Top 10 Service

W tym wydaniu naszego zestawienia 10 programów niezbędnych, naszym zdaniem, każdemu użytkownikowi proponujemy dwie nowe aplikacje do kontroli Rejestru i odzyskiwania danych z twardych dysków, a także nową wersję znanego, bezpłatnego menedżera plików. Prezentujemy także nietypowy program chroniący komputer przed wirusami, doskonale współpracujący z innymi skanerami antywirusowymi.

W tym wydaniu naszego zestawienia 10 programów niezbędnych, naszym zdaniem, każdemu użytkownikowi proponujemy dwie nowe aplikacje do kontroli Rejestru i odzyskiwania danych z twardych dysków, a także nową wersję znanego, bezpłatnego menedżera plików. Prezentujemy także nietypowy program chroniący komputer przed wirusami, doskonale współpracujący z innymi skanerami antywirusowymi.

Sentinel 1.1

Program antywirusowy

Kliknij, aby powiększyćJest to dość nietypowy program: potrafi współpracować z innym skanerem antywirusowym i za jego pomocą sprawdzać podejrzane pliki. Sentinel 1.1 weryfikuje także, czy pliki systemowe nie zostały zmodyfikowane (taka sytuacja może świadczyć o obecności wirusa lub konia trojańskiego). Aplikacja zawiera moduł AppWatch, umożliwiający sprawdzenie, jakie programy są w danej chwili uruchomione na komputerze (wielu z nich nie widać w menedżerze zadań) i szybkie wyłączenie podejrzanych procesów. Dodatkowe narzędzie, RegWatch, umożliwia podejrzenie zawartości Rejestru i np. sprawdzenie skanerem antywirusowym plików, do których odwołują się klucze Rejestru.

Zobacz również:

Informacje: RuntimeWare.com

Plik: sentinel11.exe

RegistryMedic 1.8

Kontrola Rejestru

Kliknij, aby powiększyćJest to stosunkowo mało znany program do edycji i optymalizacji Rejestru. Ma tyle interesujących możliwości, że aż dziwne, iż jest rozpowszechniany bezpłatnie. RegistryMedic potrafi automatycznie wyszukać i naprawić błędne wpisy w Rejestrze (np. odnoszące się do nieistniejących lub przeniesionych plików). Aplikacja naprawia także nieprawidłowe wpisy, odnoszące się do menu Start|Programy. Program umożliwia również szybkie sprawdzenie faktycznej zawartości folderów, do których odnoszą się błędne wpisy Rejestru.

RegistryMedic może być także wykorzystany do tworzenia kopii bezpieczeństwa całego Rejestru lub tylko pojedynczych kluczy. Co więcej, program potrafi także wykrywać i usuwać konie trojańskie, które jako cel ataku obrały sobie właśnie Rejestr Windows.

Informacje: www.iomation.com

Plik: registrymedic.exe

iISystem Cleaner 1.0

Diagnoza i optymalizacja twardego dysku

Kliknij, aby powiększyćProgram iISystem Cleaner 1.0 to prosta, ale równocześnie przydatna aplikacja, umożliwiająca szybkie uprzątnięcie twardego dysku. Program umożliwia m.in. usunięcie pozostałości po buszowaniu w Sieci - tymczasowych plików internetowych, historię odwiedzanych stron WWW, cookies, a także innych "śmieci": listy ostatnio poszukiwanych plików, plików tymczasowych, a także poleceń używanych w Start|Uruchom.

Program jest wyjątkowo prosty w obsłudze i bardzo szybki. Jeśli nie korzystasz z dużych, komercyjnych aplikacji do porządkowania twardego dysku, możesz z powodzeniem wypróbować ilSystem Cleaner.

Informacje: http://nn101.virtualave.net/

Plik: cleaner.exe

2x Explorer R7 1.3.1.8

Menedżer plików

Jest to bezpłatny program oferujący dość nowatorskie rozwiązania. Główne okno programu podzielone jest na trzy części: jedna z nich zawiera hierarchiczną strukturę folderów na dyskach, a pozostałe dwie prezentują zawartość wybranych katalogów. 2x Explorer wykorzystuje technikę przeciągania, dodaje także kilka nowych pozycji do menu podręcznego w Windows.

Potrafi np. zapamiętywać często używane polecenia i ścieżki dostępu do plików, a następnie automatycznie uzupełniać wpisywane polecenia. Program ma także zintegrowany edytor tekstu (zwykłych plików tekstowych, ale także RTF) i edytor heksadecymalny (przydatny do wprowadzania poprawek w plikach wykonywalnych). Jedną z najważniejszych możliwości 2x Explorera jest także z pewnością pełne zintegrowanie obsługi plików ZIP, które z poziomu programu widziane są jako specjalny rodzaj folderów.

Informacje: http://netez.com/2xExplorer

Plik: 2xEx13182.zip

VisualZone Report 5.6

Zapora ogniowa

Kliknij, aby powiększyćJest to bez wątpienia najlepsza bezpłatna zapora ogniowa dla domowego peceta. Jednak ZoneAlarm ma pewne niedociągnięcia, m.in. nie udostępnia szczegółowej informacji o próbach niepowołanego dostępu do chronionego komputera. Jeśli chcemy dokładnie sprawdzać, kto próbował myszkować w naszym komputerze i czy w ogóle coś takiego się zdarzyło, warto użyć specjalnego dodatku do ZoneAlarm, czyli programu VisualZone Report 5.6.

Co potrafi VisualZone Report 5.6? Przede wszystkim umożliwia zaawansowane śledzenie atakującego (tzw. "backtrace"). Dzięki temu możemy nie tylko się dowiedzieć, że ktoś nas zaatakował, ale także znaleźć komputer, z którego to zrobił. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe (jeśli włamywacz zatrze ślady), ale dobrze mieć dostęp do takiego narzędzia. Jeśli uda się namierzyć wścibskiego użytkownika, najlepiej poinformować o tym administratora sieci, kontrolującego użytkowników i komputery w znalezionej domenie. VisualZone Report umożliwia wygenerowanie dokładnej, pełnej listy ataków. Aplikacja potrafi nawet wyświetlić mapę i wskazać położenie geograficzne komputera, z którego nas zaatakowano! Za pomocą VisualZone Report 5.6 szybko przekonamy się, jak wiele jest prób włamania się do naszego komputera - na szczęście większość z nich jest zupełnie niegroźna.

Informacje: www.visualizesoftware.com

Plik: vz56setup.exe, 2 275 KB

Kliknij, aby powiększyć7-Zip 2.24

Archiwizer

W tym wydaniu Top10 Service prezentujemy kolejny, bardzo dobry, bezpłatny archiwizer. 7-Zip jest dość nietypowy. Po instalacji program w pełni integruje się z Windows i dostępny jest właściwie tylko z poziomu menu podręcznego, uruchamianego prawym przyciskiem myszy. W menu Start|Programy pod hasłem 7-Zip znajdziemy wyłącznie plik pomocy i mały program konfiguracyjny.

Top 10 ServiceKliknij, aby powiększyćTop 10 Service7-Zip obsługuje właściwie wszystkie liczące się formaty plików archiwalnych: ZIP, RAR, CAB, ARJ, GZIP, BZIP2, TAR i CPIO. Oznacza to, że np. pliki *.tar.gz także są rozpoznawane bez problemu. Program obsługuje także nowy format, 7Z, który ma zapewniać znacznie lepszy stopień kompresji niż tradycyjny ZIP. Faktycznie, 7-Zip tworzy pliki o około 2 procent mniejsze niż np. FilZip 2.01. Użycie formatu 7Z oznacza zaś kompresję nawet do 20 procent lepszą niż w przypadku ZIP czy RAR. Warto wypróbować 7-Zip, a może nawet zmienić swój ulubiony program do kompresji danych.

Informacje: www.7-zip.com

Plik: 7zip224.exe, 463 KB