Telewizja sieciowa

Jeśli chcesz utworzyć ministudio telewizyjne w firmie, szkolnej pracowni czy na potrzeby lokalnej sieci osiedlowej i emitować w sieci filmy szkoleniowe, reportaże z uroczystości czy też retransmitować obrady sejmu, przestudiuj kilka wskazówek, które pozwolą ci zostać sieciowym nadawcą.

Jeśli chcesz utworzyć ministudio telewizyjne w firmie, szkolnej pracowni czy na potrzeby lokalnej sieci osiedlowej i emitować w sieci filmy szkoleniowe, reportaże z uroczystości czy też retransmitować obrady sejmu, przestudiuj kilka wskazówek, które pozwolą ci zostać sieciowym nadawcą.

Transmisje multimedialne to dobry sposób na urozmaicenie oferty usług w małych sieciach osiedlowych. Mogą być też ciekawą propozycją dla niewielkich firm, które dzięki udostępnieniu w swojej sieci serwera kodującego na przykład obraz z kamery usiłują stworzyć namiastkę telewizji przemysłowej - system monitoringu.

Zobacz również:

Jednym z przykładów wykorzystania mediów strumieniowych może być transmisja programu telewizyjnego. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić część środków finansowych i zamiast na zakup sprzętu RTV, montaż anten itp. przeznaczyć je na przykład na cele edukacyjne w szkolnictwie. Dla małych lub średnich instytucji koszty wdrożenia takiego rozwiązania ograniczają się do kupna samego tunera bądź też komputera, który będzie służył do kodowania transmisji.

Konfigurację przesyłania programu telewizyjnego w sieci LAN/WLAN przedstawimy na przykładzie programu Windows Media Encoder. Jest to bezpłatny program do systemów Microsoftu, dostępny w wersji 9 (do pobrania pod adresem: http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/pl/ 9series/encoder/default.asp) oraz w wersji 7.1 (do pobrania pod adresem: http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/pl/wm7/encoder.asp ).

Pierwsze nadawanie

Z okna Nowa sesja można nie tylko wywołać Kreator emisji zdarzeń na żywo, ale także wiele innych kreatorów, których użycie znacznie uprości korzystanie z Windows Media Encoder.Kliknij, aby powiększyćZ okna Nowa sesja można nie tylko wywołać Kreator emisji zdarzeń na żywo, ale także wiele innych kreatorów, których użycie znacznie uprości korzystanie z Windows Media Encoder.W celu ustalenia parametrów przesyłania danych można skorzystać z dostępnego w Windows Media Encoder kreatora lub ręcznie ustawić parametry transmisji, co pozwoli na dokonanie nieco bardziej zaawansowanych ustawień.

Etap 1

Jeśli chcesz skorzystać z kreatora, musisz przejść do okna Nowa sesja. W domyślnej konfiguracji pojawia się ono automatycznie po starcie programu, możliwe jest także wywołanie go kliknięciem przycisku Nowa sesja. Następnie wybierz kreator, który najlepiej określa czynność, którą chcesz wykonać. Jeśli planujesz przesyłać w sieci program telewizyjny, powinieneś skorzystać z kreatora Emisja zdarzenia na żywo.

Etap 2

W oknie Kreator nowej sesji na karcie Opcje urządzeń wybierz tuner TV jako urządzenie, z którego będzie transmitowany obraz, i kartę dźwiękową, do której doprowadzony jest dźwięk z odpowiedniego gniazda w tunerze TV.

Etap 3

Spośród wielu typów kodowania dostępnych w Windows Media Encoder trudno wybrać najodpowiedniejszy.Kliknij, aby powiększyćSpośród wielu typów kodowania dostępnych w Windows Media Encoder trudno wybrać najodpowiedniejszy.Kliknij przycisk Konfiguruj, żeby przejść do właściwości urządzenia zdefiniowanego jako tuner, i ustaw:

  • numer kanału odpowiadający wybranemu przez ciebie kanałowi telewizyjnemu;

  • wejście, z którego będzie przechwytywana transmisja - Video Tuner;

  • źródło, z którego pochodzi sygnał (złącze telewizji kablowej lub anteny).
Etap 4

Przejdź do Właściwości Wideo, klikając odpowiedni przycisk, i wybierz standard wideo, w którym nadawana jest transmisja. W Polsce obowiązujący standardem jest PAL D/K (OIRT), a w większości krajów Europy zachodniej PAL B/G (CCIR).

Etap 5

Przejdź do karty Video Proc Amp i sprawdź, czy wszystkie opcje skonfigurowane są domyślnie. Jeśli masz doświadczenie w pracy ze swoim tunerem TV i zdarza się, że obraz, który przechwytuje, należy korygować, warto ustawić optymalne dla niego właściwości na poziomie programu kodującego i nie zmuszać użytkownika do każdorazowego korygowania ustawień w swoim odtwarzaczu. Warto pamiętać o tej karcie, gdyż w razie drobnych kłopotów z obrazem można na niej zmienić podstawowe parametry, takie jak jasność, kontrast czy nasycenie barw.

Etap 6

Skonfiguruj podstawowe ustawienia dźwięku, takie jak głośność i rozkład głosu na głośnik prawy i lewy, oraz wybierz źródło sygnału.

Uwaga !

Wersja 9 WME działa tylko z Windows 2000, XP lub nowszych wersjach systemu, opartych na jądrze NT. Natomiast wersja 7.1 działa również z Windows 9x.

Uwaga !

W przypadku nieprawidłowego działania urządzenia, jego uszkodzenia lub braku podłączenia kabla telewizyjnego wartość wykrytego sygnału będzie równa 0.