Formaty dźwięku na DVD

Pogubiłeś się w formatach dźwięku? Oto ściągawka opisująca, jak ścieżka dźwiękowa zapisana w poszczególnych formatach będzie brzmiała z typowych głośników kina domowego (czyli 5 kolumn i subwoofera).

Pogubiłeś się w formatach dźwięku? Oto ściągawka opisująca, jak ścieżka dźwiękowa zapisana w poszczególnych formatach będzie brzmiała z typowych głośników kina domowego (czyli 5 kolumn i subwoofera).

Mono

Od tego zaczął się dźwięk. Część starszych filmów na DVD jest nadal oferowana w tym formacie. W przypadku naszego systemu dźwięk będzie słyszany jedynie z centralnego głośnika.

Zobacz również:

Stereo 2.0

Od lat najpopularniejszy standard - w zestawie 5.1 dźwięk (rozbity na dwa kanały) słychać z prawego i lewego głośnika. Może być zapisany w formacie PCM (Pulse Coded Modulation), czyli tak jak na krążkach CD z muzyką.

Dolby Surround

Powszechnie stosowany format na DVD, ale także np. w telewizji i kinach. Zawiera trzy kanały dźwięku, które są odtwarzane następująco: po jednym w przedniej parze i jeden rozbity na dwa głośniki tylne (tzw. surround).

Dolby ProLogic

Rozkodowuje sygnał Dolby Surround i dodaje jeden kanał (w sumie są cztery) tak, że dźwięk dobiega z głośników: pary przednich, centralnego i pary tylnych (oba współdzielą ten sam kanał).

Dolby 4.0

Informacje na ścieżce dźwiękowej zapisane są z myślą o czterech głoś- nikach - parze przedniej, centralnym i parze tylnych (oba odtwarzają to samo).

Dolby 5.0

Prawie idealny dźwięk przestrzenny. Prawie, bo choć gra pięć kolumn (każda ma przypisany kanał), brakuje subwoofera.

Dolby Digital 5.1

Najpopularniejszy format dźwięku przestrzennego. Dekodowany syg-nał zawiera informacje o ścieżce dźwiękowej dla każdego z głośników (2 przednie, 2 tylne i centralny) oraz subwoofera.

DTS

Choć liczba głośników wykorzystywanych przy DTS (Digital Theater Sound - cyfrowy dźwięk kinowy) jest taka sama jak przy DD 5.1, jakość dźwięku jest lepsza. Dlaczego? Głównie z powodu jego niższej kompresji. Niestety, jeśli nasz sprzęt nie potrafi zdekodować DTS, nie usłyszymy nic.

Dolby Digital EX

System 6.1, czyli DD 5.1 z dodatkowym głośnikiem tylnym centralnym. W tym systemie dodatkowy kanał jest nagrany matrycowo tzn. jako znacznik na płycie który rozpoznaje procesor dźwięku.

DTS ES

System DTS, do którego dodano kolejny głośnik tylny centralny, nagrany w przeciwieństwie do DD 5.1 jako osobny kanał. Słychać więc trzy kolumny przednie, trzy tylne oraz subwoofer.

THX

Na niektórych modelach głośników, amplitunerów czy płytach DVD z filmami pojawia się kolejne logo: THX. Jest to rodzaj certyfikatu jakości dźwięku nadawany przez laboratoria Lucasfilm. Chodzi o to, by jak najlepiej przenieść w domowe warunki film, którego dźwięk tworzono z myślą o wielkich salach kinowych, gdzie choćby głośniki są w znacznej od siebie odległości. Logo THX oznacza, że dany sprzęt ma najwyższej jakości, doskonale dopasowane komponenty i będzie wiernie symulował prawdziwą salę kinową. THX jest kompatybilny z Dolby Digital 5.1 i DTS.