Regionalna alternatywa

Lokalni operatorzy telefonii stacjonarnej oferują dostęp do Internetu na bardzo korzystnych warunkach. Ich dodatkowym atutem są atrakcyjne ryczałty i ciekawe plany taryfowe.

Lokalni operatorzy telefonii stacjonarnej oferują dostęp do Internetu na bardzo korzystnych warunkach. Ich dodatkowym atutem są atrakcyjne ryczałty i ciekawe plany taryfowe.

Uzyskanie dostępu do Internetu jest stosunkowo trudne i drogie, ponieważ zbudowanie całkowicie nowej infrastruktury i doprowadzenie łączy do mieszkań to kosztowana inwestycja. Dostawcami usług internetowych zostają więc firmy, które już mają swoją sieć dystrybucji - operatorzy telewizji kablowych, dostawcy energii elektrycznej, a najczęściej operatorzy telefonii stacjonarnej.

Zobacz również:

Porównanie oferty dostępu do Internetu realizowanego w technologii dial-upKliknij, aby powiększyćPorównanie oferty dostępu do Internetu realizowanego w technologii dial-upNasz rynek telekomunikacyjny jest kojarzony przede wszystkim z Telekomunikacją Polską. Do narodowego operatora należy ok. 90 procent linii abonenckich w naszym kraju. TP S.A jest więc też największą firmą oferującą dostęp do Internetu. Poza Telekomunikacją Polską powstały firmy, które całkiem prężnie funkcjonują lokalnie i dzięki liberalizacji rynku telekomunikacyjnego otrzymały wiatr w żagle. Dziś z powodzeniem działają nawet niewielcy operatorzy, obsługujący kilka lub kilkadziesiąt tysięcy linii. Oferują wysoką jakość usług także w zakresie dostępu do Internetu. Propozycje Dialogu, Netii czy innych mniejszych operatorów mogą być w tej dziedzinie o wiele korzystniejsze, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej. Wielu abonentów nie wie nawet, że dla usług Telekomunikacji jest alternatywa.

Dialog

DialogKliknij, aby powiększyćDialogTelefonia Dialog S.A. to drugi operator telefoniczny w Polsce pod względem aktywnych numerów telefonicznych. Obsługuje ponad 360 tys. linii abonenckich i w ostatnim czasie wyprzedził pod tym względem Netię. Dialog pierwszy w Polsce zaoferował abonentom komutowany dostęp do Internetu bez ograniczeń, za zryczałtowaną opłatę. Już pod koniec 2000 roku uruchomiona została usługa Dialnet Co dzień, dostępna dla wszystkich abonentów sieci wyposażonych w modem analogowy lub kartę ISDN. Nielimitowany dostęp kosztuje 89,02 zł miesięcznie. Operator oferuje też usługę Dialnet Co Noc za 45,37 zł miesięcznie. W obu wypadkach aktywowanie usługi kosztuje 10,70 zł. Oczywiście dostęp do Internetu może być taryfikowany zależnie od czasu jego trwania. Koszt minuty połączenia, zależnie od wybranej taryfy i pory, waha się od ok. 4 do 17 groszy za minutę połączenia, a opłata obliczana jest zależnie od zużytych impulsów.

Ciekawym rozwiązaniem jest dostęp do Internetu w pakietach. Za 34,24 zł (taryfa Atut) lub za 28,89 zł (pozostałe taryfy) można wykupić 10 godzin dostępu do Sieci. Po wykorzystaniu tego czasu po prostu dokupujemy dodatkowy pakiet. Co ważne, w tym wypadku czas połączeń wyliczany jest co do sekundy. Dialnet cdi to pakiet usług teleinformatycznych zawierający usługę isdn2 oraz nielimitowany dostęp do Internetu Dialnet Co Dzień. Dostęp do sieci realizowany jest standardowym łączem RS-232, przyłączonym do zakończenia sieciowego NTRS. Praktycznie w pakiecie Dialnet cdi otrzymujemy stały dostęp do Internetu z prędkością 115 Kb/s.

Za uruchomienie pakietu Dialnet cdi abonent Dialogu zapłaci 449,90 zł, a osoba rezygnująca z usług innego operatora tylko 1,22 zł więcej. Miesięczna opłata za usługę wynosi około 150 zł plus opłaty za połączenia telefoniczne według aktualnego cennika. Inne formy stałego dostępu do Internetu Dialog oferuje firmom i instytucjom. Opłaty za dostęp Dialnet S 128 (oparty na łączach 128 kb/s w technologii ISDN) oraz Dialnet S 2000 (oparty na łączach HDSL 2 Mb/s) są dosyć wysokie. Abonament miesięczny wynosi odpowiednio 1070 zł i 2675 zł, co praktycznie czyni je niedostępnymi dla przeciętnego użytkownika.

Netia

NetiaKliknij, aby powiększyćNetiaNetia, do niedawna największy niezależny operator telekomunikacyjny w kraju, oferuje swoim użytkownikom kilka sposobów dotarcia do zasobów Sieci. Najprostszy z nich to nieautoryzowany dostęp dial-up. Z Internetem łączymy się za pośrednictwem numeru 020 9267, a opłata jest naliczana zależnie od czasu połączenia. Oferta jest skierowana do wszystkich abonentów Netii mających modem analogowy lub urządzenie ISDN. W uproszczeniu usługę można porównać do udostępnionego przez TP S.A. numeru 020 2122. Standardowo impuls kosztuje 25 gr i obejmuje 3 min połączenia w godzinach szczytu (8-18) lub 6 min poza nim.

Sposób naliczania opłat użytkownikom, którzy zdecydują się na rejestrację, pozostanie taki sam. Otrzymają oni natomiast 2 godziny połączeń gratis, trzy konta pocztowe (po 15 MB każde) oraz miejsce na stronę internetową na serwerze. Autoryzowany dostęp odbywa się poprzez numer 020 9244 i wymaga podania loginu oraz hasła. Co bardzo istotne, z usług Netii mogą skorzystać nie tylko jej abonenci. Jeżeli mieszkasz w jednej z 14 stref numeracyjnych, możesz wybrać oferę callback.

Na szczególną uwagę zasługują jednak oferowane przez Netię trzy rodzaje ryczałtu internetowego: Internet 100 - 100 godzin dostępu do Internetu miesięcznie za 107 zł, Internet 50 - 50 godzin miesięcznie za 74,9 zł oraz Internet nocą - nielimitowany czas połączeń z Internetem w godzinach 24 - 6 za 54 zł. Podobnie jak u narodowego operatora, czas wszystkich połączeń w ramach ryczałtu liczony jest co do sekundy. Oferta Netii szerokopasmowego dostępu nosi nazwę Biznesowego Dostępu do Internetu (BDI). Transmisja realizowana jest w technologii SDSL i dostępna w dwóch usługach: BDI Pro i BDI Standard. Koszt instalacji najprostszej wersji usługi, oferującej transfer 128 kb/s, wynosi 1098 zł w wersji Pro i 878 zł w wersji Standard, a abonament odpowiednio 909 i 488 zł. Łącze megabitowe to w Netii wydatek 1284 zł (BDI Standard) lub

2461 zł (BDI Pro) miesięcznie.