Master of Orion III

Przewodnik imperatora galaktyki. Nawet najlepszy przywódca nie jest w stanie kontrolować swojego imperium galaktycznego bez dobrych doradców i pomocników.

Przewodnik imperatora galaktyki. Nawet najlepszy przywódca nie jest w stanie kontrolować swojego imperium galaktycznego bez dobrych doradców i pomocników.

Master of Orion III to gra rozbudowana i skomplikowana, dlatego jej pełne opanowanie może zająć sporo czasu. Potraktuj ten tekst jako głos rady przybocznej, złożonej z naukowców, eksploratorów, generałów i zarządców.

Zobacz również:

Porady ogólne

Wybór cywilizacji

Którą rasę wybrać?

Podpowiedź 1. Każda z 16 gotowych ras ma swoje wady i zalety. W podstawowym oknie widzisz tylko cztery cechy, które autorzy uznali za najważniejsze. Przeanalizuj wszystkie elementy składające się na potencjał cywilizacji. Sprawdzając kolejne rasy, zdecydujesz, która najbardziej odpowiada twojemu stylowi gry.

Czy mogę stworzyć rasę od zera?

Podpowiedź 2. Niestety, a może na szczęście - nie. Modyfikując rasę, jesteś zmuszony do działania w ramach pewnego szablonu: jedne cechy kosztują taniej, inne drożej, jeszcze inne są niedostępne. Sztuka polega na wybraniu odpowiedniego szablonu. Nie masz opcji zmiany wizerunku swojej rasy.

Podpowiedź 3. Zrezygnowaliśmy z kontaktów dyplomatycznych oraz zmniejszyliśmy potencjał naszych jednostek naziemnych. W rezultacie można narzucić wysokie podatki.Kliknij, aby powiększyćPodpowiedź 3. Zrezygnowaliśmy z kontaktów dyplomatycznych oraz zmniejszyliśmy potencjał naszych jednostek naziemnych. W rezultacie można narzucić wysokie podatki.Które cechy są najmniej potrzebne?

Podpowiedź 3. Wszystko zależy od wybranego stylu, można jednak zrezygnować z niektórych cech, aby zainwestować punkty w inne. Opcje walki naziemnej (Accuracy, Reflexes, Toughness) możesz ustawić na poziomie minimalnym, co pozwoli ci uzyskać nieco punktów. Wtedy do zdobywania i obrony planet trzeba tworzyć zgrupowania wojsk i inwestować w technologie zwiększające potencjał bojowy wojsk. Jeżeli nie masz zamiaru bawić się w dyplomację i zawieranie traktatów, obniż ustawienia (Diplomacy i Trade). Pamiętaj jednak, że w ten sposób raczej nie wygrasz gry jako Prezydent Rady Oriona. Możliwe jest też pozyskanie punktów przez obniżenie wartości planety macierzystej (opcje Starting Planet Mineral Richness i Starting Planet Biodiversity). Wymaga to kolonizacji planet zasobnych w żywność i minerały, najlepiej w obrębie tego samego systemu. Pomocna będzie opcja Quick Game (generująca nową grę na podstawie ostatnich ustawień rasy i galaktyki) - po prostu rozpoczynaj nową rozgrywkę tak długo, aż uznasz, że wygenerowane planety ci odpowiadają. Wybierając ze Special Attributes cechę Tolerant, można zaoszczędzić punkty w kategorii Environmental.

Chcę, żeby moja rasa przodowała w technologii. Jak to osiągnąć?

Podpowiedź 4. Należy się skoncentrować na Research i Creativity. Pierwsza odpowiada za wydajność laboratoriów, od drugiej zależą przełomy technologiczne i liczba wynalazków dostępnych na danym poziomie rozwoju. Przydatne jest wybranie ze Special Attributes cechy Antaran Background (dostępnej nie dla wszystkich ras). Możesz zainwestować w szpiegostwo (Cunning) na wypadek, gdyby rywale wynaleźli coś, czego zabrakło na twojej ścieżce rozwoju.

Pierwsze edykty imperialne

Podpowiedź 5. Pierwszy rok budżetowy i dotacje. Nie masz armii, więc suwak Military Budget ustaw na lewo, nie założyłeś kolonii, więc zmniejsz poziom Grants to Planets.Kliknij, aby powiększyćPodpowiedź 5. Pierwszy rok budżetowy i dotacje. Nie masz armii, więc suwak Military Budget ustaw na lewo, nie założyłeś kolonii, więc zmniejsz poziom Grants to Planets.Jaka polityka ekonomiczno-społeczna zapewni mi najszybszy rozwój?

Podpowiedź 5. Na początek odwiedź okno Foreign Office. Sprawdź, czy w oknie Diplomacy widoczne są ikony emisariuszy. Od tego, czy masz kontakt z obcymi cywilizacjami, będą zależeć niektóre późniejsze decyzje. Następnie przejdź do okna Empire i wybierz kartę Opressometer. Jeżeli twoja rasa nie ma kontaktu z Obcymi, przesuń suwak maksymalnie w lewo. To zminimalizuje nacisk imperialnego buta na karki poddanych, dzięki czemu staną się szczęśliwsi, więc będziesz mógł zafundować im wyższe podatki, nie ryzykując niepokojów społecznych. Wysokie ustawienia opresometru stresują naukowców, którzy popełniają błędy i na odkrycia naukowe czeka się dłużej. Jeżeli jednak masz kontakt z innymi cywilizacjami, umieść suwak opresometru w zakresie określonym przez czarne trójkąty albo czeka cię plaga szpiegostwa galaktycznego.

Na karcie Goverment Type wybierz jeden z dostępnych dla twojej rasy. Są, jak zwykle, dwie szkoły: wybierać opcję zbliżoną do profilu rasy lub przeciwnie - poprzez rządy minimalizować słabe strony cywilizacji. Przejdź do okna Finance i wybierz kartę Budget. Ustaw cztery suwaki Imperial Economic Adjustments tak, aby zapewnić rozwój nauki (Additional research Spending) i spokój od strajków (Unrest). Uważaj na widoczny w górnej części ekranu bilans finansowy - powinien być równy zeru, nie pozwól, żeby stał się ujemny. Na koniec ustal ogólne podatki (Tax Levels): System 5 procent, Empire 10 procent.

Od czego zacząć kontakty z innymi rasami?

Podpowiedź 6. Na początek najlepiej zaproponować emisariuszom traktaty handlowe (TA/Economic). Jeżeli jednak masz kontakt z wieloma rasami (np. jako członek Rady Oriona), nie proponuj tych układów każdemu. To może się skończyć bankructwem, jeśli wszyscy naraz podpiszą traktaty, bo wymiana handlowa w pierwszych turach przynosi straty, dopiero później staje się zyskowna.

Kolonizacja planet

Podpowiedź 7. Odfiltrowana lista planet zdatnych do kolonizacji. Pierwsza jest niemal idealna, z wyjątkiem grawitacji (za wysoka). Druga ma brzydką cechę: Global Storms.Kliknij, aby powiększyćPodpowiedź 7. Odfiltrowana lista planet zdatnych do kolonizacji. Pierwsza jest niemal idealna, z wyjątkiem grawitacji (za wysoka). Druga ma brzydką cechę: Global Storms.Na kolonizacji których planet mam się na początku skoncentrować?

Podpowiedź 7. Każda rasa ma pewne wymagania życiowe, wynikające z warunków panujących na planecie macierzystej. Względem tych warunków planety są klasyfikowane jako: Sweet Spot (idealna do kolonizacji), Green (łatwa do kolonizacji), Yellow (kłopotliwa w kolonizacji) i Red (trudna do kolonizacji).

Przejdź do ekranu Planets i wprowadź filtry Uncontrolled (ukryje zajęte przez ciebie światy), No Enemy Presence (ukryje planety zajęte przez inne rasy) i Similar Environment (zawęzi to listę do kategorii Sweet Spot i Green). Uzyskasz w ten sposób listę planet odpowiednich do kolonizacji. Warto też brać pod uwagę opcję Specials - cechy specjalne planet i regionów.

Założyłem nową kolonię. Co teraz?

Podpowiedź 8. W wypadku większości planet doskonale działa opisana poniżej procedura. Zakłada ona duże wsparcie rozwoju planety w początkowej fazie zasobami imperialnymi (żywność, minerały, dotacje finansowe). W Economics usuń zaznaczenie z pola Planet Econ AI, zmniejsz opodatkowanie do 10 - 15 procent (to zminimalizuje zagrożenie buntem), podatki zwiększysz ponownie po przygotowaniu "marchewki" (wybudowaniu Military DEA i Recreation DEA), wyczyść kolejki produkcyjne Military i Planetary (zbyt duże wydatki w początkowej fazie). W turze kolonizacji nie będziesz w stanie alokować funduszy (Funding Levels), wróć do tego ekranu w następnej turze i przeznacz 60-70 procent na Normal Economic Development.

Podpowiedź 8. Nowa kolonia została utworzona. Zadbaj, żeby populacja się nie burzyła oraz żeby powstało zaplecze przemysłowe. Wybierz odpowiednie DEA.Kliknij, aby powiększyćPodpowiedź 8. Nowa kolonia została utworzona. Zadbaj, żeby populacja się nie burzyła oraz żeby powstało zaplecze przemysłowe. Wybierz odpowiednie DEA.W Planetary Infrastructure utwórz kilka pierwszych DEA. Podstawą jest Industry DEA (umożliwi rozwój), dodatkowo przydatne będą Government DEA, Military DEA i Recreation DEA (zmniejszą szansę rozruchów wśród ludności). Jeżeli nie dysponujesz imperialną nadwyżką żywności, wybuduj Bioharvest DEA zamiast któregoś z trzech powyższych (najlepiej sprawdza się w regionach równinnych, z najbardziej zieloną ikoną liścia). Jeżeli nie dysponujesz imperialną nadwyżką minerałów, dodaj Mining DEA, gdyż bez surowców Industry DEA będzie bezużyteczne (największe wydobycie jest w regionach górskich). Jednocześnie rozbudowywanych może być do trzech DEA, pozostałe mają status planowanych. Dodawaj kolejne DEA w zależności od potrzeb.

Jak kolonizować planety o statusie Yellow i Red?

Podpowiedź 9. Na planety o warunkach bytowych wrogich twojej rasie należy wysyłać większe floty kolonizacyjne lub okręty wyposażone w więcej modułów Colony Bay. Dzięki temu początkowa populacja będzie wystarczająco liczna, by umożliwić rozwój. Należy też szybko rozpocząć terraformizację, żeby liczebność populacji przestała spadać (we wstępnej fazie gry nie będziesz dysponować odpowiednimi technologiami, więc koncentruj się na planetach zdatnych do życia).

Czasem zdarza się, że obca rasa, lepiej przystosowana do życia w takich warunkach (której świat nie ma statusu Red, lecz Green), skolonizuje planetę w zbadanej przez ciebie przestrzeni. Warto wtedy przejąć nad nią kontrolę za pomocą sił wojskowych, aby w pełni wykorzystać możliwości globu. Twoi koloniści nie będą musieli walczyć ze środowiskiem.

Nauka i wynalazki

Na której z dziedzin nauki należy na początku skoncentrować badania?

Podpowiedź 10. Na początku rozdzielaj wysiłek naukowców równomiernie, ze wskazaniem na matematykę (opcja Mathematics), która umożliwi odkrycie szybszych napędów, a co za tym idzie - szybszą ekspansję. Zajrzyj na kartę Matrix i inwestuj w dziedziny, które w najbliższym czasie zapewnią najwięcej wynalazków. Jeżeli nie masz kontaktu z innymi rasami, możesz po macoszemu potraktować odkrycia militarne.