Dziecko + DVD = Kontrola

W niemal każdym odtwarzaczu DVD istnieje funkcja Parental Control, czyli kontrola rodzicielska. Jednak rzadko spełnia ona swoje zadanie.

W niemal każdym odtwarzaczu DVD istnieje funkcja Parental Control, czyli kontrola rodzicielska. Jednak rzadko spełnia ona swoje zadanie.

Najczęściej w stacjonarnych odtwarzaczach istnieje możliwość aktywowania Parental Control. Włączanie i wyłączanie tej funkcji wymaga podania, najczęściej cztero-cyfrowego, kodu zabezpieczającego. Zwykle jest możliwość wyboru jednego z kilku poziomów ochrony.

Zobacz również:

Kontrola rodzicielska może działać na dwa sposoby. Jeżeli w konfiguracji odtwarzacza ustaliliśmy określony poziom ochrony, to żaden film, którego kategoria wiekowa przekracza ten poziom, nie powinien dać się odtworzyć. Istnieje też możliwość odcięcia dostępu do części materiału zawartego na płycie.

Kliknij, aby powiększyć
Ustawienie zabezpieczeń rodzicielskich umożliwia też odtwarzacz programowy Power DVD.Kliknij, aby powiększyćUstawienie zabezpieczeń rodzicielskich umożliwia też odtwarzacz programowy Power DVD.
W praktyce jednak sytuacja nie wygląda tak różowo. Niewielu producentów decyduje się na zamieszczenie na swoich płytach kodów, które mogą być odczytane przez system Parental Control. Jedną z przyczyn takiego stanu mogą być różnice w klasyfikacji filmów - to, co w jednym kraju ma prawo oglądać 15-latek, w innym dopuszczalne jest dopiero dla 18-latka.

Jest też możliwość takiego przygotowania filmu, by pewne, nie nadające się dla dzieci, fragmenty zastępować innymi. Można więc przygotować alternatywne, łagodniejsze zakończenie filmu lub na przykład wyciszyć fragmenty ścieżki dźwiękowej zawierające przekleństwa. Takie zabiegi są zazwyczaj zbyt kosztowne dla producenta filmu i płyty. Trzeba by nakręcić alternatywne zakończenia lub sceny zastępujące te brutalniejsze fragmenty. Również przygotowanie płyty DVD z takim materiałem jest trudne - trzeba tak przygotować dźwięk i obraz, by "rozgałęzienie" akcji było praktycznie niezauważalne.

W efekcie płyt, które właściwie działają z systemem kontroli rodzicielskiej, jest niewiele.

W lepszej sytuacji są ci, którzy do odtwarzania filmów używają komputera. Istnieją programy pozwalające na sporządzenie własnego katalogu filmów i samodzielne określenie praw dostępu do każdego z nich. Domowników można podzielić na grupy wiekowe i każdemu przydzielić własny kod, dzięki któremu będzie mógł oglądać przeznaczone dla niego filmy.