Dziecko, pies i combo

Czasami równie ważne, jak perfekcyjne ustawienie głośników i telewizora, staje się zabezpieczenie sprzętu przed nazbyt ''aktywnymi'' domownikami lub dostosowanie sprzętu do estetyki pomieszczenia. najtrudniej, gdy wnętrze jest ascetycznie puste i takie powinno pozostać.

Czasami równie ważne, jak perfekcyjne ustawienie głośników i telewizora, staje się zabezpieczenie sprzętu przed nazbyt 'aktywnymi' domownikami lub dostosowanie sprzętu do estetyki pomieszczenia. najtrudniej, gdy wnętrze jest ascetycznie puste i takie powinno pozostać.

Kliknij, aby powiększyćPokój, w którym przygotowywaliśmy instalację, miał zasadniczą wadę - był niemal pusty. Choć dzięki temu pomieszczenie zyskuje na przestrzenności i stwarza wrażenie większego, dla systemu kina domowego takie warunki są niedopuszczalne. Puste ściany i podłoga powodują powstawanie licznych odbić dźwięku, które niemal całkowicie mogą zepsuć efekty przestrzenne. Ponadto brak zasłon w oknach uniemożliwia zaciemnienie pokoju.

Zobacz również:

Zgodnie z przyjętym złożeniem, że modyfikacje nie powinny zbytnio zmienić wystroju pomieszczenia, zdecydowaliśmy się na zastosowanie rozwiązań łatwych do szybkiego montażu i usunięcia - pokój jest zaciemniany tylko na czas oglądania filmu, a na ścianie można zawiesić tkaninę wytłumiającą dźwięk.

Osobnym problemem było zabezpieczenie sprzętu przed dzieckiem i psem. Chodziło przede wszystkim o to, by żadnego elementu zestawu nie można było zrzucić na podłogę czy przeprowadzać na nim eksperymentów z użyciem plasteliny i kredek.

Pokój

Kliknij, aby powiększyćKształt i rozmiar pokoju sprawiły nieco problemów. Pomieszczenie jest stosunkowo puste i duże, a na dodatek ma niekorzystne z punktu widzenia akustyki proporcje. Pokój jest kwadratowy (5 x 5 m), proporcje ścian wynoszą 1:1. Takie wartości są zdecydowanie niedobre, gdyż prowadzą do uwypuklenia rezonansów, szczególnie w zakresie niskich tonów. Optymalne proporcje nie powinny być opisywane liczbami całkowitymi.

I rzeczywiście, podczas intensywnej pracy subwoofera w pokoju odczuwa się efekt dudnienia wywołany nakładaniem się fal dźwiękowych. Na szczęście wprowadzenie kilku modyfikacji w wystroju pomieszczenia i zmiana ustawienia głośników pozwoliły na niemal całkowite zlikwidowanie tego efektu.

Po pierwsze, na ścianie za telewizorem i głośnikami głównymi powiesiliśmy gruby, wełniany pled. Oczywiście ze względów estetycznych takie rozwiązanie nie może być stałe, zdecydowaliśmy się więc na wbicie w ścianę dwóch niedużych haków, na których na czas oglądania filmu będzie zawieszany nasz system tłumiący. Odbiciom dźwięku od twardej podłogi w dużym stopniu zapobiegał leżący na niej dywan. Ponadto akustykę zdecydowanie poprawiło zawieszenie grubych zasłon - były one niezbędne do zaciemnienia pokoju, jednocześnie tłumiły znaczną część odbić dźwięku, szczególnie wysokich tonów. Aby osłabić basowe dudnienie, subwoofer został przesunięty z narożnika pokoju bliżej środka i odsunięty od ściany. Poprawę przyniosło też zalecane w kwadratowych pomieszczeniach ustawienie kolumn głównych, tak by były skierowane po przekątnej pokoju.