Inicjały w tekście

Inicjały, czyli ozdobne pierwsze litery tekstu pisanego lub drukowanego, zaczęto stosować już bardzo dawno temu. Są starym, sprawdzonym sposobem na zwrócenie uwagi czytelnika i zachęcenia go do przeczytania artykułu.

Inicjały, czyli ozdobne pierwsze litery tekstu pisanego lub drukowanego, zaczęto stosować już bardzo dawno temu. Są starym, sprawdzonym sposobem na zwrócenie uwagi czytelnika i zachęcenia go do przeczytania artykułu.

Rys. 1Kliknij, aby powiększyćRys. 1Kliknij, aby powiększyć

Jeżeli nie przesadzimy z ilością przeróbek i podczas łamania strony nie stworzymy z niego "choinki", to z pewnością uzyskamy wspaniały efekt. Im prostszy inicjał, tym lepsze wrażenie.

Zobacz również:

Rys. 2Kliknij, aby powiększyćRys. 2Rys. 3Kliknij, aby powiększyćRys. 3

Do utworzenia tej niezwykłej litery wystarcza zwykle kombinacja klawiszy (Command-Shift-F - Quark lub Command-M - InDesign) (rys. 1). Podajemy wysokość w wierszach tekstowych, możemy też wybrać font, zwiększyć jego wymiary procentowo, ustawić dodatkowe wcięcia lub marginesy. Programy DTP dają nam dosyć ograniczone możliwości, przez co inicjały lepiej tworzyć w połączeniu z programem graficznym, takim jak Illustrator, FreeHand czy Photoshop.

Rys. 4Kliknij, aby powiększyćRys. 4Rys. 5Kliknij, aby powiększyćRys. 5

Po przygotowaniu wielkości i rodzaju fontu (rys. 2) stronę z inicjałem najlepiej wyeksportować jako .eps z Quarka (rys. 3) (Command-Shift-Alt-S - Quark) i obrabiać jak grafikę w programach do obróbki grafiki. Po przetworzeniu możemy umieścić inicjał na stronie (rys. 4), (rys. 5) (Command-E - Quark lub Command-D - InDesign), ale już jako obrazek.

Rys. 6Kliknij, aby powiększyćRys. 6Rys. 7Kliknij, aby powiększyćRys. 7

Teraz trzeba ustawić odstępy od grafiki, swobodnie manewrując oknem (wypychając tekst oknem z literą-grafiką). Można ustawić odpychanie okna (rys. 6,7) (zakładka Runaround w okienku Modify, Command-E - Quark lub paleta Text Warp - Command-Alt-W w InDesign), by sprawdzić, jak tekst układa się na inicjale.

Rys. 8Kliknij, aby powiększyćRys. 8Rys. 9Kliknij, aby powiększyćRys. 9

Zmieniając kształt okna i dopasowując je do zarysów inicjału (można to ustawić dodając punkty do okna poprzez Item - Edit - Shape), układamy odpowiednio tekst na grafice.

Kliknij, aby powiększyć

Osobną kwestią jest przygotowanie inicjału (rys. 8,9) w programach 3D - pozwalają one na przygotowanie materiału dokładnie tak jak chcemy, a jedynym ograniczeniem będzie nasza wyobraźnia.