Comar Barbarian

Prezent dla dziecka albo ukojenie dla znerwicowanych dorosłych.

Prezent dla dziecka albo ukojenie dla znerwicowanych dorosłych.

Paskudni Mrówdercy przy pomocy 12 Złych Magów opanowali i zniszczyli krainę Mrówkodziadów. Podczas imprezy, którą urządzili, ktoś tajemniczy wykradł Magom Xsięgę Czarów. Niezwykłe dzieło nadal spoczywa gdzieś w nieznanej kryjówce. Przydałby się jakiś bohater, który ją odnajdzie, zanim zrobią to najeźdźcy, i raz na zawsze położy kres wyskokom Mrówderców oraz ich popleczników.

Ociec, czym prać?

Zanim wyruszysz na poszukiwanie przygód i, rzecz jasna, Xsięgi - wybierasz bohatera. Jeden z nich to tytułowy Comar Barbarian - solidnie przypakowany owad, któremu lepiej nie nawijać się pod miecz, rękę, a nawet pod główkę, którą również umie przyłożyć. Drugi dzielny heros nazywa się Romek Ronin. Jest to niebezpieczne prosię, rodem z Dalekiego Wschodu. Jego broń to katana, którą umie zadawać trzy ciosy.

Zobacz również:

Chętnych, aby oberwać, znajdziesz mnóstwo. Każdy wróg jest bardziej lub mniej groźny, ale zawsze zabawny, bowiem cała gra, jak łatwo zauważyć, została przygotowana z przymrużeniem oka. W czasie podróży znajdujesz różne przedmioty i artefakty. Ich zastosowanie musisz jednak odkryć sam. Czasami otrzymujesz wskazówki od napotkanych postaci, którym udzielasz pomocy.

Komu, komu...

Comar Barbarian
Gry zręcznościowe rzadko goszczą na naszych łamach, ponieważ większość z nich to produkcje dla dzieci. Jednak Comar Barbarian jest w pewien sposób wyjątkowy. Jego pogodny nastrój świetnie nadaje się do rozładowywania stresów graczy w każdym wieku. Poza tym nie jest to gra całkowicie i jednoznacznie zręcznościowa. W czasie gry można dostrzec elementy charakterystyczne dla przygodówek i RPG - na przykład wypowiedzi napotkanych stworzeń i zlecane przez nie zadania.

Do zalet gry należą niskie wymagania i niewielka ilość miejsca, jaką gra zajmuje na dysku. Usprawiedliwia to prostą, lecz wesołą grafikę. Często bywa tak, że szalone wymagania sprzętowe gry sugerują wspaniałą grafikę 3D, a tymczasem na ekranie widzisz szkaradzieństwa... Na szczęście Comar jest bardzo prostą, lecz miłą w odbiorze zabawką. Jej unikalną zaletą jest także szybka i prosta instalacja. Wypowiedzi postaci są czytane przez aktorów i wyświetlane dużą czcionką.

Niby nic...

...nadzwyczajnego, ale czasem przyjemnie jest dla odmiany zagrać w coś nieskomplikowanego i pośmiać się przy tym. Podoba mi się, że dano do wyboru dwa poziomy trudności, a na niższym latwiej jest odkryć przedmioty. To fakt, że w grze jest mnóstwo bijatyk, lecz wrogowie, zamiast tryskać krwią, rozpływają się w błękitne kałuże. Comar świetnie nadaje się do "unieszkodliwiania" młodszego rodzeństwa, choćby na parę godzin. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy w domu jest tylko jeden komputer.

Malwina Kalinowska