Cyfrowy klaps

Od poprzedniego testu (PCWK 03/2001) przetestowaliśmy już ponad 40 kamkorderów. Wśród nich znajdziesz modele kieszonkowe, nieco większe oraz tak duże, że podczas filmowania trzeba opierać je na ramieniu.

Od poprzedniego testu (PCWK 03/2001) przetestowaliśmy już ponad 40 kamkorderów. Wśród nich znajdziesz modele kieszonkowe, nieco większe oraz tak duże, że podczas filmowania trzeba opierać je na ramieniu.

Cyfrowe kamery wideo standardu DV, w zależności od klasy i przeznaczenia mogą rejestrować cyfrowy obraz o odmiennej jakości, w większości przypadków jednak znacznie lepszy od tego, jaki rejestruje analogowa kamera VHS (lub S-VHS).

Zobacz również:

DV kontra VHS

Canon XL-1SKliknij, aby powiększyćCanon XL-1SRóżnica jakości między filmem zarejestrowanym sprzętem cyfrowym i analogowym jest bardzo wyraźna. Kiedy oglądasz materiał nakręcony kamerą VHS, dostrzegasz chociażby to, że obraz jest mniej ostry w porównaniu z emitowanym przez stacje telewizyjne. Wynika to głównie z mniejszej rozdzielczości kamer VHS. W standardzie tym można zapisać obraz w rozdzielczości 200-300 linii (Super-VHS oferuje około 400 linii). Cyfrowy zapis DV w zależności od modelu kamery może zarejestrować obraz w rozdzielczości przekraczającej 500 linii, co zbliża go do standardów telewizyjnych. Różnica jakości występuje również z innego powodu. Obraz zarejestrowany kamerą wideo najczęściej kopiuje się na inny nośnik, który jest następnie wprowadzany i odczytywany w magnetowidzie. Jeśli masz do czynienia z formatem cyfrowym, nie musisz się martwić o utratę jakości podczas przegrywania. Wykonanie analogowej kopii VHS zawsze pociągnie za sobą stratę i tak słabszej jakości zarówno obrazu, jak i dźwięku.

Budowa kamery cyfrowej

Kamkorder pod względem budowy i zasady działania niewiele się różni od cyfrowego aparatu fotograficznego. Przez obiektyw dostaje się do wnętrza urządzenia światło "niosące obraz" na powierzchnię matrycy (lub matryc) CCD. Matryca przekazuje go w formie elektronicznej do przetwornika analogowo-cyfrowego, a następnie na nośnik pamięci i wyświetlacz LCD. Podstawowym magazynem danych jest taśma magnetyczna na kasecie Mini DV, Digital 8 lub Micro MV (nowy format Sony). Do rejestracji zdjęć cyfrowych wykorzystuje się karty pamięci, takie jak Secure Digital (SD), Multi Media Card (MMC) lub Memory Stick (MS).

Kamkorder i aparat cyfrowy w nieco inny sposób rejestrują obraz. W aparacie jest on "przechwytywany" jednocześnie przez wszystkie detektory matrycy CCD. W kamerze rejestracja następuje naprzemiennie: linii parzystych i nieparzystych. Niektóre modele oferują funkcję "progresive scan", która umożliwia rejestrację obrazu za pomocą wszystkich detektorów jednocześnie, dzięki czemu ma on większą rozdzielczość. Jednak dzieje się to kosztem częstotliwości zapisu poszczególnych kadrów filmu, co powoduje efekt ruchu "poklatkowego". Funkcję tę radzimy wykorzystywać głównie podczas wykonywania cyfrowych zdjęć.

Imponująca wielkość

Canon MV 430iKliknij, aby powiększyćCanon MV 430iDla wielu filmowców amatorów bardzo istotna jest wielkość kamery, używanej głównie podczas weekendów i urlopu. Urządzenia DV na ogół są mniejsze i lżejsze od kamer VHS. Najmniejsze mieszczą się zarówno w dłoni, jak i kieszeni marynarki. Modele takie oferują wszyscy najwięksi producenci tego rodzaju sprzętu (można tu wymienić Canon MV3, Sony DCR-PC5 czy JVC GR-DVX10). Korzystają z niego również dziennikarze w miejscach, gdzie filmowanie jest zabronione. Jako przykład można podać głośny film dokumentalny nakręcony w rządzonym przez Talibów Afganistanie. Jego fragmenty (między innymi publicznych egzekucji) zostały nakręcone małą kamerą Mini DV.

Na uwagę zasługują ostatnie, opisywane już przez nas nowości Sony i Panasonica. Pierwsza z nich to kamera mniejsza od niejednej dłoni - Sony DCR IP5. Jest to obecnie najmniejszy kamkorder na świecie między innymi dzięki zastosowaniu nowego nośnika - kasety standardu Micro MV. Możesz na niej zarejestrować sześćdziesięciominutowy film skompresowany w formacie MPEG-2. Jakość obrazu, który rejestruje IP5, tylko nieznacznie ustępuje uzyskanemu z większości kamer Mini DV lub Digital 8. Z niektórymi jest porównywalna.

Druga nowość wśród "kieszonkowców" to transformer Panasonica NV-EX21. Kamera Mini DV może zostać rozmontowana na dwie części - magnetowidową i obiektywową, która działa samodzielnie jako aparat cyfrowy. W teście wypadła dosyć dobrze, pokonując na przykład pod względem ostrości obrazu inne, większe modele.

Na drugim biegunie pod względem rozmiaru znajduje się półprofesjonalna kamera cyfrowa Canona XL-1S - duża, naramienna i bogato wyposażona. Bardzo ciekawe jest to, że można ją bez trudu rozebrać na kilka części, podobnie jak "transformer" Panasonica. Odkręca się okular - jedyny w tej kamerze element służący do kontroli kadru. Zdemontować można także mikrofon, który niekoniecznie musi się znajdować na kamerze podczas nagrania. Producent zastosował, podobnie jak w aparatach fotograficznych, zdejmowaną i wymienną optykę - zmiennoogniskowy obiektyw o dwudziestokrotnym współczynniku powiększania. Użyto w nim wysokiej jakości soczewek fluorytowych oraz mechanizmu optycznej stabilizacji obrazu. Stabilizator reaguje na wstrząs dzięki dwom czujnikom: mechanicznemu oraz elektronicznemu (informacje o drganiach pochodzą z żyroskopu oraz przetwornika CCD). Jak przystało na urządzenie klasy półprofesjonalnej, CCD w XL-1S występuje w trzech postaciach. Canon zastosował trzy matryce, z których każda została przeznaczona do rozpoznawania jednej barwy RGB. System 3CCD na ogół zapewnia lepszą jakość rejestrowanego obrazu. Zwiększa to jednak koszt produkcji urządzenia, dlatego powyższe rozwiązanie wykorzystuje się głównie w zaawansowanych modelach.

Sony DCR IP5Kliknij, aby powiększyćSony DCR IP5Jakość zarówno obrazu, jak i dźwięku rejestrowanego w XL-1S jest bardzo dobra. Pod tym względem model Canona ustępuje jednak opisywanej w zeszłym roku półprofesjonalnej Sony DCR-VX2000E, szczególnie pod względem ostrości obrazu. Pod względem jakości nagrania wśród liderów ostatniego testu znalazła się również kamera Sony. To jeden z najnowszych modeli klasy średniej, oznaczony DCR-TRV30E (następca zwycięskiej w zeszłym roku TRV20E). Film nagrany tą kamerą jest czysty i ostry nawet wówczas, gdy nagranie odbywało się przy bardzo słabym oświetleniu.

Kamera dla Kowalskiego

Niestety, cyfrowe kamkordery są droższe od popularnych modeli VHS. Jednak w ofercie kilku producentów znajdą się modele kosztujące około 3 tysięcy złotych. Pod względem jakości ustępują, co prawda, modelom za 8 czy 12 tysięcy, ale nie na tyle, by porównywać je z kamerami analogowymi. Wśród nich znajdują się na przykład niewielkie i lekkie kamery Canona z serii MV 400.

Wybierz kamerę dla siebie

Gdy zdecydujesz się kupić kamerę, po ustaleniu, ile możesz na nią wydać, zwróć uwagę na wielkość urządzenia oraz wyposażenie w takie funkcje, jak optyczna stabilizacja obrazu, możliwość wprowadzania cyfrowego filmu do kamery (DV IN) oraz ręczne tryby pracy.

Niewielkie rozmiary kamery są niezwykle ważną cechą, gdy filmujesz na przykład podczas długich i męczących wycieczek. Z drugiej strony, małe kamery są bardziej podatne na wstrząsy - trudniej nimi zarejestrować stabilny obraz bez użycia statywu. Dlatego jeśli zależy Ci na tym, by zarejestrowany obraz zbyt mocno nie drżał, wybierz urządzenie nieco większe i cięższe. Najlepiej, żeby było dodatkowo wyposażone w funkcję optycznej stabilizacji obrazu, co w dużym stopniu uchroni Twój film od wstrząsów.

Jeśli przewidujesz edytowanie nakręconych scenek i nagranie na taśmę DV zmontowanego w komputerze filmu, wybierz model z wejściem cyfrowym. Niestety, kamery w takiej wersji są droższe. Można to jednak obejść, korzystając z usług specjalistycznych firm, które zajmują się "udrażnianiem" wejść DV w kamerach wideo. Taki zabieg możliwy jest w większości wypadków i kosztuje około 200 zł.

Sony DCR-TRV 30EKliknij, aby powiększyćSony DCR-TRV 30EBardziej ambitnym filmowcom amatorom producenci proponują większe możliwości wpłynięcia na rejestrowany film. Chodzi o ręczne tryby pracy kamery - na przykład wybór sposobu ekspozycji (w tym preselekcja przesłony) lub ręcznego ustawiania ostrości. Jeśli chcesz sam ustawiać ostrość - na przykład na punkt nieznajdujący się w centrum kadru (autofokus na ogół właśnie tam ustawia ostrość), wybierz kamerę z ręcznym fokusem. Najwygodniej ostrość ustawia się pierścieniem znajdującym się na obiektywie kamery, lecz nie wszystkie modele są w niego wyposażone.