Poczta butelkowa, samochody i Olympus Camedia

Dzięki fotografii cyfrowej można pracować szybciej i wydajniej, co pozwala zredukować liczbę godzin spędzanych w pracy na rzecz życia rodzinnego, działań artystycznych i spotkań z kolegami. Wychodząc z powyższego założenia, postanowiłem spojrzeć krytycznie na przestarzały zasób posiadanych środków produkcji i zastanowić się nad zakupami.

Dzięki fotografii cyfrowej można pracować szybciej i wydajniej, co pozwala zredukować liczbę godzin spędzanych w pracy na rzecz życia rodzinnego, działań artystycznych i spotkań z kolegami. Wychodząc z powyższego założenia, postanowiłem spojrzeć krytycznie na przestarzały zasób posiadanych środków produkcji i zastanowić się nad zakupami.

Kliknij, aby powiększyćW tej sytuacji najlepiej rozpocząć od określenia potrzeb. Zazwyczaj do wykonania zadań fotograficznych używam, w zależoności od sytuacji, lustrzanki małoobrazkowej oraz aparatu średnio- bądź wielkoformatowego.

Zobacz również:

W świecie sprzętu cyfrowego na profesjonalnym poziomie mamy do dyspozycji lustrzanki oraz przystawki do aparatów obsługujących większe formaty, montowane w miejsce kaset zawierających tradycyjny materiał światłoczuły. Ceny tych ostatnich są bardzo wysokie, a jakość efektu końcowego w porównaniu z diapozytywem zeskanowanym przy użyciu skanera bębnowego otwiera pole do dyskusji na temat struktury obrazu, ostrości i wielu innych istotnych walorów substancji fotograficznej.

Kliknij, aby powiększyćZ punktu widzenia osoby zajmującej się projektowaniem graficznym, i wykonującej zdjęcia przeznaczone do umieszczenia we własnych projektach, często w początkowej fazie mających charakter wstępnej prezentacji idei, lub z myślą o publikacji elektronicznej, najkorzystniejszy wydaje się wybór lustrzanki. Dzięki posiadaniu takiego sprzętu zyskujemy możliwość sprawnego wykonywania projektów, a także natychmiastowego otrzymywania gotowego materiału przeznaczonego do opublikowania w multimediach lub mniej wymagających realizacjach poligraficznych.

Po przetestowaniu kilku dostępnych na rynku modeli zdecydowałem się na zakup Olympusa Camedii E-20P. Jest to aparat wyposażony w pięciomegapikselową matrycę, pozwalającą generować szesnastomegowe pliki w formacie tiff bez kompresji. Nie wdając się w szczegółową analizę materiału porównawczego, chciałbym stwierdzić, że czynnikiem decydującym o wyborze tego modelu była siła przyzwyczajenia, czyli największe z subiektywnego punktu widzenia podobieństwo struktury generowanego obrazu do "naturalnej", tj. chemicznej. Po to, aby mądrze i wydajnie używać nowych zabawek, polecam przeprowadzenie testów mających wykazać skalę przydatności urządzenia.

Kliknij, aby powiększyćChcąc uzyskać w fotografii najwyższą jakość obrazu w ramach posiadanej optyki, należy umiejętnie posłużyć się światłem. W tym celu ustawiłem balans bieli w aparacie na 5500K, czyli temperaturę barwową zbliżoną do światła dziennego lub studyjnej lampy błyskowej, której użyłem do wykonania testów. Aby przekonać się o jakości odwzorowania szczegółów, wyprowadziłem z garażu część samochodów mojego kolegi. Pomiaru światła flasha dokonałem za pomocą zwykłego światłomierza, przyjmując tę samą swiatłoczułość co w aparacie (80 ISO). Ekspozycja była prawidłowa, co pozwala na wykorzystywanie aparatu do testowania planu w fotografii analogowej. Wykonałem serię zdjęć z różnymi przesłonami, zwracając szczególną uwagę na te, które powstały przy wartości przesłony maksymalnie otwartej, czyli f 2.0, gdy głębia ostrościjest minimalna.

Efekty były lepsze, niż się spodziewałem, chociaż należy zachować poczucie właściwych proporcji. Fotografia konwencjonalna może się obejść bez komputerów, natomiast obraz cyfrowy ląduje w Photoshopie. W konsekwencji pewne zabiegi, na które należało zwrócić szczególną uwagę w czasie fotografowania, przenoszą się na płaszczyznę obróbki elektronicznej. Proponuję prześledzić proces powstawania projektu poświęconego poczcie butelkowej.

<font color="#FF0000">1. Najpierw filtrowanie. Dokonałem korekcji czerwieni za pomocą panelu Hue\Saturation.

Kliknij, aby powiększyć

<font color="#FF0000">2. Kiedy wykonywane są zdjęcia, które trafiają do odbiorcy bez obróbki elektronicznej, należy zwracać baczną uwagę na szczegóły, w tym bardzo nieładne w fotografii cyfrowej bliki światła. Tutaj zostały wyretuszowane pieczątką.

Kliknij, aby powiększyć