Z DV na DVD

Jeszcze niedawno emocje wywoływało samodzielne przygotowanie płyty audio CD. Dziś moc komputerów i powszechna dostępność nagrywarek DVD pozwalają na przygotowanie własnej płyty wideo DVD. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jeszcze niedawno emocje wywoływało samodzielne przygotowanie płyty audio CD. Dziś moc komputerów i powszechna dostępność nagrywarek DVD pozwalają na przygotowanie własnej płyty wideo DVD. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Kamera cyfrowa DV, pecet ze złączem FireWire i odpowiednim oprogramowaniem oraz nagrywarka DVD - to wszystko, czego potrzeba do rzucenia wyzwania machinie z Hollywood. Oczywiście przyda się także czynnik ludzki mający odrobinę chęci i nieco więcej wolnego czasu.

Zobacz również:

Jakość pliku przechwytywanego wideo można ustalić w głównym oknie programu, ale karta Capture format oferuje więcej opcji dla plików niższej jakości.Kliknij, aby powiększyćJakość pliku przechwytywanego wideo można ustalić w głównym oknie programu, ale karta Capture format oferuje więcej opcji dla plików niższej jakości.Gdy ów czynnik zarejestruje swoją kamerą DV atrakcyjne ruchome obrazy, do przygotowania hitu wypożyczalni DVD pozostaje mu tylko krok, a właściwie cztery kroki. Najpierw przenosi materiał wideo do komputera i obrabia go w programie do montażu nieliniowego. Gotowy film przyszły Spielberg koduje w formacie MPEG-2 i przygotowuje strukturę plików zgodną z DVD Video. Dopiero uzyskane w ten sposób foldery zapisuje na nośniku i wysyła braciom Wachowskim w nadziei na milionowe wpływy albo chociaż Oscara.

Brzmi interesująco, ale całość wygląda na bardzo skomplikowaną, czasochłonną i... drogą. Nic bardziej mylnego - oprogramowanie do montażu jest tak proste w obsłudze, że po kilku minutach pracy edycja filmu staje się niezłą zabawą, a przy minimalnych ambicjach twórczych obróbka może nawet trwać mniej niż kilkanaście minut. Najwięcej czasu pochłoną akurat te czynności, które nie wymagają nadzoru, czyli przeniesienie materiału z kamery do PC, kodowanie i zapis na DVD.

Jeśli zaś chodzi o koszty, to w większości przypadków najdroższym elementem będzie kamera - wydatek minimum 2500 zł. Wymagania wobec komputera są bowiem niewielkie, jak na dzisiejsze czasy (w miarę komfortową pracę zapewni CPU 1 GHz i 256 MB RAM): poza ewentualną inwestycją w pojemny, szybki twardy dysk za 500 zł czy kartę FireWire za 150 zł w zasadzie nic więcej nie potrzeba. Ceny nagrywarek DVD zaś stale spadają. Warto przy tym zauważyć, że wraz z napędem zwykle otrzymujesz oprogramowanie do montażu filmów. Właśnie jedna z takich aplikacji, Pinnacle Studio 8 SE, dodawana m.in. do nagrywarek DVD firm Plextor i Teac, posłużyła nam za podstawę do opisania całego procesu transferu nagrania DV na płytę DVD. Pinnacle Studio 8 SE, choć pozbawione kilku funkcji dostępnych w pełnej, pudełkowej wersji, jest i tak najbardziej rozbudowanym, a przy tym prostym w obsłudze narzędziem do edycji wideo, jakie można dostać wraz z napędem. Inne aplikacje, takie jak ArcSoft ShowBiz (element pakietu Sonic MyDVD), oferują podobny interfejs i zestaw funkcji, więc zaadaptowanie niniejszego przewodnika do ich obsługi nie powinno nastręczać większych trudności. W razie problemów, jeśli masz Windows Me albo XP, możesz skorzystać z dołączonego do systemu programu Windows Movie Maker. Ma on trzy istotne zalety: jest darmowy, całkowicie spolonizowany, a podstawami działania nie odbiega od swych komercyjnych rywali, więc świetnie się nadaje do stawiania pierwszych kroków w świecie cyfrowego wideo. Podłącz więc kamerę do komputera, ustaw ją w tryb odtwarzania i uruchom program edycyjny. Akcja!

Najważniejszy twardziel

Tak jak kiedyś edycja audio i nagrywanie CD, tak dziś obróbka wideo i zapis na DVD wymagają, żeby twardy dysk w twoim komputerze był szybki i pojemny. Szybkość jest istotna głównie podczas przechwytywania z kamery DV, gdy do komputera napływa ciągły, długi i szeroki strumień danych 3,6 MB/s. Dyski o niewystarczającej wydajności nie będą nadążać z magazynowaniem informacji i gdy wszystkie bufory się przepełnią, kolejne dane zostaną utracone. W rezultacie zacznie się gubienie klatek. Dlatego przed przechwytywaniem pozwól aplikacji przetestować możliwości napędu.

Bez względu na szybkość dysku, przed przechwytywaniem warto wyłączyć wszelkie aplikacje działające w tle, wygaszacze ekranu i inne opcje oszczędzania energii, a ponadto zdefragmentować partycję na pliki wideo i nie używać żadnych aplikacji podczas transferu materiału z kamery. Warto też wyłączyć wszelkie aplikacje i połączenia sieciowe.

Gdyby okazało się, że dysk nie staje na wysokości zadania, to w przypadku Windows 98SE/Me na karcie Menedżer urządzeń okna Właściwości systemu należy sprawdzić, czy włączony jest transfer DMA dla napędu. Pewien wpływ na przechwytywanie wideo ma nawet system plików używany w partycji, w której zapisywany jest materiał pobierany z kamery DV - od niego zależy bowiem maksymalny rozmiar pliku filmu. W systemie FAT32 plik może mieć rozmiar do 4 GB, co daje niecałe 18 minut nagrania, w FAT16 maksimum wynosi 2 GB, natomiast NTFS praktycznie nie ogranicza rozmiaru pliku.