Ucz się ucz, bo wiedza to do szczęścia klucz

Powtarzały nam to niejednokrotnie nasze babki oraz matki, a my z miną cierpiętnika wracaliśmy do książek wkuwać kolejne ''bzdury'' - lecz czy tak musi być zawsze? Chyba nie! Dziś, w dobie systemów multimedialnych oraz globalnych Sieci informacyjnych istnieją inne, o wiele przyjemniejsze i częstokroć efektywniejsze sposoby nauki. Jednym z nich jest tzw. distance learning, czyli nauczanie na odległość.

Powtarzały nam to niejednokrotnie nasze babki oraz matki, a my z miną cierpiętnika wracaliśmy do książek wkuwać kolejne ''bzdury'' - lecz czy tak musi być zawsze? Chyba nie! Dziś, w dobie systemów multimedialnych oraz globalnych Sieci informacyjnych istnieją inne, o wiele przyjemniejsze i częstokroć efektywniejsze sposoby nauki. Jednym z nich jest tzw. distance learning, czyli nauczanie na odległość.

Istnieje wiele szkół preferujących tę formę nauki (w Polsce najbardziej znana jest szkoła języków obcych - ESKK), ale nie tylko. Ten sposób nauki idealnie pasuje do Sieci - mamy tam możliwość pisania, czytania, jak i również przesyłania dźwięku oraz grafiki - czyli tego wszystkiego, co może dopomóc nam w nauce - nie dziwne więc jest, że powstało tutaj wiele szkół oraz programów nauczania. Część z nich postaram się Wam zaprezentować.

Zobacz również:

Zacznijmy może od programu enigmatycznie nazwanego K-12. Pod tą nazwą kryje się ogólnosieciowy system nauczania. Obejmuje on swoim zasięgiem Internet oraz takie sieci jak FidoNet (najstarsza i najbardziej rozległa sieć amatorska, działająca w oparciu o modemy), FrEdMail (Free Educational Electronic Mail), K12Net. Program K-12 składa się z podprogramów o nazwach od K-1 do K-12 reprezentujących poszczególne stopnie zaawansowania. Przewidziany jest on do nauczania takich przedmiotów jak matematyka, historia, geografia - co sytuuje go na poziomie naszego liceum ogólnokształcącego. Należy jednak dodać, iż kursy prowadzone są przez wybitnych wykładowców z najlepszych uczelni na świecie.

Pod adresem http://chs.cusd.claremont.edu/www/people/rmuir/rfc1578.html znaleźć możemy tzw. plik FAQ (czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania) dotyczący programu K-12. Adres http://www.yahoo.com/Education/K_12/ da nam mnóstwo odnośników pod którymi znajdziemy więcej informacji na temat K-12. A pod adresem http://teams.lacoe.edu/documentation/news/policies.html znajdziemy ogólne zasady i założenia programu.

http://www.calcampus.com to adres prywatnego, międzynarodowego centrum nauczania na odległość bazującego na wspólnocie uczelni. Oferuje kursy poprzez Internet. adresowane do uczniów ostatnich klas liceów. Program proponowany przez tę uczelnię obejmuje: biznes, programowanie komputerowe, komputerowe aplikacje oraz technologie, język angielski, matematykę, nauki ścisłe, nauki społeczne, języki obce oraz testy z powyższych zagadnień.

Pod adresem http://www.slf.ruhr-uni-bochum.de/email/infpl.html znajdują się niezbędne materiały na temat nauczania tandemowego. Program ten przystosowany jest do nauki języków obcych. Polega on na znalezieniu dwóch osób pochodzących z różnych krajów, które nawzajem nauczają się swojego ojczystego języka. Ciekawostką jest to, że program ten (chyba jako jedyny) obejmuje oficjalnie Polskę, a w akcję aktywnie włączył się Uniwersytet Jagielloński, dzięki któremu jesteśmy w stanie otrzymać większość informacji w naszym ojczystym języku. Co prawda jak na razie jedyne działające podsystemy obejmujące język polski to polsko-angielski i polsko-niemiecki, ale nic nie stoi na przeszkodzie utworzenia innego, np. polsko-japońskiego, czy polsko-włoskiego.

Natomiast udając się pod adres http://www.dalby.edu odnajdziemy kolejną szkołę. Jedną z jej propozycji jest nauka języka angielskiego jako języka obcego (Learn English As a Foreign Language), gdzie możemy wybrać pomiędzy Business English, angielskim dla młodzieży oraz ćwiczeniami pisania w tym języku.

Adres htttp://www.usdla.org należy do organizacji o nazwie United States Distance Learning Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Nauczania Na Odległość). Jest to chyba najstarsza, niedochodowa szkoła nauczania na odległość założona w 1987 roku. Jej głównym celem jest promowanie technik oraz aplikacji służących do tego typu nauki. Zapewnia wyższe wykształcenie, kontynuację nauki, szkolenia dla firm, wojska oraz rządu.

Jeżeli jednak ktoś z naszych Drogich Czytelników, znudzi się nauką "zwykłych" przedmiotów zajrzeć może pod adres http://www.medina.co.uk/pi/preview.html oraz http://www.medina.co.uk/pi/private_eye.html gdzie tajemniczym spojrzeniem powita Was sylwetka Sherlocka Holmesa reprezentująca "The Medina School Of Private Investigation". W dalszej części dowiedzieć możemy się czy mamy jakiekolwiek predyspozycje od zawodu tajniaka, oraz nauczyć się czarnej roboty.

Adres http://www.wvu.edu/~womensu/ zainteresuje z pewnością piękniejszą część naszych czytelników, gdyż właśnie pod nim znajduje się międzynarodowy uniwersytet dla kobiet. Jak twierdzą założyciele - służyć ma on kobietom, które z różnych powodów (np. małe dzieci, praca) nie są w stanie opuszczać domu, by się dokształcać. Oprócz nauki uniwersytet ten służyć ma promocji kobiet we współczesnym świecie. Kursy obejmują: obsługę komputerów i technologie pokrewne, ochronę zdrowia, rolnictwo, biznes, medycynę oraz politykę, teologię, literaturę, języki czy komunikację. Część z tych kursów jest bezpłatna. Jako uczennice preferowane są kobiety, które ukończyły 18 rok życia, jednakże nie jest to warunkiem przyjęcia.

A może by tak zrobić coś dla zdrowia i nauczyć się przyrządzać dietetyczne posiłki? Nic prostszego - wystarczy zajrzeć pod adres http://www.hrrm.psu.edu/dpde/dt.htm gdzie nauczą nas jak zrobić niskokaloryczną, ale i smaczną strawę, której nie oprze się nawet najbardziej wysublimowane podniebienie.

Oprócz różnorakich szkół oferujących nauczanie na odległość w kraju i na świecie odbywają się także szkolenia dotyczące tego specyficznego rodzaju przekazywania wiedzy. Na przykład pod adresem http://www.uni.torun.pl możemy zdobyć informacje na temat konferencji naukowej "Multimedia i nauczanie na odległość" odbywającej się w Toruniu. Dodatkowe informacje uzyskać możemy pisząc list na adres wiecz@vm.cc.uni.torun.pl.

Na temat nauczania możemy dowiedzieć się nie tylko ze stron WWW, ale także z grupy usenetowej o nazwie alt.education.distance.

Podczas penetrowania stron internetowych doszedłem do wniosku, że przez Sieć jesteśmy w stanie nauczyć się prawie wszystkiego. Bez problemu zaspokoimy ciekawość nawet najbardziej dociekliwych oraz chłonnych wiedzy umysłów. Wybór jest tak duży, że aż ciężko zdecydować się na jakąś konkretniejszą propozycję.