Łowienie dialerów

Nieautoryzowane przekierowanie połączenia na inny numer dostępowy to, obok spamu i wszechobecnych wirusów, kolejny wielki problem użytkowników modemów. Jak się przed nim ustrzec?

Nieautoryzowane przekierowanie połączenia na inny numer dostępowy to, obok spamu i wszechobecnych wirusów, kolejny wielki problem użytkowników modemów. Jak się przed nim ustrzec?

Z dialerami - programami modyfikującymi konfigurację połączeń dial-up z Internetem i wymuszającymi korzystanie z numerów typu 0 700 lub międzynarodowymi - spotkał się niejeden internauta. Szybki rozwój usług internetowych i ich olbrzymie powodzenie sprzyja powstawaniu tego typu aplikacji.

Zobacz również:

Są zazwyczaj niewielkie (ok. 10-100 KB), proste w obsłudze i umożliwiają dostęp do płatnych zasobów internetowych. Gwarantuje to anonimowość, a opłaty dokonuje się, regulując rachunek telefoniczny.

Od dość dawna działają w Polsce firmy specjalizujące się w tworzeniu i obsłudze dialerów. Ofertę kierują do webmasterów chcących wykorzystać dialery jako metodę płatności za dostęp do tworzonych serwisów. Generalnie warunki umowy pomiędzy dostawcą dialera a webmasterem zależą od popularności witryny i zwykle podlegają indywidualnej negocjacji. Niekiedy dostawca dialera jest także dostawcą treści do serwisu bądź pewnych rozwiązań technicznych (np. chat), co także ma wpływ na wysokość prowizji. Bardzo często webmasterom oferuje się dostosowanie dialera do konkretnej witryny oraz system stawek rosnących wraz ze wzrostem liczby i czasu połączeń realizowanych przez użytkowników programu.

Przykładowe stawki dla webmasterów za wykorzystanie zwykłego dialera, gdy opłata jest pobierana za rozpoczętą minutę połączenia z numerem 0 700, wynoszą:

  • 90 gr - bez względu na minimalną liczbę minut,
  • 1 zł - gdy limit połączeń za pomocą dialera przekroczy 500 min dziennie.
W wypadku wykorzystania dialerów PPC (Pay Per Call) pobierających opłatę za usługę już w momencie łączenia się z serwisem, stawki wynoszą:
  • 2 zł/PPC - do 250 PPC,
  • 2,20 zł/PPC - powyżej 250 PPC w ciągu jednego dnia.
Okrutne, ale legalne

Blokowanie połączeń z numerami 0 700 za pomocą bezpłatnej polskiej aplikacji Fryderyk pomoże ci się zabezpieczyć przed szkodliwym oprogramowaniem.Kliknij, aby powiększyćBlokowanie połączeń z numerami 0 700 za pomocą bezpłatnej polskiej aplikacji Fryderyk pomoże ci się zabezpieczyć przed szkodliwym oprogramowaniem.Wbrew obiegowym opiniom, dialery są oprogramowaniem w pełni legalnym, pozwalającym zdolnym i przedsiębiorczym webmasterom na uzyskanie dochodów ze swoich serwisów, a w konsekwencji zwiększenie rentowności i opłacalności całego przedsięwzięcia, jakim jest ich strona WWW. Aby odbywało się to zgodnie z prawem, użytkownik musi zostać poinformowany przed wykonaniem połączenia, że będzie ono rozliczane według wyższej stawki. Należałoby więc spytać, dlaczego dialery wywołują tak wiele kontrowersji?

Dzieje się tak, bo twórcy tego oprogramowania nie zawsze są uczciwi. Na stronach zawierających dialery można niekiedy znaleźć ogłoszenia w stylu: "Skorzystaj z naszej darmowej przeglądarki. Pobierz teraz!" Jest to zgodne z prawdą, gdyż sama "przeglądarka" jest darmowa - dostawca nie pobiera za nią żadnej opłaty, ale jednocześnie skrupulatnie przemilcza sposób jej działania, czyli to, że zawiera wbudowany dialer, i nie informuje użytkownika, jakie koszty poniesie w wyniku jej użytkowania. W skrajnych przypadkach dialery przyjmują formę wirusa, który umożliwia im samodzielne działanie (tzn. instalację w systemie, zmianę ustawień internetowych).

W obydwu przypadkach użytkownik narażony jest na wysokie koszty połączenia zainicjowanego przez dialer. Dlatego też do operatorów co miesiąc wpływają skargi i zażalenia od osób, które twierdzą, że pod numery 0 700 nigdy nie dzwoniły. Odpowiedź operatora w tym wypadku jest najczęściej jednoznaczna: połączenia były realizowane, dlatego skarga nie zostaje uwzględniona. Niekiedy użytkownik stara się udowodnić, że został "zaatakowany" przez dialer, i właśnie w tym momencie spotyka przeszkodę nie do pokonania - musi udowodnić, że dialer zainstalował się samoczynnie i że bez jego wiedzy wybierał połączenie z numerem 0 700. Na drodze sądowej jest to po prostu niemożliwe.

Nabici w dialer

Internet Explorer informuje użytkownika o potencjalnym zagrożeniu w postaci pobieranego pliku, w tym wypadku aplikacji.Kliknij, aby powiększyćInternet Explorer informuje użytkownika o potencjalnym zagrożeniu w postaci pobieranego pliku, w tym wypadku aplikacji.Generalnie nie ma gwarantowanej metody ustrzeżenia się przed dialerami ani skutkiem ich działania (pewność, że unikniesz "oferowanych połączeń", da ci tylko zablokowanie rozmów z numerami 0 700 i rozmów międzynarodowych u operatora). Każde zabezpieczenie software'owe może zostać ominięte poprzez twórców dialerów, dlatego zawsze należy pamiętać o zwykłej ostrożności podczas użytkowania Internetu. Mocnym bodźcem będzie na pewno wysokość opłat, które możesz ponieść w wyniku nieświadomego korzystania z tego typu oprogramowania.

Infekcja, czyli w tym wypadku mimowolna, niezależna od twojej woli instalacja dialera może nastąpić i podczas korzystania z Internetu, i podczas pracy w trybie offline. Niekiedy instalacyjna wersja dialera przychodzi e-mailem. Infekcja możliwa jest także np. poprzez oprogramowanie zawarte na nośniku (np. płyta CD z niewiadomego, często pirackiego źródła), które samo wprowadza dialer do systemu.

Najczęstsze wypadki infekcji to uruchomienie dialera z poziomu przeglądanej witryny - takiej, do której płatność za dostęp realizowana jest właśnie za pomocą tego typu programów. Dlatego nigdy nie używaj opcji Otwórz, jeśli masz wątpliwości, czy aplikacja pochodzi z zaufanego źródła. Lepiej zapisać plik na dysku. W takim wypadku odnalezienie zainstalowanego dialera jest łatwiejsze i mniej kłopotliwe. Okno zapraszające do pobrania dialera może się pojawić po kilknięciu skrótu, który miał się odnosić np. do zdjęcia, filmu, pliku muzycznego. W wielu wypadkach widoczna jest miniaturka, a nawet rzekoma ścieżka dostępu, do której ma odnosić się skrót, co jest spowodowane użyciem języków skryptowych na stronach i modyfikacją hiperłączy.

Jak się bronić

Dzięki Menedżerowi zadań możesz sprawdzić, jakie aplikacje są uruchomione. Zwróć uwagę, że zakreślone pliki wykonywalne to nie żadne ważne aplikacje systemowe, jak sugerują ich nazwy, ale dialery.Kliknij, aby powiększyćDzięki Menedżerowi zadań możesz sprawdzić, jakie aplikacje są uruchomione. Zwróć uwagę, że zakreślone pliki wykonywalne to nie żadne ważne aplikacje systemowe, jak sugerują ich nazwy, ale dialery.Jednym z bardziej skutecznych, a przy okazji bezpłatnych sposobów uniemożliwiania realizacji połączeń z numerami 0 700 jest zainstalowanie oprogramowania kontrolującego wywołania modemu, np. polskiego Fryderyka (jest także rozszerzona wersja komercyjna). Aplikacja taka analizuje działanie modemu pod kątem połączeń ze wskazanymi numerami, a tym samym uniemożliwia poprawne działanie dialerów bez wyraźnej zgody użytkownika.

Kolejny program przydatny do ochrony przed dialerami to Licznik połączeń internetowych w wersji 1.61 lub nowszej. Aplikacja ma interesującą funkcję, której zadaniem jest ostrzeganie przed zmianą połączenia automatycznego. Jest to wręcz niezbędne zabezpieczenie, gdy dla wygody korzystasz z automatycznego wybierania numeru.

Jeśli natomiast potrzebujesz małego i szybkiego w działaniu programu, to zainstaluj AntyDialer, który na pewno nie obciąży systemu. Program domyślnie ma zaprogramowane blokowanie połączeń z numerami 0 700, można jednak zaznaczyć opcję Pytaj, czy blokować połączenie i w ten sposób sprawować pełną kontrolę nad wychodzącymi połączeniami. Wersję instalacyjną (jedynie 106 KB) znajdziesz pod adresem http://www.surgimed.com.pl/bankrut/html/inne.html .

Jeżeli chcesz automatycznie wyszukać dialery już zainstalowane w systemie, możesz skorzystać ze skanera antywirusowego Panda Antivirus w wersji 7 lub nowszej. Bazy tej aplikacji zawierają sygnatury pozwalające na wykrycie tego szkodliwego oprogramowania. Szkoda tylko, że w niektórych wypadkach antywirus ten jest zupełnie bezradny. Trzeba jednak pamiętać, że dialery to swoista nowość i na pewno niedługo ich wykrywalność będzie na całkiem przyzwoitym poziomie. Gdyby ta opcja zachęcała potencjalnych klientów do zakupu programu, producent na pewno zwiększy nacisk na wykrywalność dialerów.