Na twardo

Nie ekscytujmy się już pojemnością coraz to nowych rodzajów płyt. Tak naprawdę chodzi o to, żeby nośnik... wyeliminować.

Nie ekscytujmy się już pojemnością coraz to nowych rodzajów płyt. Tak naprawdę chodzi o to, żeby nośnik... wyeliminować.

Kliknij, aby powiększyćPrzemysł rozrywkowy ciągle zaskakuje nowymi rozwiązaniami. Producenci starają się przekonać nas do nowych standardów, umożliwiających coraz wyższą jakość reprodukcji obrazu i dźwięku. Wprowadzeniu DVD-Video, DVD-Audio oraz SACD towarzyszył wielki szum medialny.

Zobacz również:

Ale niewykluczone że prawdziwa rewolucja odbywa się gdzie indziej. Nie dotyczy ona sporu o wygląd czy sposób zapisu płytki, z której odtwarzać mamy interesujące nas filmy lub muzykę. Chodzi raczej o to, żeby w ogóle pozbyć się nośnika.

Jak to możliwe? Kluczem do tej sprawy jest cyfrowy zapis materiału audio-wideo. Technologia cyfrowa polega przecież na opisaniu materiału w postaci zerojedynkowej. Dokonawszy takiej transformacji, mamy pełną swobodę wyboru nośnika, który ma służyć do przechowania uzyskanych danych. Oczywiście, płytki wielkości CD mają wielkie zalety - łatwo je przenieść, są stosunkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne i niemal całkowicie na zakłócenia magnetyczne. Ale mają też swoje wady. Nie są zbyt pojemne, nie imponują szybkością transmisji danych. Zajmują też sporo miejsca - to problem szczególnie melomanów, których kolekcje nierzadko liczą tysiące egzemplarzy.

Kompresja

Kliknij, aby powiększyćW świecie komputerów dominującym nośnikiem danych są twarde dyski, niewielkie urządzenia rozmiarami przypominające małą książkę. Mogą one osiągnąć pojemność setek megabajtów; co więcej - liczba ta nieustannie się zwiększa. A sto megabajtów to ponad dwieście przeciętnych płyt audio albo kilkanaście filmów DVD.

Ale to nie wszystko. W tym ujęciu mowa jest o pełnym formacie DVD czy CD audio. Prawdziwym natomiast hitem, jeśli chodzi o przechowywanie danych multimedialnych na twardych dyskach jest tzw. stratna kompresja. Pomysł jest dość prosty - pomijane są te elementy zapisu cyfrowego, które nie odpowiadają za informacje istotne z punktu widzenia użytkownika. Uwzględnienie bardzo szczegółowych detali dźwięku czy obrazu powoduje, że pliki osiągają duże rozmiary. Nie wszystkie te dane są jednak rzeczywiście istotne dla odbioru. Rezygnując więc z części informacji, możemy uzyskać znaczną oszczędność objętości pliku. Oczywiście, tracimy nieco na jakości, parametry odtwarzania są jednak wystarczające dla zdecydowanej większości zastosowań. Popularne formaty skompresowanego audio i wideo - odpowiednio MP3 i DivX - tworzą pliki, które zajmują jedną dziesiątą standardowej objętości. Jak łatwo obliczyć, dzieląc standardowy dysk 80 GB po równo na obraz i dźwięk, uzyskujemy możliwość zapisania około sześćdziesięciu pełnometrażowych filmów i sześciuset albumów audio. A różnica w jakości, w porównaniu z pełnym formatem CD czy DVD, będzie często niezauważalna i prawie zawsze nieistotna dla użytkownika. I warto pamiętać, że standardowa pojemność twardego dysku zwiększa się kilkakrotnie co roku. Niedługo więc możemy oczekiwać urządzeń o pojemności tysięcy GB.