Jak wydrukować doskonałą fotografię

Nie zawsze automatyka cyfrowego aparatu fotograficznego i drukarki wystarczy do otrzymania takiego zdjęcia, na jakie czekałeś. Wtedy trzeba sięgnąć do ręcznego sterowania.

Nie zawsze automatyka cyfrowego aparatu fotograficznego i drukarki wystarczy do otrzymania takiego zdjęcia, na jakie czekałeś. Wtedy trzeba sięgnąć do ręcznego sterowania.

Na tym zdjęciu wyeksponowaliśmy pierwszy plan i skorygowaliśmy kontrast.Kliknij, aby powiększyćNa tym zdjęciu wyeksponowaliśmy pierwszy plan i skorygowaliśmy kontrast.Uchwyciłeś swoim cyfrowym aparatem kilka bezcennych chwil u znajomych na przyjęciu. Potem przejrzałeś zdjęcia na twardym dysku i natknąłeś się na cudeńka, które po prostu musiałeś wydrukować. Niestety, wydruk z Twojej atramentówki wygląda dużo gorzej, niż tego oczekiwałeś. Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Powiemy Ci, jak poprawić cyfrowe fotografie, by nadawały się do drukowania. Damy także kilka wskazówek, w jaki sposób dobrać ustawienia drukarki i odpowiedni papier. Zanim się zorientujesz, Twoje zdjęcia będą wyglądały lepiej niż odbitki z najlepszego punktu fotograficznego w okolicy.

Zobacz również:

Popraw swoje zdjęcia

Używaj formatu TIFF. Większość aparatów cyfrowych zapisuje zdjęcia jako pliki JPEG, a te, oszczędzając pamięć, gubią nieco szczegółów.

Jeśli zamierzasz edytować zdjęcie, by wydrukować je później, zapisz je w formacie TIFF (ang. Tagged Image File Format), który zachowuje wszystkie detale. W programie graficznym kliknij: Plik | Zapisz jako i wybierz TIFF z listy.

Wyostrz fotografię. Wiele cyfrowych zdjęć w druku wychodzi nieostro. Żeby podkreślić kontury, użyj w edytorze polecenia Wyostrz. Choć jest wiele programów graficznych, pokażemy jak to zrobić za pomocą Paint Shop Pro. Wybierz opcję Unsharp Mask (kliknij Effects | Sharpen | Unsharp Mask).

Działa ona automatycznie. Jeśli Twój program nie ma takiej funkcji, użyj mniej zaawansowanego narzędzia Wyostrz (Sharpen). Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego polecenia, spróbuj poszukać w pomocy. Nie nadużywaj tej opcji. Jeśli przesadzisz, Twoje zdjęcie stanie się ziarniste i zniekształcone; wtedy cofnij się kilka razy albo w ogóle zacznij od początku.

Wyeksponuj pierwszy plan. Poprzez wygładzenie tła podkreśl to, co na zdjęciu najważniejsze. Najpierw, korzystając z magicznej różdżki (Magic Wand; znajdziesz ją na pasku narzędzi Paint Shop Pro), zaznacz pierwszy plan. Jeśli nie uda się wybrać całości za pierwszym razem, z naciśniętym klawiszem [Shift] dodawaj kolejne elementy. Następnie odwróć zaznaczenie, aby wybrane było tło. Potem użyj kilkakrotnie narzędzia wygładzającego (Soften tool), by rozmazać drugi plan zdjęcia. W Paint Shop Pro wybierz Selections | Invert i dalej Effects | Blur, Soften.

Korekcja gamma. Tak już jest - zdjęcia ciemne w druku nie wychodzą najlepiej. Jeśli chcesz ożywić zdjęcie, nie korzystaj z polecenia Jasność (Brightness). Lepsze efekty daje zmiana współczynnika korekcji gamma (gamma correction). Dzięki niemu jasne i ciemne obszary nie stracą naturalności. Zwiększanie wartości gamma wpływa przede wszystkim na barwy pośrednie, a nie czerń i biel. W Paint Shop Pro kliknij Colors | Adjust | Gamma correction i przeciągnij suwaki kolorów delikatnie w prawo (nie więcej niż o trzy stopnie). Zmiany większe niż 30-procentowe raczej nie poprawią wyglądu zdjęcia, a poza tym mogą je za mocno wybielić.

Skoryguj kontrast W celu uzyskania prawidłowego kontrastu i głębi użyj Adobe Photoshopa i narzędzia Level (kliknij Image | Adjust, Levels). Skorzystaj z suwaka Input Levels tak, by zwiększając kontrast, prawidłowo uchwycić światłocień. Jeśli klikniesz OK, obrazek sam się przekształci. Narzędzie Levels daje bardzo dobre rezultaty, ponieważ nie ingeruje w rozkład kolorów.

Przycinaj ostrożnie. To, co wygląda wspaniale na prawie kwadratowym ekranie komputera, niekoniecznie musi pasować do podłużnej ramki czy albumu. Przytnij (crop) zdjęcie do odpowiednich wymiarów, wybierając narzędzie z paska. Zamiast na środku, umieść fotografowany obiekt w jednej trzeciej szerokości zdjęcia, z lewej lub z prawej. Nie przycinaj jednak zbyt mocno: zmniejszając rozmiar zdjęcia, zawsze tracisz cenne piksele. Ostateczna rozdzielczość obrazka powinna być na tyle duża, aby z powodu za małej liczby punktów nie było widać poszarpanych krawędzi na wydruku.

Dopasuj rozdzielczość i rozmiar zdjęcia. Kiedy przechodzisz do wydrukowania zdjęcia, koniecznie zwróć uwagę na to, ile pikseli Twoja drukarka może zmieścić na jednym kawałku. Większość atramentówek przystosowana jest do druku obrazków z rozdzielczością 200, 300 punktów na cal.

Spójrz na to zdjęcie, wydrukowane na Premium Glossy Photo Paper firmy Epson przy użyciu drukarki Stylus Photo tego samego producenta, a zobaczysz, co może się stać. Lewa strona fotografii prawie przez tydzień była wystawiona na działanie słońca i miejskiego powietrza, prawą natomiast chroniła szybka.Kliknij, aby powiększyćSpójrz na to zdjęcie, wydrukowane na Premium Glossy Photo Paper firmy Epson przy użyciu drukarki Stylus Photo tego samego producenta, a zobaczysz, co może się stać. Lewa strona fotografii prawie przez tydzień była wystawiona na działanie słońca i miejskiego powietrza, prawą natomiast chroniła szybka.Jeśli drukujesz zdjęcie wielkości 8x10 cali, w edytorze graficznym ustaw wymiary na nie mniej niż 1600x2000 pikseli (w Paint Shop Pro wybierz Image | Image Information). Jeśli zaczynasz od mniejszego obrazka (np. 1024x768 pikseli), ostateczny wydruk po rozciągnięciu może być nieostry. Pamiętaj, że zdjęcia robione kamerą megapikselową najlepiej drukować w rozmiarze 5x7 cali, a robione kamerą trzymegapikselową - w rozmiarze 8x10 cali. Nie przejmuj się, jeśli fotografia ma zbyt dużą rozdzielczość; obrazki trzymegapikselowe bardzo dobrze wyglądają również w mniejszym rozmiarze.

Drukarka i tusz

Wykalibruj swoją drukarkę. Za każdym razem, kiedy zmieniasz nabój z tuszem, upewnij się, że wyskalowałeś głowice w drukarce. Inaczej obrazy w każdym z podstawowych kolorów będą wobec siebie przesunięte.

Nie oszczędzaj na tuszu. Chcesz mieć wydruki najlepszej jakości. Używaj tylko tuszu prosto od producenta Twojej drukarki. Chociaż stosując naboje odświeżane lub samodzielnie napełniane, możesz wydać około połowy tego, co na produkty oryginalne, to jednak w większości przypadków zapłacisz niższą jakością druku. Tak już jest, że zawsze masz to, za co płacisz.

Drukarka musi być w pełni sprawna. Dysze w głowicach mogą się zatykać, szczególnie wtedy, gdy długo nie używasz drukarki. Jeśli do tego dojdzie, zobaczysz na wydruku przerwy, nieczyste lub nienaturalne kolory, a nawet plamy tuszu.

Skorzystaj z funkcji czyszczenia głowic - program przepuści przez drukarkę kilka kartek (inne zanieczyszczenia najlepiej usuń ręcznie). Jeśli to nie pomaga, wyjmij głowice, odwróć je do góry nogami i delikatnie wyczyść wyloty bawełnianą szmatką zanurzoną w alkoholu. Następnie włóż części na miejsce i uruchom czyszczenie jeszcze raz.

Kwestia papieru

Weź odpowiedni papier. Właściwy wybór to połowa sukcesu. W przeciętnym sklepie dostępne są cztery rodzaje papieru: gładki do drukarek atramentowych, jednostronnie powlekany do druku z wysoką rozdzielczością i dwa rodzaje fotograficznego: matowy i błyszczący.

Aby oszczędzić trochę pieniędzy, do wydruków próbnych stosuj raczej pierwszy lub drugi typ papieru. Najdoskonalsze efekty osiąga się, oczywiście, na kartkach z połyskiem, ale kosztują około czterech złotych za arkusz A4 i dlatego najlepiej używać ich dopiero do ostatecznej wersji zdjęcia.

Wybierz odpowiednią stronę. Jeśli używasz błyszczącego papieru, możesz mieć problemy z rozpoznaniem strony, na której należy drukować. W przypadku niektórych gatunków papieru różnica jest bardzo subtelna, a pomyłka może się skończyć fatalnie. Jeśli wybierzesz nieprawidłową stronę, tusz rozmaże się albo spłynie, albo zdjęcie będzie zamglone i pozbawione życia.

Przyjrzyj się dokładnie: strona przeznaczona do drukowania najczęściej mocniej połyskuje, drugą natomiast możesz poznać po znaku wodnym. Niektóre rodzaje papieru mają także obcięty róg; wtedy wystarczy wkładać kartkę do drukarki zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Zaawansowane drukowanie dwustronne. Jeśli planujesz tworzenie np. kartek okolicznościowych i w związku z tym chcesz drukować obustronnie, najlepiej użyj matowego papieru fotograficznego. Poszukaj też w sklepie grubszych arkuszy. Warto pamiętać, że przeciętny papier fotograficzny ma gramaturę 200 g/m2.

Jeśli po jednej stronie zamierzasz wydrukować kolorowe zdjęcie, a po drugiej tylko tekst, radzimy, jeśli to możliwe, użyć do tego celu zarówno zwykłej atramentówki, jak i monochromatycznej drukarki laserowej, dzięki której czarny tekst będzie wyraźniejszy. Poza tym laserowe drukowanie kosztuje znacznie mniej niż z użyciem tuszu. Pamiętaj tylko, żeby zawsze najpierw drukować stronę atramentową. Jeśli zrobisz odwrotnie, bardzo wysoka temperatura w drukarce laserowej zniszczy delikatną powłoczkę po błyszczącej stronie kartki.

Kartki wkładaj pojedynczo przy każdym wydruku, aby uniknąć wciągnięcia przez drukarkę kilku naraz.

Pozwól zdjęciu wyschnąć. Większość wydruków atramentowych schnie już podczas wychodzenia z drukarki. Jednak tusz na papierze fotograficznym potrzebuje więcej czasu na całkowite odparowanie. Pozostaw wydrukowane zdjęcie na specjalnej suszarce przynajmniej 10 minut, zanim zaczniesz coś z nim dalej robić (pokazywać swoje dzieło sąsiadom).

Jeśli drukujesz wiele stron, nie zostawiaj świeżych wydruków na tacce, tylko odkładaj do wyschnięcia w nienasłonecznione miejsce.

Jeśli przechowujesz wydrukowane zdjęcia, zabezpiecz je, przekładając czystymi kartkami papieru.

Zabezpieczanie i przechowywanie

Niektórzy producenci twierdzą, że najnowsze modele drukarek atramentowych tworzą zdjęcia, które nie wyblakną nawet mimo upływu lat, oczywiście pod warunkiem, że będziemy stosować polecany przez nich tusz i papier. Musi oczywiście minąć sporo czasu, zanim uda się zweryfikować te obiecanki, zatem już teraz na wszelki wypadek zabezpiecz swoje dzieła.

Wydruk może wypłowieć pod wpływem pewnych związków chemicznych znajdujących się w powietrzu (takich jak ozon). Dlatego eksponuj swoje zdjęcia tylko za szkłem. Na wszelki wypadek przechowuj zdjęcia w formie elektronicznej, żeby w każdej chwili móc je ponownie wydrukować.