oryginały są zabezpieczone przed kopiowaniem. Tryb ten zapewnia tworzenie płyt audio zgodnych ze specyfikacjami standardu Red Book.

W trybie DAO nagrywarka nie tworzy przerw pomiędzy zapisywanymi ścieżkami dźwiękowymi. Większość nagrywarek obsługuje DAO, problemy mogą mieć tylko weterani w dziedzinie wypalania.

Na wszelki wypadek zajrzyj do instrukcji obsługi. Starsze napędy takie jak np. Mitsumi CD-2600TE, CR-2801TE czy Sony CDU 926 zapisują wyłącznie w trybie TAO (Track At Once). Wówczas musisz się pogodzić z dwusekundowymi przerwami między utworami, ponieważ napęd zapisuje oddzielnie każdą ścieżkę dźwiękową. Na dodatek kopie są oszpecone trzaskami, bo laser wyłącza się po zapisaniu każdej ścieżki.

4. Wymagania - nowe funkcje

Jeśli Twoja nagrywarka nie obsługuje trybu DAE lub DAO, może uda Ci się zlikwidować ten problem, aktualizując oprogramowanie układowe (tzw. firmware) napędu. Przykładowo Mitsumi CR-4801TE wyposażone w zaktualizowaną wersję 2.03 (dostępna pod adresem http://download.mitsumi.de/fw203_48.exe) potrafi obsługiwać DAO. Oprogramowania układowego należy szukać w internetowych witrynach producentów. Niektórzy z nich oferują aktualne wersje, nie informując, co usprawniono. Przydatne uwagi dotyczące wybranych aktualizacji firmware'u znajdziesz pod adresem www.elby.org/english/corp/index.htm. Kliknij link CloneCD3, a potem Supported Writers w lewej części okna.

5. Wymagania - oprogramowanie

Tryb DAO musi być obsługiwany nie tylko przez nagrywarkę, lecz również przez program nagrywający. Wszystkie aktualne wersje programów potrafią nagrywać w trybie DAO. Aby kopiować zabezpieczone płyty, program musi ponadto radzić sobie z uszkodzoną tablicą TOC (Table of Contents). Godne polecenia są pod tym względem Nero Burning ROM (www.ahead.de, rozmiar pliku: 16,3 MB, ograniczenie: 30 dni, rejestracja: 40 EUR), Feurio (www.feurio.com, rozmiar pliku: 2,5 MB, rejestracja: 25 EUR), DiscJuggler (www.disc4you.net, rozmiar pliku: 9,6 MB, ograniczenie: dwukrotna prędkość zapisu, rejestracja: 58 EUR) i CloneCD (www.elby.org, rozmiar pliku: 2,2 MB, ograniczenie: 21 dni, rejestracja: 39 EUR).