Zdejmowanie blokady regionalnej

Blokada regionalna to zmora fanów DVD. Wytwórnie filmowe wymusiŁy wprowadzenie tego ograniczenia ze względu na swoje plany dystrybucyjne.

Blokada regionalna to zmora fanów DVD. Wytwórnie filmowe wymusiŁy wprowadzenie tego ograniczenia ze względu na swoje plany dystrybucyjne.

Kliknij, aby powiększyćZdarza się, że film, który w Europie dopiero wchodzi na ekrany, w USA już od kilku miesięcy jest dostępny na płytach DVD. Cóż więc prostszego niż zamówić go w Internecie i po tygodniu spokojnie oglądać w domowym zaciszu? I tu właśnie wkraczają regiony. Cały świat podzielono na 6 stref, różniących się czasem, w jakim wprowadzane są na ekrany filmy. Polska wraz z resztą Europy, Japonią, wschodnią Azją i południową Afryką znajduje się w strefie drugiej. Filmu wydanego w jednym regionie nie będzie można odczytać na odtwarzaczu z innego regionu. Taka jest teoria. Jednak w praktyce okazuje się, że niemal w każdym odtwarzaczu DVD można usunąć blokadę regionalną.

Zobacz również:

Zależnie od modelu sprawa może być prosta lub trudna i kosztowna.

W najlepszym przypadku do usunięcia blokady regionalnej będzie nam potrzebny pilot i trochę wiedzy. Tak jest na przykład w sprzęcie LG czy Aiwa. Wystarczy znać sekwencje klawiszy i moment, w którym należy ją wprowadzić, by mieć problem z regionami z głowy. Skąd uzyskać informacje o sposobie zdjęcia blokady? Oczywiście pomocą służy Internet. Zazwyczaj wystarczy wstukanie w Google słów "region free DVD" i modelu odtwarzacza. Dla leniwych będzie przydatna strona http://www.regionfreedvd.net/. To swoiste kompendium usuwania blokad regionalnych - jest tam lista kilkudziesięciu producentów sprzętu wraz ze szczegółowymi opisami procedur.

Bywa, że zwykły pilot nie wystarczy. W odtwarzaczach Philipsa konieczne jest wysłanie podczerwienią specjalnego sygnału. Generują go niektóre programowalne piloty lub np. palmtopy.

Czasami jest konieczna wymiana firmware'u, czyli wewnętrznego oprogramowania urządzenia. Zwykle odpowiednie pliki można pobrać z sieci - tu przydatna jest między innymi strona http://perso.club-internet.fr/farzeno/firmware/ . Taki plik nagrywamy na płytę CD, którą wkładamy do odtwarzacza, i to wystarczy.

Jednak są też trudniejsze przypadki. Wówczas jedyną metodą na pozbycie się uciążliwej blokady jest ingerencja w elektronikę i wymiana odpowiedniego układu scalonego. To domena firm, które za podobną usługę pobierają nawet kilkaset złotych.

Trzeba pamiętać, że każda ingerencja w elektronikę powoduję utratę gwarancji. Programowe usunięcie blokady zazwyczaj nie niesie takich skutków.

DVD bez blokady

Coraz łatwiej kupić odtwarzacz bez blokady regionalnej. Czasem są to urządzenia zbudowane np. z wykorzystaniem komputerowego napędu DVD. U nas odtwarzacze marki Scott sprzedaje firma Intercom (http://www.intercom.pl). Czasami zdjęcie blokady wliczone jest w cenę urządzenia (taką metodę stosuje Denon).