Upgrade do G4

Najlepsza recepta na przyspieszenie twojego Maca

Najlepsza recepta na przyspieszenie twojego Maca

Jeśli chcesz wycisnąć, ile się da ze swojego G3 albo wczesnego G4, a nie chcesz długo grzebać w jego wnętrznościach, najlepszym rozwiązaniem może okazać się karta z upgrade'em do G4. Chociaż po zabiegu twój komputer nie dorówna dzisiejszym Power Macom, jakość pracy z Mac OS-em X znacząco się poprawi. Na potrzeby tego zestawienia przetestowaliśmy dziesięć różnych kart, sprawdzając ich działanie z niebieskim Power Makiem G3/350 MHz i Power Makiem G4/500 MHz. Ich pełną listę wraz z informacjami o kompatybilności przedstawiamy w tabeli u dołu strony.

Dokumentacja

Aby zainstalować kartę, będziesz potrzebował instrukcji z klarownymi ilustracjami. W pudełkach z kartami Other World Computing w ogóle nie ma żadnej dokumentacji. Trzeba ją pobrać z Internetu, przy czym nie wspomina ona o tym, że przed całą operacją należy uaktualnić firmware w niebieskim G3. Po zainstalowaniu karty metodą przedstawioną w instrukcji, a więc bez wymiany firmware'u, w ogóle nie udało się uruchomić komputera. Specjaliści z działu technicznego producenta, odpowiadając na nasze pytanie, poradzili, aby użyć firmware'u dołączanego do kart firmy NewerTechnology, dostępnego na jej stronie webowej.

Zobacz również:

Do kart PowerLogix PowerForce G4 ZIF, PowerForce G4 Series 100 i PowerForce Dual G4 dodawane są ulotki, zawierające wskazówki, ilustracje i zrzuty ekranowe, które pozwalają zorientować się, jak powinna przebiegać instalacja. Ulotki dołączone do PowerForce G4 Series 100 i PowerForce Dual G4 nie zawierają numerów telefonicznych działu technicznego, a jedynie e-mail. Wykorzystanie tego adresu może być trudne, jeśli twój komputer nie będzie chciał wystartować. PowerLogix dokłada za to płyty DVD z filmem instruktażowym, który może okazać się bardzo pomocny, jeśli gdzieś obok masz drugi komputer lub telewizor z DVD.

NewerTechnology daje wyczerpującą i świetnie ilustrowaną instrukcję. Ale najlepsze podręczniki dołącza Sonnet Technologies. Instrukcja do Encore/ZIG G4 jest szczegółowa i łatwo się z niej korzysta. Zszywane kartki do Encore/ST G4 zawierają także przejrzyste rysunki i wyczerpujące informacje. Sonnet dokładnie opisuje przebieg instalacji w każdym modelu, do którego pasuje dana karta.

Czas na montaż

Karty do upgrade’u procesoraKliknij, aby powiększyćKarty do upgrade’u procesoraPrzy w miarę pewnej ręce, jasnej instrukcji i z odpowiednimi narzędziami same czynności mechaniczne związane z upgrade'em nie powinny sprawić większych problemów. Kiedy delikatnie wyjmiesz radiator, unosisz dźwigienkę, która powoduje, że procesor typu ZIF wysuwa się ze swojego gniazda. Aby wyjąć procesor G4, trzeba odkręcić trzy wkręty.

Z wszystkich upgrade'ów do G3 najłatwiejszy do zainstalowania okazał się Encore/ZIF. Sonnet dołącza płytę CD z potrzebnym software'em. Po wystartowaniu z dziewiątki uruchomiliśmy program aktualizujący firmware, wymieniliśmy procesory i wszystko było gotowe.

Instrukcja do PowerForce G4 ZIF poleca ściągnięcie updatera ze stron Apple'a i użycie do samego procesu aktualizacji plików dostarczanych przez PowerLogix.

Strona webowa tej firmy jest jednak mało uporządkowana; pierwszy link, jaki znaleźliśmy, okazał się martwy. Sama karta ma przełącznik wyskalowany w megahertzach do ustawienia prędkości procesora.

Pewne problemy sprawiła instalacja kart PowerForce Dual G4. Ponieważ dwa procesory wytwarzają więcej ciepła niż jeden, do kart dwuprocesorowych dołączany jest duży metalowy radiator i wiatraczek, które mają je odprowadzić. Jeśli w twoim komputerze zamontowany jest wewnętrzny napęd Zip, wiatraczek może uderzać w kabel IDE. Udało nam się zainstalować te karty po jego odgięciu, tak aby dokładnie przylegał do napędów Zip i CD, ale kabel okazał się bardzo sztywny. Mieliśmy też trochę kłopotów z zamocowaniem radiatora: wkręty ciągle wypadały z dziurek.

Uruchomienie pamięci cache L3 na jednoprocesorowej karcie PowerForce G4 Series 100 wymagało dodatkowego wysiłku. Potrzebnych narzędzi programowych nie znaleźliśmy w pudełku - trzeba było je pobrać ze strony PowerLogixa.

Uruchamia się je w oknie Terminalu i chociaż instrukcja prowadzi użytkownika jak po sznurku, wolelibyśmy rozwiązanie bardziej eleganckie.