Niskobudżetowe Hollywood

Z archiwum X: Larwy atakują

Z archiwum X: Larwy atakują

Potrzebne programy: Adobe Photoshop, Adobe After Effects Production Bundle

W jednym z odcinków serialu "Z archiwum X" ludzi atakuje pochodzący z kosmosu wirus.

W ciele nosiciela rozwija się czarna larwa czy może robak, którego widzimy, gdy porusza się w ludzkim oku. Efekt przeraża, ale również przemawia do wyobraźni. Można go łatwo stworzyć samemu za pomocą map przemieszczenia (dispalacement maps) w programie Adobe After Effects Production Bundle. Najpierw jednak otwórz Photoshopa i na białym tle narysuj czarny zygzak. Zachowaj go po odpowiednich poprawkach; to będzie twój robak.

Kliknij, aby powiększyć<font color="#FF0000">1. Przenieś larwę do After Effects. Weź połączone warstwy oraz ujęcie ludzkiego oka w zbliżeniu. W menu Composition otwórz nową kompozycję o długości 00.06.01.

Zobacz również:

W menu File>Import wybierz Footage File, zaznaczając tło, czyli oko i robaka. Kiedy pojawi się okno dialogowe, wybierz jedynie warstwę z robakiem.

<font color="#FF0000">2. Przeciągnij ujęcie oka do linii czasu. Będzie ono trochę wystawać poza ekran. Ekran telewizyjny jest większy od obrazu komputerowego, dokładnie 1,0667 razy, co wynika z różnic w kształcie plamki: na monitorze jest ona prostokątna.

Aby dopasować obraz, kliknij na ujęcie w lewym górnym rogu okna projektowego i wybierz Interpret Footage z menu File. Wybierz z menu opcję prostokątnych pikseli (square pixels).

<font color="#FF0000">3. Przeciągnij obrazek z robakiem do głównego okna. Naciśnij guzik Switches/Mode na dole linii czasu i wybierz opcję Multiply, aby usunąć białe obszary i dopasować larwę do ujęcia oka. Naciśnij S, co pozwoli przeskalować robaka odpowiednio do rozmiaru oka.

<font color="#FF0000">4. Kopię ujęcia oka przenieś na linię czasu i dwukrotnie kliknij na nową warstwę, która powinna się pojawić u góry, ponad pozostałymi. Korzystając z krzywych Béziera, narysuj maskę, pokrywającą się z krawędziami gałki ocznej (zrzut po lewej) i naciśnij ¤/Ctrl+Shift+I, aby ją odwrócić. Teraz maska, którą narysowałeś, stanowi dziurę w warstwie. Schowaj ją, naciskając reprezentującą ją ikonę oka w warstwie czasu.

<font color="#FF0000">5. Przy otwartej warstwie z robakiem zaznacz Displacement Map z menu Effects>Distort. W pionie i w poziomie ustaw niebieski i wycentruj mapę. Robak wejdzie teraz w kontur oka zgodnie z ustawieniami koloru niebieskiego. Naciśnij P, aby otworzyć narzędzia kontroli położenia, i przesuń larwę w kierunku prawego kącika oka. Zapisz klatkę kluczową, naciskając na ikonkę stopera. Przesuń się o dwie sekundy na linii czasu. Przesuń robaka w drugą stronę oka.

Kliknij, aby powiększyć<font color="#FF0000">6. Otwórz nową warstwę korekcyjną (adjustment layer) i zastosuj filtr sferyczny z menu Effect>Distort. Ustaw środek koła tak, aby pokrywał się ze środkiem oka i zwiększ promień koła do 90 lub do momentu, w którym oko zaczyna wyglądać nienaturalnie. Uruchom podgląd, żeby zobaczyć robaka pływającego w oku. Pamiętaj, że warstwa korekcyjna zmienia wszystkie warstwy, które znajdują się pod spodem. Jeśli chciałbyś, aby inne warstwy pozostały niezmienione, przekomponuj razem robaka i warstwę korekcyjną. Naciśnij ¤/Ctrl+Shift+C i nazwij tę kompozycję. Teraz nałóż wszystkie inne warstwy i uaktywnij z ukrycia warstwę z maską oka.

Jeszcze raz uruchom podgląd. Teraz zobaczysz robaka w popisowym kraulu.

Opętanie przez demony

Potrzebne programy: Adobe Photoshop, Adobe After Effects Production Bundle

Rzadko trafia się horror, w którym nie dochodzi do klasycznej sceny przedstawiającej jakichś nieszczęśników, którzy zostają opętani przez demoniczne siły. Tak, to niesamowity efekt, ale jak go osiągnąć? Na szczęście jest to prostsze, niż mogłoby się wydawać: wystarczy kilka masek i śledzenie ruchu (motion tracking). Adobe After Effects Production Bundle oferuje wszystkie narzędzia, jakich będziemy potrzebować. Śledzenie ruchu to funkcja, która nie należy do podstawowych umiejętności, zdobywanych w trakcie nauki After Effects. A szkoda, bo to naprawdę użyteczne narzędzie.

Do stworzenia tego efektu potrzebujemy bliskiego ujęcia dobrze oświetlonej twarzy. Dłuższą, a także dającą mniej widowiskowy efekt, metodą byłoby utworzenie dwóch niewielkich białych kół za pomocą kanału alpha w Photoshopie, a potem kluczowanie setek klatek po to, żeby utrzymać kółka dokładnie w miejscu źrenic.

Tę małpią robotę może za nas wykonać program, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie śledzenia ruchu. After Effects zbiera wówczas dane o ruchu i nakłada je na dowolnie wybrany element, w naszym przypadku dwie maski nakładane na oczy, które przygotujemy w Photoshopie.