Outlook bez luk

Gdy komputer odmawia posłuszeństwa, dobra rada jest na wagę złota. W tym miesiącu przedstawiamy sposoby łatania dziur w zabezpieczeniach Outlooka i Outlook Expressu.

Gdy komputer odmawia posłuszeństwa, dobra rada jest na wagę złota. W tym miesiącu przedstawiamy sposoby łatania dziur w zabezpieczeniach Outlooka i Outlook Expressu.

Programy Outlook i Outlook Express należą do najbardziej lubianych klientów pocztowych, mimo że łatwo znaleźć braki w ich zabezpieczeniach. Obie aplikacje przetwarzają języki skryptowe, takie jak VBScript czy JavaScript, których można używać do tworzenia szkodników. Pięć poniższych porad pozwoli Ci zabezpieczyć swojego klienta i czuć się bezpieczniej podczas odbierania korespondencji.

Zobacz również:

Bądź podejrzliwy

Nie otwieraj załączników w wiadomościach od nieznanych nadawców - i to niezależnie od typu przesyłanego pliku. Nawet zbiór, który na pierwszy rzut oka wydaje się obrazkiem JPG, może okazać się niebezpiecznym szkodnikiem. Pewnym ryzykiem jest nawet poczta od przyjaciół. Najbardziej popularne stały się robaki, które rozsyłają się automatycznie do wszystkich osób wymienionych w książce adresowej ofiary. Jeśli otrzymana wiadomość wzbudzi Twoje wątpliwości, przed otwarciem skontaktuj się z nadawcą.

Załóż blokady

Aby zwiększyć bezpieczeństwo w Outlook Expressie, ogranicz aplikacjom ich prawa dostępu. Wystarczy kliknąć menu Narzędzia | Opcje i zaznaczyć wskazaną opcję na karcie Zaawansowane.Kliknij, aby powiększyćAby zwiększyć bezpieczeństwo w Outlook Expressie, ogranicz aplikacjom ich prawa dostępu. Wystarczy kliknąć menu Narzędzia | Opcje i zaznaczyć wskazaną opcję na karcie Zaawansowane.Wiadomości w zwyczajnym formacie tekstowym nie niosą ze sobą żadnego ryzyka. Jednak w Outlooku i Outlook Expressie nie można zablokować wyświetlania wiadomości w formacie HTML. Microsoft wychodzi przypuszczalnie z założenia, że niebezpieczeństwo nie tkwi w samym kodzie HTML, lecz w kodzie osadzonych programów (np. ActiveX). W Outlooku i Outlook Expressie można sterować tylko wykonywaniem kodu programów, co nie jest dobrą ochroną, zważywszy na wykrywane coraz to nowe luki w systemie zabezpieczeń klienta. Korzystając z Outlook Expressu w wersji 5.5 lub wyższej, możesz ograniczyć prawa dostępu programów. Kliknij w tym celu menu Narzędzia | Opcje, wskaż kartę Zabezpieczenia i zaznacz opcję Strefa witryn z ograniczeniami (większe bezpieczeństwo). W Outlooku należy wybrać powyższe menu i wskazać kartę Zabezpieczenia. Stosowne opcje znajdują się za przyciskami Ustawienia strefy i Zabezpieczenia załączników w rubryce Zabezpieczenia zawartości.

W kodzie ActiveX mogą kryć się wirusy. Na wszelki wypadek powinieneś wyłączyć wykonywanie kodu.Kliknij, aby powiększyćW kodzie ActiveX mogą kryć się wirusy. Na wszelki wypadek powinieneś wyłączyć wykonywanie kodu.Szczegółowe ograniczenia można definiować w Internet Explorerze. Wybierz w tym celu menu Narzędzia | Opcje internetowe i kliknij kartę Zabezpieczenia. Następnie kliknij przycisk Poziom niestandardowy, aby dostać się do konfiguracji zabezpieczeń.

Zauważ, że Outlook Express w wersjach poniżej 5.5 nie zapewnia wystarczającej ochrony antywirusowej. Aby zdobyć nowszą wersję programu (6.0), wystarczy zainstalować najnowszą wersję Internet Explorera (dostępny pod adresem (http://ww.microsoft.com/windows/ie_intl/pl).

Użytkownikom Outlooka proponujemy korzystać z makra, które konwertuje wiadomości w formacie HTML na postać tekstową. Treść makra i instrukcję instalowania zamieszczamy w pliku RTF.TXT (dostępny na dołączonej płycie i pod adresem http://www.pcworld.pl).

Weź do pomocy strażnika

Przezorny użytkownik Outlooka i Outlook Expressu powinien stosować koniecznie program antywirusowy, który potrafi nadzorować korespondencję obsługiwaną przez klienty pocztowe Microsoftu. Do programów tego typu zalicza się m.in.: AntiVirenKit 11 (http://www.gdata.com.pl/pl), Norton AntiVirus 2002 (http://www.symantec.pl) i PC-cillin 7.61 (http://www.trendmicro.com).

Obszerne testy wymienionych i innych aplikacji antywirusowych znajdziesz w artykule "Wirus i co z tego?" (PCWK 6/2002, str. 150).

Przetestuj klienta

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja skrzynka jest zabezpieczona, zamów wiadomość testową w niemieckiej witrynie http://scan.securitypool.de/emailcheckKliknij, aby powiększyćJeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja skrzynka jest zabezpieczona, zamów wiadomość testową w niemieckiej witrynie http://scan.securitypool.de/emailcheckJeśli znasz niemiecki, możesz szybko sprawdzić, czy Twój klient pocztowy ma (znane dotychczas) luki w zabezpieczeniach. Przywołaj witrynę http://scan.securitypool.de/emailcheck i kliknij przycisk Check durch&##252;hren, aby zamówić przysłanie wiadomości testowej. Potem potwierdź kliknięciem linku w otrzymanej wiadomości. Wiadomość ta potrafi wykryć 11 luk w systemie zabezpieczeń Outlooka i Outlook Expressu. Wyniki ujrzysz bezpośrednio w oknie wiadomości. Napis nicht sicher oznacza, iż istnieje niebezpieczeństwo. W większości przypadków można je wyeliminować, wprowadzając zmiany do konfiguracji klienta pocztowego.

Profesjonalnych użytkowników powinien zainteresować (angielskojęzyczny) test dostępny pod adresem http://www.gfi.com/emailsecuritytest/ Pozwala m.in. sprawdzać, czy ustawienia serwera pocztowego są dobrane tak, aby minimalizować ryzyko ataków wirusowych.

Alternatywa

Fakt, iż Outlook ani Outlook Express nie pozwala zablokować wyświetlania wiadomości w formacie HTML, sprawia, że korzystając z tych programów jesteś potencjalną ofiarą internetowych napastników - nawet jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek. Z tego względu zastanów się nad kupnem alternatywnego klienta pocztowego. Godny polecenia jest m.in. shareware'owy AK-Mail 3.11 (dostępny pod adresem http://www.akmail.com, rozmiar pliku: 1,86 MB, rejestracja: 21 EUR, środowiska: Windows 95/98/Me,NT4/2000/XP). Wyświetla wszystkie wiadomości (również te w HTML) w formacie tekstowym.