Wybór odtwarzacza DVD

Podstawowe funkcje niezbędne do oglądania filmów spełniają wszystkie odtwarzacze dvd znajdujące się na rynku. Powinniśmy odrzucić wszelkiego rodzaju tanie "wynalazki". Podejrzanie maŁo kosztujący odtwarzacz nieznanej firmy to często komputerowy czytnik DVD umieszczony w dużej obudowie wraz z kiepską elektroniką.

Podstawowe funkcje niezbędne do oglądania filmów spełniają wszystkie odtwarzacze dvd znajdujące się na rynku. Powinniśmy odrzucić wszelkiego rodzaju tanie "wynalazki". Podejrzanie maŁo kosztujący odtwarzacz nieznanej firmy to często komputerowy czytnik DVD umieszczony w dużej obudowie wraz z kiepską elektroniką.

Kliknij, aby powiększyćNajistotniejszy jest sposób obsługi dźwięku przez odtwarzacz. Informacja o ścieżce dźwiękowej najczęściej jest zapisana na dysku w formacie Dolby Digital 5.1, DTS lub obu z nich. Aby przesłać ją do głośników, niezbędny jest dekoder, który przetwarza cyfrowe dane z płyty na postać analogową. Może być on umieszczony w odtwarzaczu DVD lub poza nim. Najczęściej wybierane jest drugie rozwiązanie. Zakodowany sygnał jest wysyłany w postaci cyfrowej do wzmacniacza, w którym znajduje się dekoder. Cyfrowe połączenie odtwarzacza ze wzmacniaczem jest mniej podatne na zakłócenia i prostsze - to tylko jeden kabel. Jeżeli nasz wzmacniacz ma wbudowane dekodery dźwięku, warto raczej jemu powierzyć odkodowanie sygnału.

Zobacz również:

Jakość obrazu zależy w pewnym stopniu od tego, jak został zapisany na płycie DVD - choć odtwarzacz może wpłynąć na jej pogorszenie. Jednak w nieco lepszych urządzeniach stosuje się systemy korygujące błędy, które wynikają z kompresji obrazu do formatu MPEG-2. Mogą one wpływać na cały obraz lub tylko na jego fragmenty. Różnice dotyczące jakości obrazu mogą też wynikać z zastosowanego przetwornika D/A (Digital to Analog). Odpowiada on za przekształcenie cyfrowych danych na sygnał, który może wyświetlić telewizor czy rzutnik. Stosuje się przetworniki dziewięcio- lub dziesięciobitowe - lepszą jakość dają te drugie.

Istotną różnicą między odtwarzaczami może być jakość odtwarzania obrazu w zwolnionym i przyspieszonym tempie. W tańszym sprzęcie obraz może skakać lub być nieco rozmyty. Funkcję tę najlepiej sprawdzić w sklepie, gdyż producenci zawsze zapewniają, że jakość będzie idealna. Istotny jest też sposób przesyłania obrazu z odtwarzacza do telewizora - najlepiej gdy jest to złącze RGB SCART, a w przypadku posiadaczy projektorów - komponentowe.

Jeżeli chcemy używać naszego odtwarzacza również do słuchania muzyki, warto by był wyposażony w dwa oddzielne lasery - jeden do płyt DVD, drugi do CD oraz dekoder plików MP3. Dla wielbicieli nowinek technicznych ciekawy będzie odtwarzacz obsługujący mało wciąż popularny format DVD-Audio czy SACD.

Dodatkową atrakcją mogą być funkcje polegające na przykład na powiększaniu pewnych fragmentów obrazu czy zapamiętywaniu zakładek w ulubionych miejscach filmów. Zależą one od pomysłowości producenta - zawsze warto sprawdzić, co nowego wymyślono.

Ostatnią, choć nie najmniej ważną kwestią jest wygoda sterowania - jakość i ergonomia pilota, przyciski umieszczone na panelu odtwarzacza i czytelność wyświetlacza.

Podsumowując

Wybierając odtwarzacz DVD, warto najpierw przestudiować dane techniczne i opinie użytkowników. Gdy mamy już upatrzony sprzęt, koniecznie trzeba wybrać się do dobrego sklepu, który pozwoli na sprawdzenie odtwarzacza na dobrze nam znanej płycie. Ta ostateczna weryfikacja ma zasadnicze znaczenie - porównajmy różne modele sprzętu i sprawdźmy praktycznie oferowane przez nie funkcje. Unikniemy dzięki temu przykrych niespodzianek w domu.