Progressive scan

Coraz częściej przy opisach odtwarzaczy DVD spotyka się określenie progressive scan. Jak ta funkcja wpływa na jakość obrazu i czy warto zapłacić za nią dodatkowe pieniądze?

Coraz częściej przy opisach odtwarzaczy DVD spotyka się określenie progressive scan. Jak ta funkcja wpływa na jakość obrazu i czy warto zapłacić za nią dodatkowe pieniądze?

Obraz na ekranie może być wyświetlany na dwa sposoby. Systemy telewizji PAL, SECAM i NTSC używają wyświetlania z przeplotem (interlanced). Oznacza to, że jednorazowo na ekranie jest wyświetlana tylko połowa linii poziomych. Ponieważ luminofor kineskopu ma określony czas wygaszania świecenia, to szybkie naprzemienne pokazywanie linii parzystych i nieparzystych stwarza wrażenie pełnego obrazu. Taki system pozwala zmniejszyć o połowę ilość przesyłanych informacji. Jego wadą jest natomiast obniżenie faktycznej rozdzielczości obrazu i powstawanie różnego rodzaju zakłóceń (na przykład rozszczepiania obrazu przy szybkim ruchu).

Zobacz również:

Pioneer DV-737-KKliknij, aby powiększyćPioneer DV-737-KMonitory komputerowe i telewizja cyfrowa pokazują wszystkie linie obrazu jednocześnie - nie ma tu potrzeby oszczędzania pasma. Taki tryb wyświetlania nazywa się progressive scan.

Film kinowy wyświetlany z taśmy pokazuje wszystkie linie obrazu jednocześnie. Gdy z takiego filmu tworzy się płytę DVD, konieczne jest zapisanie obrazu z przeplotem - ponad 99% telewizorów na świecie wyświetla obraz właśnie w ten sposób.

Denon DVD 2800Kliknij, aby powiększyćDenon DVD 2800Z uwagi na liczne wady wyświetlania z przeplotem zaczęły powstawać odtwarzacze DVD obsługujące tryb progressive scan. Rekonstruują one oryginalną rozdzielczość, łącząc rozdzielone linie bądź przeprowadzając interpolację brakujących fragmentów. Następnie obraz jest wygładzany, a w przypadku systemu NTSC poddawany operacji dopasowywania liczby klatek filmu (24 na sekundę) do liczby obrazków wyświetlanych przez telewizor (30 na sekundę).

Aby cieszyć się obrazem wyświetlanym w trybie progressive scan, konieczne jest posiadanie telewizora bądź projektora, który poradzi sobie z takim zadaniem. W Europie, a szczególnie w Polsce takich urządzeń jest niewiele, lecz wbrew pozorom nie wszystkie z nich pochodzą z wyższej półki. Problemem jest fakt, że obecnie na świecie funkcja progressive scan występuje prawie wyłącznie w systemie NTSC. Choć istnieją techniczne rozwiązania obsługujące system PAL, to nieczęsto są wprowadzane na rynek ze względu na problemy z antypirackim zabezpieczeniem Macrovision. Firma Denon oferuje jednak odtwarzacze DVD (od modelu 2800 wzwyż), które potrafią w czasie rzeczywistym wyświetlać obraz w trybie progresywnym także z płyt PAL.

Progresywny sprzęt

Odtwarzacze obsługujące progressive scan

Samsung DVD-P721M

Pioneer DV-737-K

Denon DVD 2800

Telewizory obsługujące progressive scan

Panasonic TX-28PB50

Toshiba 32ZT29