Instalacja Knoppiksa na twardym dysku

Knoppix nie jest tylko systemem demo uruchamianym z CD-ROM-u. Możesz go również zainstalować na twardym dysku, tak jak każdy inny system operacyjny.

Knoppix nie jest tylko systemem demo uruchamianym z CD-ROM-u. Możesz go również zainstalować na twardym dysku, tak jak każdy inny system operacyjny.

Instalacja Knoppixa wymaga jednak pewnej minimalnej wiedzy o partycjonowaniu dysku, a zwłaszcza instalacji Linuksa. Masz do wyboru dwie metody: wykorzystanie specjalnego skryptu zawartego w Knoppiksie, automatyzującego całą operację, albo instalację ręczną, która wymaga dużej znajomości Linuksa, ale pozwala lepiej dostosować system do własnych potrzeb.

Zobacz również:

Instalacja automatyczna

Tworzenie partycji za pomocą programu cfdisk.Kliknij, aby powiększyćTworzenie partycji za pomocą programu cfdisk.Po uruchomieniu Knoppiksa i wystartowaniu KDE naciśnij kombinację klawiszy [Ctrl Alt F1], żeby uruchomić konsolę znakową z uprawnieniami administratora. Po przełączeniu do trybu znakowego w celu uruchomienia instalatora wykonaj polecenie knx-hdinstall. Zostanie uruchomione proste menu tekstowe, które poprowadzi cię przez cały proces. Przede wszystkim utworzysz partycję linuksową (co najmniej 2,5 GB) za pomocą prostego w obsłudze programu cfdisk, następnie partycję swap i obie sformatujesz.

Teraz czas na skopiowanie danych z płyty na twardy dysk, co potrwa 10-15 minut. Po zakończeniu kopiowania instalator przejdzie do fazy konfiguracji systemu.

Najpierw zostaniesz zapytany, czy w czasie startu systemu mają być uruchamiane następujące programy:

  • serwer pocztowy smail (w wypadku systemów domowych odpowiedz przecząco)

  • serwer SSH (szyfrowane połączenie terminalowe)

  • serwer SAMBA (serwer plików i drukarek do sieci Windows)

  • serwer wydruku CUPS

  • kdm - KDE Desktop Manager (przełącza system w tryb graficzny i automatycznie uruchamia KDE).
Komunikaty startowe Knoppiksa uruchomionego z twardego dysku.Kliknij, aby powiększyćKomunikaty startowe Knoppiksa uruchomionego z twardego dysku.Kolejny etap to konfiguracja sieci lokalnej - najlepiej, gdy jest w niej dostępny serwer DHCP, wówczas nie trzeba niczego konfigurować. Potem musisz zdefiniować nazwę hosta swojego Linuksa i określić hasło dla użytkownika root i knoppix. Wreszcie pozostaje konfiguracja bootloadera. Po restarcie komputera i przestawieniu BIOS-u na uruchamianie z twardego dysku powinien wystartować Knoppix. Jeśli dysponujesz stałym łączem, masz teraz możliwość zaktualizowania wszystkich pakietów z oprogramowaniem. W tym celu naciśnij kombinację klawiszy [Ctrl Alt F2] i zaloguj się jako użytkownik root, podając hasło, które zdefiniowałeś w czasie pracy instalatora, wykonując polecenie apt-get update. Instalator pakietów będzie łączył się z serwerami FTP zawierającymi najnowsze wersje programów do GNU/Linux Debian (na którym jest oparty Knoppix).

Instalacja ręczna

Powiadomienie o kopiowaniu systemu na twardy dysk.Kliknij, aby powiększyćPowiadomienie o kopiowaniu systemu na twardy dysk.Pamiętaj, że ten tryb jest przeznaczony tylko dla zaawansowanych użytkowników Linuksa. Najpierw musisz utworzyć samodzielnie jedną partycję o pojemności około 2,5 GB - powinna być w formacie ext2. Możesz ją założyć z poziomu samego Knoppiksa. Następnie zamontuj utworzoną partycję np. jako /mnt/knoppix i skopiuj na nią zawartość płyty CD poleceniem

cp -a /KNOPPIX/* /mnt/knoppix/

Zmień następnie pliki /mnt/knoppix/etc/fstab oraz /mnt/knoppix/etc/lilo.conf. Pierwszy definiuje nazwę urządzenia, które zawiera system (katalog /), a drugi to plik bootloader. W celu przeniesienia konfiguracji LILO na twardy dysk uruchom polecenie lilo. Utwórz jeszcze katalog domowy knoppix poleceniem /mnt/knoppix/home/knoppix i zdefiniuj użytkownika knoppix jako jego właściciela poleceniem chown knoppix.knoppix /mnt/knoppix/home/knoppix. Po restarcie komputera i przestawieniu BIOS-u na uruchamianie z twardego dysku Knoppix powinien wystartować.