Ryszard Horowitz - fotokompozytor

Jeden z najznakomitszych fotografów, obsypany dziesiątkami nagród od niemal wszystkich organizacji i instytucji branżowych. Jego osiągnięcia nie mają sobie równych. Prekursor cyfrowej obróbki obrazu prezentuje nam swoje najnowsze prace.

Jeden z najznakomitszych fotografów, obsypany dziesiątkami nagród od niemal wszystkich organizacji i instytucji branżowych. Jego osiągnięcia nie mają sobie równych. Prekursor cyfrowej obróbki obrazu prezentuje nam swoje najnowsze prace.

Ryszard HorowitzKliknij, aby powiększyćRyszard HorowitzW 1959 roku dwudziestoletni Ryszard Horowitz, student Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, emigruje do centrum artystycznego świata - Nowego Jorku.

Zobacz również:

Jako stypendysta rozpoczyna studia w prestiżowej uczelni, Pratt Institute. Uczelnia swym najlepszym studentom zapewnia dostęp do doskonałego sprzętu i materiałów. Co ważniejsze, umożliwia kontakt z ludźmi, którzy przez dziesięciolecia nadają kształt mediom. Są wśród nich Herb Lubalin, doskonały projektant, późniejszy współzałożyciel i dyrektor artystyczny ITC oraz Lou Dorsfman, dyrektor artystyczny telewizji CBS. Dzięki nim Horowitz poznaje wybitnego fotografika Richarda Avedona i Aleksego Brodovitcha, pedagoga, przedstawiciela grupy fotografów tworzących tzw. szkołę nowojorską. Uczestniczy w seminariach prowadzonych przez Brodovitcha. Udział w nich jest okazją do konkretyzowania artystycznego światopoglądu Horowitza.

Doves 2Kliknij, aby powiększyćDoves 2WaterbirdKliknij, aby powiększyćWaterbird
Birds IIKliknij, aby powiększyćBirds IIPeeling DesertKliknij, aby powiększyćPeeling Desert

Reklama dla Lincoln MercuryKliknij, aby powiększyćReklama dla Lincoln Mercury"Zadziwcie mnie" - przesłanie Brodovitcha będzie mu nieustannie towarzyszyć w realizacji własnych projektów. W tym czasie zostaje asystentem Avedona i pracuje z nim w licznych sesjach zdjęciowych. Kolejne doświadczenia zawodowe to praca dla Harper's Bazaar - pisma kształtującego gusty estetyczne Amerykanów oraz funkcja dyrektora artystycznego w prestiżowej agencji reklamowej Grey. Jednak Horowitz nie pasuje do świata reklamy rządzonej prawami marketingu. Nie godzi się na zbyt daleko idące kompromisy i czyni to, co nieuchronne. Wielki indywidualista i wizjoner otwiera w 1967 roku w Nowym Jorku własne studio fotograficzne.

Przykłady masek uzytych podczas realizacji reklamy dla Lincoln MercuryKliknij, aby powiększyćPrzykłady masek uzytych podczas realizacji reklamy dla Lincoln Mercury