BIOS dla zawodowców

Kod źródłowy BIOS-u daje się modyfikować i rozszerzać. Pokażemy ci, jak uzyskać większą funkcjonalność BIOS-u i wydobyć z komputera wyższą wydajność.

Kod źródłowy BIOS-u daje się modyfikować i rozszerzać. Pokażemy ci, jak uzyskać większą funkcjonalność BIOS-u i wydobyć z komputera wyższą wydajność.

Układ scalony przechowujący BIOS ma pojemność 256 KB. W przypadku starszych modeli stosowano układy o jeszcze mniejszej pojemności (128 KB). Na tak skromnym obszarze tłoczą się wszystkie informacje nieodzowne do uruchomienia systemu operacyjnego - kod programu wykrywającego procesor i twarde dyski, a także wybierającego napęd startowy, logo powitalne itd.

Zobacz również:

W programie konfiguracyjnym BIOS-u można wybierać różne parametry i zmieniać ich wartości. Ich zakres jest ściśle wyznaczony przez producenta płyty głównej. Metody odblokowywania ukrytych funkcji przedstawiliśmy w poprzedniej części materiału.

Natomiast poniższe porady dotyczą funkcji, których jeszcze nie ma w twoim BIOS-ie. Przecież możesz zmanipulować kod BIOS-u lub rozbudować go o nowe moduły. Czynności nie są najłatwiejsze. Znacznie prościej możesz przeprowadzić drobny zabieg kosmetyczny. Nowe, indywidualne logo zapewni miłą odmianę podczas procedury startowej (patrz porada 1). A może narzekasz na zbyt duży hałas dobywający się z komputera? Spróbuj wymontować stację dyskietek i twardy dysk. Będziesz uruchamiać system z dysku sieciowego, który jest podłączony do peceta w innym pomieszczeniu. Stosowne wskazówki znajdziesz w tej części artykułu (porady 2-3).

Wszystkie porady prezentujemy z myślą o doświadczonych użytkownikach z żyłką majsterkowicza. Pamiętaj, że każda manipulacja BIOS-u kryje za sobą określone ryzyko. Zanim zabierzesz się do pracy, koniecznie przygotuj i przetestuj dyskietkę awaryjną. Dzięki niej będziesz mógł w razie awarii odtworzyć pierwotny stan BIOS-u.

Edycja BIOS-u

Konwersja map bitowych na format EPA - narzędzie EPA coder znacznie ułatwia to zadanie (patrz porada 1.)Kliknij, aby powiększyćKonwersja map bitowych na format EPA - narzędzie EPA coder znacznie ułatwia to zadanie (patrz porada 1.)Kodu BIOS-u nie da się modyfikować na bieżąco. Zamiast tego musisz edytować obraz BIOS-u, identyczny z oferowanym do pobrania przez producenta płyty głównej. Korzystając ze specjalnych narzędzi, możesz zmieniać zawartość pojedynczych modułów lub dodawać nowe.

1. Nowe logo

Producenci komputerów przecierają szlak - zamiast prezentować suche komunikaty komputer może witać cię kolorowym logo. Pełnoekranowe logo zakrywa ekran tekstowy, zanim rozpocznie się wczytywanie systemu operacyjnego. Domyślne logo można zastąpić swoim obrazkiem. Jeśli twój BIOS nie potrafi wyświetlać pełnoekranowego logo, możesz przynajmniej zastąpić czymś bardziej oryginalnym nudne logo EPA, które tkwi w prawym górnym narożniku ekranu startowego.

Tyle teorii. A producenci BIOS-ów są zdania, że narzędzia do manipulowania BIOS-em nie powinny się znaleźć w rękach użytkowników. Z tego względu nie ma ich w oficjalnych witrynach, ani na krążkach CD-ROM dołączanych do komputerowych magazynów. Pojawiają się i znikają w różnych zakamarkach Internetu. Adresy, które podajemy na kolejnych stronach, obowiązywały podczas przygotowywania numeru - nie ma gwarancji, że będą dostępne przez długi czas. W razie problemów pozostaje skorzystać z wyszukiwarki internetowej, np. z serwisu Google ( http://www.google.pl ).

Plik BIOS-u poddawany modyfikacjom uzyskasz od producenta płyty głównej (pobierz z internetowej witryny) lub tworząc zapasową kopię bieżącej wersji BIOS-u za pomocą programu do aktualizowania.

Czynności związane z zamianą logo różnią się w zależności od producenta BIOS-u.

Award Nowe logo można umieścić w BIOS-ie za pomocą programu Cbrom 2.15 (rozmiar pliku: 37 KB). Jako obrazka należy użyć zbioru w formacie BMP o rozmiarach 640x464 piksele i co najwyżej 15 kolorach. Plik tego typu można utworzyć nawet w programie Microsoft Paint, który wchodzi w skład systemu Windows.

Narzędzie Cbrom przywołuje się z poziomu wiersza poleceń. Skopiuj plik CBROM.EXE wraz z plikiem BIOS-u (nazwiemy go na przykład BIOS.BIN) i plikiem obrazka (np. LOGO.BMP) do tego samego katalogu. Potem przywołaj okno wiersza poleceń lub trybu MS-DOS i przejdź do katalogu zawierającego powyższe pliki. Wpisując polecenie

cbrom215 bios.bin /d

uzyskasz spis zawartości pliku (jeśli masz inną wersję programu Cbrom, dostosuj odpowiednio nazwę pliku w przywołaniu). Jeżeli na liście znajduje się moduł LOGO Bitmap, plik BIOS-u został zaopatrzony we własne logo. Usuń je poleceniem:

cbrom215 bios.bin /logo release

Następnie wstaw własne logo, korzystając z polecenia:

cbrom215 bios.bin /logo logo.bmp