Osiem kolorów na raty

Dotychczas niektóre modele atramentowe HP mogły drukować cztero- albo sześciokolorowym zestawem atramentów. W nowej serii urządzeń mamy jeszcze jeden nabój, tym razem z trzema odcieniami szarości.

Dotychczas niektóre modele atramentowe HP mogły drukować cztero- albo sześciokolorowym zestawem atramentów. W nowej serii urządzeń mamy jeszcze jeden nabój, tym razem z trzema odcieniami szarości.

Drukarki HP poprzedniej generacji, DeskJet 5550 i współczesna jej seria Photosmartów, miały kameleonowe możliwości. Producent zastosował zintegrowanie zbiorników atramentu z głowicami drukującymi. W takich konstrukcjach wymienne są części, od których zależy wiele parametrów druku. Używając różnych nabojów, możemy lepiej dostosować profil urządzenia do aktualnych potrzeb.

Zobacz również:

Oprócz najdroższego, trzypojemnikowego modelu 7550 pozostałe drukarki poprzedniej serii miały dwa kosze na naboje. Do jednego z nich wkładano kałamarz numer 57 z trzema atramentami w kolorach CMY, drugi wypełniany był alternatywnie czarnym pigmentowym (56) albo pojemnikiem trójkolorowym (58) napełnionym jasnym cyjanem, jasną magentą i rozpuszczalną w wodzie wersją czarnego atramentu. W ten prosty sposób użytkownik miał w jednej obudowie dwie konfiguracje, uniwersalną i fotograficzną. Pierwszą do tekstu i prostej grafiki, drugą raczej do druku zdjęć.

Każda z tych konfiguracji ma różne zalety, nic dziwnego, że uniwersalność uzyskana przez wymianę nabojów spodobała się kupującym i producentowi. W nowej generacji drukarek zrobiono następny krok w tym samym kierunku. Wprowadzono kolejny nabój (59). Tym razem zajęto się czernią, zaniedbywaną w epoce zachwycania się kolorem. Istotnie, cyjan i magenta miały już swoje jasne odpowiedniki do budowania łagodnych przejść tonalnych, a najciemniejszy z kolorów podstawowych, czarny - nie. Z tego powodu ciemniejsze subtelności na zdjęciach gubiły się, nie dorównywały jakością jaśniejszym.

LCD, gniazda i o jeden uchwyt za mało.Kliknij, aby powiększyćLCD, gniazda i o jeden uchwyt za mało.Poza najprostszym Photosmartem 7260 pozostałe drukarki z nowej serii obsługują także szary pojemnik, ale w różny sposób. W najdroższym modelu, 7960, którego jeszcze nie ma w sprzedaży, współpracują trzy naboje, drukując ośmiokolorowo.

W tańszej 7760, którą dostaliśmy do testów, i jej bliźniaku 7660, bez wyświetlacza LCD, są tylko dwa kosze. Obowiązkowy nabój CMY uzupełniony jest jednym z trzech: czarnym, fotograficznym albo nowym, z trzema odcieniami czarnego. Zamiast jednej mamy właściwie aż trzy drukarki o różnych parametrach, szybkości i jakości. Przyjrzeliśmy się bliżej tym konfiguracjom.

Czas druku w obu trybach sześciokolorowych jest taki sam i w każdym wypadku dłuższy niż w czterokolorowych. Czarny tekst drukował się w tempie czterech stron, a w konfiguracjach sześciokolorowych - tylko 1,6 strony na minutę. W wypadku tekstu z kolorową grafiką dysproporcje były mniejsze - 1,8 w stosunku do 1,4. Druk zdjęcia w formacie A4 i jakości najwyższej we wszystkich konfiguracjach trwał krócej niż pięć minut. Wspomnieć też warto o nowym trybie Fast Normal, w którym 600 dpi połączono z drukiem dwukierunkowym. Tempo na przykład w wypadku tekstu z grafiką wzrosło z 1,8 do 2,7 str./min.

BenchmarkiKliknij, aby powiększyćBenchmarkiJakość druku tekstowego i prostej grafiki była zdecydowanie najlepsza z baterii czterokolorowej. Wydruki z kasety fotograficznej i szarej miały gorszą, zbliżoną do siebie jakość. Dotyczy to zarówno tekstu, jak i dużych powierzchni, które w przypadku użycia kasety fotograficznej były najmniej czarne. Jakość grafiki dokumentowej była bardzo dobra, wśród równych pierwszeństwo należałoby się wersji z szarą kasetą, chociaż żywsze, bardziej nasycone kolory pochodziły spod głowicy fotograficznej. Do tego akurat nie przywiązujemy dużej wagi ze względu na możliwość korekcji tej cechy w sterowniku.

Na fotografiach kolory pamięciowe, skóra, zielenie, to domena zestawu fotograficznego. W tych barwach szarości nie są zastąpią tuszów fotograficznych. Co innego odcienie ciemniejsze. Nie tylko duże brązowo-brunatno-szare powierzchnie, ale i drobne szczegóły, fałdy i napisy były najbardziej czytelne, jeśli użyto zestawu szarego.

Te oceny znalazły potwierdzenie w planszach "teoretycznych". Przepływy od kolorów tuszu w stronę bieli nie nabierały piegów tylko w zestawie fotograficznym. Z kolei zmiany koloru w stronę czerni najlepiej oddawał zestaw z kasetą szarą. Wyższość tego zestawu była najbardziej widoczna w stopniowaniu żółci i zieleni.

Z drobnymi szczegółami lepiej radził sobie komplet fotograficzny, ale kosztem płytszej, bledszej czerni. Drobne pismo najwyraźniej drukował zestaw z udziałem szarej kasety.

W urządzeniach poprzedniej generacji konfigurację atramentów można było łatwo dobrać do tematu wydruku. W nowych modelach wybór, zwłaszcza między zestawem foto a konfiguracją szarą, jest dużo trudniejszy. Często chciałoby się mieć do dyspozycji jednocześnie kasetę szarą i fotograficzną. A to jest możliwe dopiero w najdroższym modelu 7960.

Kilka nowości wprowadzono do sterowników. Poza zgodnością kolorów mamy regulacje nasycenia, jaskrawości i temperatury koloru oraz retusze efektu czerwonych oczu, lampy błyskowej i kilku innych wad.

Informacje

HP

http://www.hp.pl

Cena 949 zł