Dolby Headphone

Prawdziwe kino domowe nie może istnieć bez zestawu głośników odtwarzających dźwięk przestrzenny. Co jednak zrobić, gdy nie stać nas na wymarzone kolumny, żona nie zgadza się na ustawienie ''tych paskudnych pudeł'' lub nie chcemy, by wybuchy budziły spokojnie śpiące dziecko?

Prawdziwe kino domowe nie może istnieć bez zestawu głośników odtwarzających dźwięk przestrzenny. Co jednak zrobić, gdy nie stać nas na wymarzone kolumny, żona nie zgadza się na ustawienie ''tych paskudnych pudeł'' lub nie chcemy, by wybuchy budziły spokojnie śpiące dziecko?

Kliknij, aby powiększyćJest na to rada - słuchawki. Można pomyśleć: "E tam, słuchawki. A gdzie dźwięk przestrzenny? Gdzie wrażenie głębi?!" Okazuje się, że można słuchać sześciokanałowej ścieżki dźwiękowej z dwóch głośników i... być zadowolonym.

Zobacz również:

Wszystko to dzięki systemowi Dolby Headphone. Pozwala on na stworzenie złudzenia dźwięku przestrzennego, korzystając ze zwykłych słuchawek. Nie jest to symulacja przestrzeni polegająca na tanich sztuczkach, takich jak dodanie pogłosu. System potrzebuje do pracy cyfrowej ścieżki dźwiękowej z zakodowanymi dyskretnymi kanałami audio.

Gdy słuchamy dźwięku dochodzącego ze zwykłych głośników, nasz mózg przeprowadza skomplikowane kalkulacje, dzięki którym możemy odtworzyć kierunek, z którego dobiega fala dźwiękowa. Do tego celu wykorzystuje różnice w opóźnieniu dźwięku docierającego do każdego ucha. Do słuchacza dociera jednak nie tylko fala biegnąca prosto z głośnika, ale też liczne jej odbicia zmodyfikowane przez kształt małżowiny usznej.

Kliknij, aby powiększyć
Technologię Dolby Headphone wykorzystują np. komputery, słuchawki, karty dźwiękowe oraz programy do odtwarzania DVD.Kliknij, aby powiększyćTechnologię Dolby Headphone wykorzystują np. komputery, słuchawki, karty dźwiękowe oraz programy do odtwarzania DVD.
Dzięki obróbce wszystkich tych danych można precyzyjnie zlokalizować dźwięk i cieszyć się efektami przestrzennymi.

Jeżeli korzystamy ze słuchawek, zwykle dźwięk nie ma możliwości odbicia się po drodze - trafia niemal bezpośrednio do błony bębenkowej. W efekcie słyszymy "w środku głowy", a płaski dźwięk może co najwyżej przesuwać się na boki.

Zastosowanie procesora sygnału w systemie Dolby Headphone sprawia, że zależnie od tego, z którego głośnika powinien dochodzić do nas dźwięk, jest on poddawany specyficznej obróbce. Dodawane są sztuczne odbicia od ścian i innych przeszkód. Wszystkie te sygnały są w końcu miksowane tak, by po odtworzeniu przez dwa głośniki słuchawek odpowiednio "oszukiwały" nasz mózg.

System Dolby Headphone może być wykorzystywany w różnych urządzeniach, m.in. w programowych odtwarzaczach DVD (WinDVD i PowerDVD), niektórych komputerach przenośnych, wzmacniaczach kina domowego, a nawet odtwarzaczach MiniDisc.

Więcej informacji: http://www.dolby.com/dolbyheadphone