SYSTEMatyczne bolączki

Windows XP wygląda znacznie barwniej od swoich poprzedników. Wiele nowinek na każdym kroku drażni użytkowników, którzy przyzwyczaili się do rozwiązań z wcześniejszych wersji. Dlatego są ciągle narażeni na denerwujące zachowania systemu. Nadszedł najwyższy czas na powrót do korzeni.

Windows XP wygląda znacznie barwniej od swoich poprzedników. Wiele nowinek na każdym kroku drażni użytkowników, którzy przyzwyczaili się do rozwiązań z wcześniejszych wersji. Dlatego są ciągle narażeni na denerwujące zachowania systemu. Nadszedł najwyższy czas na powrót do korzeni.

Przepych kontra prostota - zmiana szaty środowiska na klasyczną zaowocuje przejrzystym i bardziej poważnym interfejsem.Kliknij, aby powiększyćPrzepych kontra prostota - zmiana szaty środowiska na klasyczną zaowocuje przejrzystym i bardziej poważnym interfejsem.Wprowadzając na rynek Windows XP, producentowi udało się zaoferować stabilny system operacyjny dla domowego użytkownika. Jednak każdemu, kto spędził dużo czasu przy poprzednich wersjach Windows, szybko da się we znaki przeładowanie interfejsu graficznymi ozdóbkami i notoryczna przemądrzałość edycji XP. Idea opracowania systemu odpornego na wybryki niektórych użytkowników wydaje się słuszna. Efektem ubocznym jest to, że trudno odnaleźć wiele istotnych funkcji systemu. Zbyt kolorowa szata graficzna XP zachęca bardziej do zabawy niż do pracy przy komputerze. Nie przeszkadza to zapewne początkującym, których może zmotywować do pierwszych prób opanowania systemu. Natomiast zaawansowani i doświadczeni komputerowcy tracą cierpliwość najpóźniej po krótkiej fazie poznawania nowego środowiska. Jeśli chcesz zapanować nad nerwami, musisz przekonfigurować Windows w taki sposób, aby móc pracować w systemie zgodnie z przyzwyczajeniami nabytymi w poprzednich wersjach. Podpowiemy Ci, jak to zrobić. Na kolejnych stronach znajdziesz nie tylko porady opisujące, w jaki sposób pozbyć się wizualnych wodotrysków, lecz również instrukcje przywracania znanych i istotnych funkcji, a także usuwania irytujących przywar nowego systemu. Przedstawione porady pozwolą Ci przywrócić Windows XP spokojny wygląd i funkcjonalność systemu operacyjnego bez przedzierania się przez gąszcze opcji. Gdy wykonasz poniższe czynności, Twój XP będzie do złudzenia przypominać starsze edycje okien - funkcjonalnością Windows 2000, a wyglądem Windows Me.

Zobacz również:

Kolorowo, lecz niepraktycznie...

O tym, czy całkowicie odnowiony interfejs użytkownika w Windows XP stanowi sensowne rozwiązanie przydatne w codziennym użytkowaniu systemu, nie decyduje wyłącznie poczucie estetyki i gustu. Użytkownicy dobrze obeznani z poprzednimi wersjami złoszczą się, nie mogąc szybko dotrzeć do elementów, które kiedyś były dostępne jednym kliknięciem. Oprócz tego irytują ich graficzne improwizacje projektantów. Co gorsza, nowa szata znacznie obciąża procesor i pożera aż 5 MB pamięci roboczej.

Jeśli masz dość wciąż tej samej łączki, która rozciąga się na pulpicie Windows XP, musisz wykonać kilka kliknięć, aby pozbyć się graficznych gadżetów. Zauważ, że opcje odpowiedzialne za aparycję Windows kryją się w różnych zakamarkach systemu. Kilka elementów (pulpit, menu Start, efekty wizualne i Eksplorator Windows) dysponuje własną kolekcją ustawień graficznych. Trzeba przekonfigurować każdą z nich, aby powrócić do wizualnych korzeni rodziny Windows. Wszystkie ustawienia są jednak dostępne z Panelu sterowania. Jeśli masz w nim ustawiony widok kategorii, kliknij łącze Przełącz do widoku klasycznego.

1. Aby przywrócić klasyczną postać pulpitu, kliknij dwukrotnie ikonę Ekran w Panelu sterowania. Potem wskaż kartę Kompozycje i wybierz opcję Klasyczny Windows. Gdy pozmieniasz oprócz tego inne ustawienia, obecny wygląd w polu listy zostanie nazwany Klasyczny Windows (zmodyfikowany). Możesz go zapisać jako kompozycję pulpitu. Wystarczy kliknąć przycisk Zapisz jako.

2. Następnie kliknij dwukrotnie ikonę Pasek zadań i menu Start w Panelu sterowania. Ustawienia wyglądu znajdziesz na karcie Menu Start. Wskazując opcję Klasyczne menu Start, odtworzysz wygląd menu, do którego się przyzwyczaiłeś, pracując w Windows 98/Me lub 2000. Kliknięciem przycisku Dostosuj możesz uniemożliwić systemowi ciągłą reorganizację menu Start zgodnie z domniemanymi potrzebami użytkownika (zależną od tego, które polecenia menu przywoływałeś w ostatnim czasie często, a które sporadycznie). Domyślne ustawienie Używaj menu spersonalizowanych jest uznawane przez większość użytkowników za irytujące, ponieważ sprawia, że menu Start ciągle zmienia zakres oferowanych poleceń. Zależnie od potrzeb warto zaznaczyć opcje Rozwijanie polecenia Moje dokumenty, Rozwijanie polecenia Panel sterowania i Rozwijanie polecenia Połączenia sieciowe. Dzięki temu uzyskasz bezpośredni dostęp do tych elementów z poziomu menu Start.

3. Kliknij dwukrotnie ikonę System w Panelu sterowania. Potem wskaż kartę Zaawansowane i kliknij przycisk Ustawienia w rubryce Wydajność. Na ekranie pojawią się opcje, które pozwolą Ci zwiększyć tempo pracy w Windows XP. Optyczne gadżety pulpitu potrafią znacznie obniżyć jej wydajność nawet w szybkich komputerach. Najlepsze rozwiązanie polega na wyłączeniu za jednym zamachem wszystkich efektów wizualnych (wybierz w tym celu opcję Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności). Potem możesz w razie potrzeby uaktywnić jeden po drugim efekty, z których nie chcesz rezygnować.

4. W dalszej kolejności kliknij dwukrotnie ikonę Opcje folderów w oknie Panelu sterowania. Kliknij kartę Ogólne. Możesz ustawić wygląd folderów w klasycznym stylu Windows, a nie w barokowym XP. Zaznacz w tym celu opcję Użyj klasycznych folderów systemu Windows w rubryce Zadania.

Zwykłe menu w 2 etapach - najpierw zmieniono styl prezentowania zawartości, 
a potem aparycję menu Start.Kliknij, aby powiększyćZwykłe menu w 2 etapach - najpierw zmieniono styl prezentowania zawartości, a potem aparycję menu Start.Negatywny wpływ na wydajność systemu mają również niektóre ustawienia na karcie Widok. Jeśli na przykład zdecydujesz się zrezygnować z opcji Zapamiętuj ustawienia wyświetlania każdego folderu, możesz ustanowić domyślny wygląd folderu, który będzie obowiązywać we wszystkich oknach Eksploratora. Otwórz w tym celu dowolny folder w Eksploratorze i ustaw żądany tryb wyświetlania (np. Szczegóły) w menu Widok. Korzystając z polecenia Rozmieść ikony według w tym samym menu, możesz zmienić sposób sortowania wyświetlanych nazw plików i podfolderów. W wielu przypadkach optymalne okazuje się porządkowanie na podstawie typów, ponieważ poszczególne elementy są wyświetlane w grupach z podziałem według rodzaju (na początku katalogi, potem pliki według rozszerzeń). Oprócz tego elementy są sortowane alfabetycznie w obrębie każdej grupy. Wspomniana opcja sortowania ma rację bytu tylko wtedy, gdy oprócz niej wskażesz menu Widok | Rozmieść ikony według | Pokaż w grupach. Gdy ustalisz ostateczny wygląd folderów, wybierz menu Narzędzia | Opcje folderów i wskaż kartę Widok. Kliknij przycisk Zastosuj do wszystkich folderów, a wszystkie okna folderów przybiorą jednolity, ustalony przed chwilą wygląd.

Odejść bez pożegnania

Microsoft zachwala linię XP, twierdząc, że stanowi najbardziej stabilną z dotychczasowych architektur Windows. Rzeczywiście - w przypadku Windows XP zawieszenia systemu nie są częste. Niemniej jednak się zdarzają - na przykład w razie problemów z błędnie zaprogramowanymi sterownikami.

W odróżnieniu od poprzedników Windows XP odchodzi w milczeniu, nie wyświetlając słynnego niebieskiego ekranu. System restartuje się, nie informując użytkownika o ewentualnych przyczynach. W ten sposób utrudnia mu poszukiwania źródła błędu, i bez tego dość czasochłonne i skomplikowane.

Na szczęście jest kilka ustawień, które sterują zachowaniem Windows XP w sytuacjach awaryjnych, takich jak zawieszenie systemu. Stosowne opcje są starannie ukryte. Znajdziesz je, klikając dwukrotnie ikonę System w Panelu sterowania. Wskaż kartę Zaawansowane, po czym kliknij przycisk Ustawienia w rubryce Uruchamianie i odzyskiwanie. Następnie zaznacz opcję Automatycznie uruchom ponownie w rubryce Awaria systemu. Zmiana zacznie obowiązywać dopiero po kolejnym restarcie. Jeśli teraz dojdzie do zawieszenia Windows XP, system zaproponuje restart i niebieski ekran. Wybierając drugą z wymienionych opcji, dowiesz się, który z elementów spowodował awarię, i będziesz mógł podjąć poszukiwania przyczyny zajścia.

Szlaban na przeinstalowanie

Ten, kto pracował do tej pory w Windows 95, 98 lub Me, zapewne niejednokrotnie doświadczał dziwnych fenomenów i niewyjaśnionych zachowań systemu. Nauczony doświadczeniem od razu zabierał się wówczas do stosunkowo szybkiego przeinstalowania systemu, zamiast bawić się godzinami w dociekanie przyczyn. Jednak w przypadku Windows XP obciążony bagażem doświadczeń użytkownik dozna sporej niespodzianki, gdyż system ten zachowuje się w podobnych sytuacjach zupełnie inaczej niż jego poprzednicy. Decydując się na ponowną instalację, trzeba się bowiem liczyć z utratą pewnej ilości danych.