Anno 1503

Krwawa walka o bogate ziemie doprowadzi cię do ruiny albo... do wiecznego panowania nad bogatym tropikalnym archipelagiem.

Krwawa walka o bogate ziemie doprowadzi cię do ruiny albo... do wiecznego panowania nad bogatym tropikalnym archipelagiem.

Anno 1503 w pełni zasługuje na nazwę strategii ekonomicznej. W czasie gry trzeba myśleć i to w dodatku perspektywicznie. Jedna nieprzemyślana decyzja może doprowadzić do sytuacji, w której pozostanie ci tylko rozpoczęcie scenariusza od nowa. Bierzesz udział w wielu misjach, z których część ma ograniczenia czasowe. W grze znajdziesz też wiele powiązanych ze sobą kampanii. Do kolejnej z nich uzyskasz dostęp po ukończeniu poprzedniej. Dla treningu przygotowano samouczek i sporo trybów gry swobodnej o zróżnicowanym poziomie trudności. Poziom ów oznaczony jest gwiazdkami przy każdej proponowanej rozgrywce. Im więcej gwiazdek, tym więcej utrudnień.

Zobacz również:

Aby ułatwić ci życie w początkowej fazie tej złożonej gry, powstał niniejszy poradnik. Znajdziesz w nim sposoby rozwiązywania najważniejszych problemów i jedną z metod przebrnięcia przez pierwszą kampanię. Życzymy cierpliwości!

Porady ogólne

Wyspy

Obszar nierówny i pocięty kanałami nadaje się jedynie na zabudowę miejską. Tak usytuowane domy nie zajmują cennych terenów uprawnych.Kliknij, aby powiększyćObszar nierówny i pocięty kanałami nadaje się jedynie na zabudowę miejską. Tak usytuowane domy nie zajmują cennych terenów uprawnych.PODPOWIEDŹ 1. Pierwszą czynnością w misji jest zwykle wybór wyspy, na której założysz główne miasto, jeśli oczywiście w danym scenariuszu taki wybór masz. Z wyznaczeniem miejsca do zasiedlenia nie należy zbyt długo zwlekać, gdyż po niedługim czasie zaczynają pojawiać się inni mieszkańcy archipelagu i blokować część interesujących terenów. Warto więc rozpocząć misję dla rekonesansu, a potem ewentualnie zacząć jeszcze raz.

Ukształtowanie terenu

PODPOWIEDŹ 2. Upewnij się, że wyspa jest wystarczająco duża, a teren odpowiednio równy, gdyż skaliste obszary są trudne do zabudowania.

PODPOWIEDŹ 3. Jeśli masz do dyspozycji jedynie małą lub średnią wyspę, na zabudowę miejską przeznacz teren najmniej żyzny lub pocięty kanałami. Z łatwością połączysz go mostami: wystarczy nad kanałem przeciągnąć drogę. Pamiętaj, że budowa mostu wymaga drewna. Później możesz też wznosić mosty kamienne i ozdobne. Rzeczki i kładki nad nimi dodadzą miastu uroku.

PODPOWIEDŹ 4. Zanim postawisz budynek, sprawdź, czy teren pozwala na doprowadzenie do niego drogi. Jeśli nie - tylko zmarnujesz materiały budowlane i pieniądze.

Zasoby

Na zbadanych terenach nad górami ukazują się symbole złóż. Wyspa, gdzie występuje sól i żelazo, świetnie nadaje się na siedzibę główną.Kliknij, aby powiększyćNa zbadanych terenach nad górami ukazują się symbole złóż. Wyspa, gdzie występuje sól i żelazo, świetnie nadaje się na siedzibę główną.PODPOWIEDŹ 5. Informację o możliwości prowadzenia upraw na danej wyspie uzyskasz, podpływając do niej. Na dolnej listwie ukażą się wizerunki upraw, które sprawdzają się w danym klimacie. Zielony pionowy pasek obok nich informuje o żyzności gleb i zapotrzebowaniu na poszczególne uprawy. 50% wystarczy, aby uzyskać przyzwoitą ilość danego produktu. Na nadwyżki możesz liczyć, gdy pasek sięga aż do samej góry.

PODPOWIEDŹ 6. Do budowy głównych miast najlepiej nadają się wyspy o klimacie umiarkowanym i tropikalnym. Jeden i drugi pozwala na produkcję żywności i drewna. Budowa w innych klimatach ma tę zaletę, że daje od razu dostęp do dóbr luksusowych, lecz nie zawsze głównych. Trzecim więc pożądanym klimatem jest preria ze względu na dostęp do żywności, drewna, przędzy wełnianej i bawełnianej oraz tytoniu. Niestety, wyspy preriowe nigdy nie należą do dużych.

PODPOWIEDŹ 7. Do zasobów należą również złoża. Występują one wyłącznie w górach. Aby zbadać bogactwa miejscowych gór, należy wysłać ku nim zwiadowcę. Jego przejście wzdłuż pasma wzniesień zaowocuje wieloma informacji - jeśli masz do czynienia z bogatą wyspą. Także doprowadzenie drogi w pobliże gór ujawnia ich zasobność. Do zasiedlenia najlepiej nadają się wyspy, na których występuje przynajmniej ruda żelaza i sól. Glina jest wszędzie. Każde dodatkowe złoże, jak złoto, marmur i kamienie szlachetne - to dobra perspektywa na przyszłość.

PODPOWIEDŹ 8. Odwiedzaj małe wysepki i badaj je przy pomocy zwiadowcy. Nie dość, że na najmniejszych znajdują się takie bogactwa, jak złoto i kamienie szlachetne, to często można na nich odkryć skrzynie ze skarbami! Gdy tylko skrzynia zostanie znaleziona, wartość skarbu będzie dodana do twojego zapasu gotówki.

Zależności gospodarcze

Magazyny

Od czasu do czasu do twojego portu zawijają kupcy weneccy. Można sprzedawać im nadwyżki towarów i kupować od nich niezbędne rzeczy, lecz warto pamiętać, że to zdziercy.Kliknij, aby powiększyćOd czasu do czasu do twojego portu zawijają kupcy weneccy. Można sprzedawać im nadwyżki towarów i kupować od nich niezbędne rzeczy, lecz warto pamiętać, że to zdziercy.PODPOWIEDŹ 9. Twoje osiedle będzie tak duże, jak zasięg stojących w nim magazynów, czyli targowisk. Dwukrotne kliknięcie na dowolny magazyn sprawia, że pojawia się jego zasięg. Nie możesz nic wybudować poza obrębem magazynów, warto więc stawiać je na skraju zajętego obszaru.

PODPOWIEDŹ 10. Każdy magazyn to dwóch pracowników, którzy zajmują się wyłącznie przewożeniem towarów. Im więcej magazynów - tym więcej rąk do pracy i sprawniejszy transport. W związku z tym znaczenie ma także odległość wytwórcy od najbliższego magazynu.

PODPOWIEDŹ 11. Pamiętaj, że każdy budynek, z wyjątkiem domów prywatnych i straganów, powinien mieć dostęp do drogi. Tylko w ten sposób pracownicy magazynów będą w stanie odebrać z niego wyprodukowane towary. Wyjątek stanowią też kopalnie, z których surowce odbierają pracownicy odpowiednich przetwórni. Na późniejszym etapie warto wybrukować główne drogi, co nieznacznie przyspieszy transport.

PODPOWIEDŹ 12. Warto rozmieścić wszystkie przewidywane magazyny przed przystąpieniem do rozwijania miasta, ponieważ magazyny rosną wraz z wejściem ludności na wyższy poziom i koszt ich budowy się zwiększa. Magazyny rozrastają się dwukrotnie: po osiągnięciu przez część ludności poziomu osadnika i pod koniec fazy mieszczańskiej.

PODPOWIEDŹ 13. Duża liczba targowisk czy portów - to więcej miejsca na towary. Gdy miejsce się wyczerpie, ustanie produkcja. Klikając na dowolny magazyn i otwierając odpowiednie zakładki, możesz dowiedzieć się, jakie masz zapasy danego towaru. Zasoby z poszczególnych magazynów zawsze są połączone; to, co dotarło do jednego magazynu, dostępne jest we wszystkich.