Muzyka w kinie

System kina domowego to złożona instalacja, której celem jest między innymi możliwie efektowne oddanie ścieżki dźwiękowej filmu. zazwyczaj nie chodzi tu o miłą audiofilom wierność odtwarzania dźwięku, a raczej stworzenie wrażenia, że znajdujemy się w środku akcji.

System kina domowego to złożona instalacja, której celem jest między innymi możliwie efektowne oddanie ścieżki dźwiękowej filmu. zazwyczaj nie chodzi tu o miłą audiofilom wierność odtwarzania dźwięku, a raczej stworzenie wrażenia, że znajdujemy się w środku akcji.

Kliknij, aby powiększyćStąd stosowanie takich rozwiązań, jak subwoofery, systemy wielokanałowe czy maszynki trzęsące kanapą, na której siedzimy. Czy zestaw oparty na takich "efekciarskich" założeniach może w ogóle nadawać się do słuchania wysokiej jakości muzyki? Wydaje się, że przy spełnieniu pewnych założeń - tak.

Zobacz również:

Pierwszą zasadą jest unikanie najtańszych rozwiązań. Ze względu na swoją cenę sporą popularnością cieszą się zestawy małych głośniczków, najczęściej opakowanych w plastikowe obudowy. Trzeba zdawać sobie sprawę, że na takim sprzęcie nie da się słuchać sensownej jakości muzyki. Po prostu jeden, 5 cm średnicy głośnik nie jest w stanie odtworzyć pełnego zakresu brzmienia, nawet jeżeli w niskim paśmie jest wspomagany przez subwoofer (zresztą najczęściej pasywny). Zapomnijmy więc o kompletach za 1200 zł - o ile da się na nich obejrzeć film w niedużym pokoju, o tyle nawet najprostsze nagranie z płyty CD brzmi fatalnie.

Kliknij, aby powiększyć
Jeśli zależy nam na najwyższej jakości muzyki, pomyślmy o odtwarzaczu SACD lub DVD-A i zestawie dedykowanych kolumn.Kliknij, aby powiększyćJeśli zależy nam na najwyższej jakości muzyki, pomyślmy o odtwarzaczu SACD lub DVD-A i zestawie dedykowanych kolumn.
Jeżeli zależy nam na dźwięku, lepiej tę kwotę wydać na parę w miarę dobrych kolumn głównych. W końcu to one są odpowiedzialne za większość tego, co słyszymy w filmie i za całą muzykę odtwarzaną z płyty CD. Oczywiście można przepuścić dźwięk stereofoniczny przez procesor, który rozbije go na sześć czy siedem kanałów. Jednak trzeba pamiętać, że realizator tworzący płytę zakłada, że będzie ona odsłuchiwana na zestawie stereofonicznym. Efekty "uprzestrzennienia" muzyki polegają najczęściej na dodaniu do tylnego kanału nieznacznego opóźnienia. Efektem jest wrażenie większej przestrzeni. O ile przy nagraniach koncertowych zarejestrowanych w dużych salach brzmi to w miarę dobrze, o tyle płyta studyjna czy koncert w klubie zaczynają "buczeć" i sprawiają wrażenie nagrywanego w łazience.

Oczywiście powyższe zastrzeżenie nie odnosi się do nagrań wielokanałowych zapisanych na przykład w formacie DVD-Audio lub Super Audio CD. Jednak tu wymagania stawiane głośnikom są jeszcze większe - pasmo przenoszenia i dynamika dźwięku są na tyle wysokie, że głośnik niskiej jakości nie ma szans wykorzystania możliwości systemu.