Wielkie kino w małym formacie

Czy nie żal ci oryginalnych płyt DVD, które kupiłeś za długo odkładane zaskórniaki? Dysponując komputerem, możesz utworzyć kopie na tanich krążkach CD-R i oglądać je nawet na stacjonarnym odtwarzaczu. Szczegółową instrukcję znajdziesz w poniższym materiale.

Czy nie żal ci oryginalnych płyt DVD, które kupiłeś za długo odkładane zaskórniaki? Dysponując komputerem, możesz utworzyć kopie na tanich krążkach CD-R i oglądać je nawet na stacjonarnym odtwarzaczu. Szczegółową instrukcję znajdziesz w poniższym materiale.

VCD kontra SVCD - porównanie formatówKliknij, aby powiększyćVCD kontra SVCD - porównanie formatówTworzenie zapasowych kopii filmów z płyt DVD stało się niemal dziecinnie proste. Zasadniczo są trzy opcje. Wprawdzie możesz skopiować film na pustą płytę DVD (patrz artykuł "Filmowe potyczki"), jednak wymaga to kosztownej nagrywarki DVD i dość drogich nośników. Jeśli nie dysponujesz takim sprzętem, możesz konwertować filmy na format MPEG 4, MPEG 2 lub MPEG 1. W pierwszym przypadku otrzymasz w wyniku plik AVI, a w drugim i trzecim płytę (S)VCD. Zbiory AVI okazują się dość poręczne w przechowywaniu i archiwizacji, jednak można je odtwarzać tylko za pomocą komputera. Formaty VCD i SVCD są zaprojektowane z myślą o nagrywaniu filmów na nośniki CD-R(W). Oferują znacznie większe możliwości niż pliki AVI, a ponadto filmy zapisane w tych formatach można oglądać za pomocą prawie każdego stacjonarnego odtwarzacza DVD - musi obsługiwać płyty CD-R, a także format VCD i/lub SVCD. Poniższy materiał pokaże ci, jak utworzyć płytę (S)VCD z materiału filmowego zapisanego na płycie DVD lub w pliku AVI.

Zobacz również:

1. Wymagania

Zastosowania wideo mają spore wymagania. Do konwersji filmów potrzebny jest wydajny procesor (co najmniej Pentium III taktowany z częstotliwością 1 GHz, jednak zaleca się użycie układu klasy Pentium 4 lub Athlon XP o częstotliwości ponad 2 GHz), 256 MB pamięci RAM, a także dużo wolnego miejsca na twardym dysku. Filmy DVD zajmują po kilka gigabajtów (przeciętnie od 4 do 7). Tyle samo trzeba wygospodarować na pliki tymczasowe i skonwertowany film. Najlepiej przeznaczyć na konwersję całą partycję, jeśli to możliwe - o pojemności 20 GB.

Do skopiowania gotowego materiału na krążki CD-R wystarczy zwyczajna nagrywarka CD-R(W). Oprócz tego nie obejdziesz się bez właściwego oprogramowania. Skopiowanie zawartości płyty DVD na twardy dysk i większość pozostałych czynności przejmie bezpłatne narzędzie DVD2SVCD. Do skompresowania filmu jest potrzebny program kodujący. DVD2SVCD obsługuje trzy kodery: komercyjny Cinema Craft Encoder, bezpłatny TMPGEnc (również sharewareŐową wersję TMPGEnc Plus), a także Canopus ProCoder. Poniższe opisy dotyczą programu TMPGEnc, lecz pozostałe kodery konfiguruje się podobnie. Do zapisania gotowego filmu na płycie potrzeba programu nagrywającego, który obsługuje obrazy CUE. Spośród popularnych programów nadają się do tego m.in. Nero Burning ROM, DiscJuggler i CloneCD.

Bardzo przydatny, choć niekoniecznie wymagany jest bezpłatny emulator napędów Daemon Tools. A jeśli chcesz oglądać filmy z płyt (S)VCD za pomocą komputera, nie obejdziesz się bez softwareŐowego odtwarzacza, takiego jak Power DVD XP 4.0 czy WinDVD.

2. Przygotowania

Ustawienia na tych kartach decydują o jakości obrazu skopiowanego filmu. Wybierz żądany format (VCD lub SVCD), koder, tryb kodowania, poszczególne szerokości strumienia wideo i metodę przeskalowywania.Kliknij, aby powiększyćUstawienia na tych kartach decydują o jakości obrazu skopiowanego filmu. Wybierz żądany format (VCD lub SVCD), koder, tryb kodowania, poszczególne szerokości strumienia wideo i metodę przeskalowywania.Zainstaluj program DVD2SVCD. Rozpakuj w tym celu archiwum D2S113B2.ZIP do dowolnego katalogu i uruchom plik D2S113B2.EXE. Następnie zainstaluj koder (w naszym przykładzie: TMPGEnc) - najlepiej w podkatalogu programu DVD2SVCD (np. C:\PROGRAM FILES\DVD2SVCD\TMPGENC). Uruchamiając program DVD2SVCD po raz pierwszy, należy wykonać kilka czynności konfiguracyjnych. Zauważ, że jest to zbiór wielu pojedynczych narzędzi scalonych przez jednolity interfejs. Gdy użytkownik dokona wszystkich ustawień, program przywołuje kolejno poszczególne programy w trybie wsadowym, przekazując każdemu z nich listę parametrów i pliki wynikowe utworzone na poprzednim etapie.

Najpierw wybierz katalog roboczy programu. Posłuży do gromadzenia plików tymczasowych tworzonych na kolejnych etapach konwertowania. Ponadto zostaną w nim zapisane gotowe obrazy płyt (S)VCD. Wskaż kartę Misc., kliknij przycisk Default output folder i polecenie Set default output folder. Następnie wybierz żądaną ścieżkę lub wpisz nazwę katalogu, np. D:\SVCD. Nie powinna zawierać polskich liter, znaków specjalnych ani interpunkcyjnych, ponieważ nie zostałyby zaakceptowane przez niektóre narzędzia (m.in. bbMPEG i VCDXbuild). Jeśli katalogu docelowego nie ma, aplikacja zapyta, czy go utworzyć. Pamiętaj, że w partycji docelowej musi być wystarczająca ilość wolnego miejsca (najlepiej ok. 15 do 20 GB). Aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji programu, wybierz opcję Advanced w polu listy DVD2SVCD level.

W dalszej kolejności musisz poinformować program konwertujący, gdzie znajduje się zainstalowany uprzednio koder. Kliknij w tym celu kartę Encoder i zaznacz opcję, która odpowiada nazwie kodera (w naszym przykładzie jest to opcja TMPGEnc). Potem kliknij ikonę folderu w polu listy TMPGEnc x.xx i wskaż katalog, w którym zainstalowałeś koder (domyślnie: C:\PROGRAM FILES\PEGASYS INC\TMPGENC 2.5\). Na tym zakończysz podstawowe czynności konfiguracyjne. Dotychczasowe ustawienia możesz zachować w kolejnych sesjach. Pozostałe mogą się zmieniać w zależności od konwertowanego filmu i żądanych parametrów wyjściowych.