Jak materiał na płytach DVD jest zabezpieczony przed kopiowaniem?

Ze względu na bardzo wysoką jakość obrazu na płytach DVD producenci filmów obawiali się, że staną się one źródłem pirackich kopii. wymusili więc wprowadzenie wielu zabezpieczeń uniemożliwiających ich wykonanie. całość systemów bezpieczeństwa stosowanych w technologii DVD nosi nazwę CPSA (Content Protection System Architecture).

Ze względu na bardzo wysoką jakość obrazu na płytach DVD producenci filmów obawiali się, że staną się one źródłem pirackich kopii. wymusili więc wprowadzenie wielu zabezpieczeń uniemożliwiających ich wykonanie. całość systemów bezpieczeństwa stosowanych w technologii DVD nosi nazwę CPSA (Content Protection System Architecture).

Przed kopiowaniem obrazu na nośniki analogowe (czyli głównie kasety VHS) zabezpiecza Analog Copy Protection System opracowany przez firmę Macrovision. Jego działanie polega na zakłócaniu synchronizacji obrazu poprzez dodawanie szybko zmieniających się sygnałów. W efekcie kopia uzyskana na taśmie jest nieostra, gubi kolory, a w poprzek obrazu pojawiają się pasy. Układ zabezpieczający jest umieszczony w odtwarzaczu lub, w przypadku komputera, w karcie graficznej z wyjściem telewizyjnym. Na dysku znajduje się sygnał włączający bądź wyłączający ten mechanizm. Dzięki nadawaniu tego sygnału około dwóch razy w ciągu sekundy możliwe jest dokładne określenie, która część materiału ma być zabezpieczona. Starsze wersje zabezpieczenia można było stosunkowo łatwo ominąć, jednak wraz z najnowszym systemem Macrovision stało się to trudne.

Zobacz również:

Drugim z zabezpieczeń, najbardziej chyba znanym, jest system Content Scrambling System (CSS). Chroni on dane zapisane na dysku DVD przed skopiowaniem na inny nośnik cyfrowy. Każdy licencjobiorca produkujący urządzenie potrafiące rozkodować dane zabezpieczone przez CSS ma przydzielony jeden z 400 kluczy. Są one zapisane na każdej płycie DVD w zaszyfrowanej formie. Dzięki temu można odebrać licencje, usuwając jeden z kluczy z wydawanych w przyszłości płyt. Najpilniej strzeżonym elementem systemu był algorytm kodowania kluczy. Jednak w październiku 1999 roku udało się go złamać i udostępnić w Internecie program DeCSS pozwalający ominąć zabezpieczenia.

Na podobnej zasadzie działa system Content Protection for Prerecorded Media (CPPM). Służy on jednak do zabezpieczania płyt DVD-Audio.

Każdy dysk zawiera ponadto informację o tym, czy jego zawartość może zostać skopiowana. System za to odpowiadający nosi nazwę CGMS. Umożliwia on na przykład wykonanie określonej liczby legalnych kopii filmu.

Istnieją również zabezpieczenia chroniące materiał nagrany na czystym dysku DVD przed dalszym jego kopiowaniem. System ten, noszący nazwę Content Protection for Recordable Media (CPRM), wykorzystuje unikalny, 64-bitowy identyfikator, jaki ma każdy nagrywalny dysk.

Obecnie trwają prace nad wdrożeniem systemu służącego do zabezpieczenia danych przesyłanych między takimi urządzeniami, jak odtwarzacz DVD i telewizor cyfrowy. Nie występuje tu zamiana informacji na postać analogową, możliwe jest więc kodowanie transmisji, tak aby dodatkowe urządzenie, nie posiadające systemu autoryzacji, nie mogło skorzystać z przesyłanych danych.

Zabezpieczone regiony

Swoistym zabezpieczeniem płyty DVD są oczywiście kody regionalne uniemożliwiające np. odtworzenie płyty z USA w odtwarzaczu kupionym w Europie. Majsterkowicze znaleźli na to sposób i możliwe stało się zdjęcie blokady za pomocą kodów wpisywanych z pilota lub w ostateczności modyfikacji elektroniki sprzętu. Odpowiedzią firm płytowych jest system RCE, który uniemożliwia odgrywanie zabezpieczonych DVD na odtwarzaczach "bez regionów". Przed RCE ostrzega nawet swoich klientów spoza USA amerykański sklep internetowy Amazon.