Pingwin na pokładzie

Korzystając z jednego z darmowych systemów operacyjnych, nie musimy się już martwić o licencje, opłaty ani też oglądać nachalnych reklam. Wraz z systemem otrzymujemy pełny pakiet programów internetowych, a po podłączeniu do Sieci uzyskamy dostęp do niezliczonego wprost darmowego oprogramowania.

Korzystając z jednego z darmowych systemów operacyjnych, nie musimy się już martwić o licencje, opłaty ani też oglądać nachalnych reklam. Wraz z systemem otrzymujemy pełny pakiet programów internetowych, a po podłączeniu do Sieci uzyskamy dostęp do niezliczonego wprost darmowego oprogramowania.

W naszym przeglądzie skorzystaliśmy z polskiej dystrybucji Linuksa - Aurox Linux 8.0 (w tej chwili dostępna jest już wersja 9.0), w pełni zgodnej z bodaj najpopularniejszą dystrybucją Red Hat Linux. Wykorzystuje ona pakiety z opublikowanego wydania RHL 9 oraz zawiera dodatkowe aktualizacje opublikowane przez Red Hat. Dodano polski interfejs Mozilli, polski słownik aspella oraz wyjątkowo bogaty zestaw programów edukacyjnych i naukowych. Jedną z najważniejszych zmian jest nowa wersja Xfree86: 4.3.0 z pełną obsługą kart opartych na chipsecie ATI i układach GeForce. Dodano również programy do obsługi multimediów: mplayer i Xine, zabrakło natomiast serwera FTP wu-ftpd. Jego funkcje przejął w nowym wydaniu program vsftpd.

Zobacz również:

Jak przystało na free software, Aurox można bezpłatnie zainstalować na dowolnej liczbie komputerów, a także kopiować i rozpowszechniać. Wystarczy pobrać gotowe obrazy płyt z jednego z publicznych serwerów ftp (np. ftp://ftp.task.gda.pl/site/aurox/ ). Aurox Linux zajmuje 5-6 płyt (w zależności od wersji), na których znajdziemy zestawy programów z każdej niemal dziedziny. Oczywiście nie zabrakło programów internetowych: przeglądarek, programów pocztowych, a nawet oprogramowania do serwerów (m.in. Apache, Sendmail, Samba). Na szczęście dawno już minęły czasy, kiedy to instalacja systemu linuksowego przyprawiała o ból głowy mniej zaawansowanych użytkowników.

Program instalacyjny Auroksa, oczywiście w języku polskim, prowadzi nas krok po kroku przez kolejne etapy i nawet partycjonowanie dysku nie stanowi już problemu. W każdej chwili jest również dostępna pomoc kontekstowa. Praktycznie natychmiast po instalacji możemy rozpocząć codzienną pracę z nowym, bezpłatnym systemem operacyjnym.

Sieć na wiele sposobów

Program konfiguracyjny podobny do znanego z systemu Windows.Kliknij, aby powiększyćProgram konfiguracyjny podobny do znanego z systemu Windows.Dla nas najważniejsza jest, oczywiście, możliwość pracy w sieci. Użytkownicy kart sieciowych mogą je skonfigurować już na etapie instalacji. Korzystający z modemów muszą dokonać kilku drobnych zmian w plikach konfiguracyjnych. I tutaj uwaga dla niewtajemniczonych: większość omawianych w artykule operacji na plikach musimy wykonywać z uprawnieniami administratora, a więc zalogowani jako użytkownik root. Dla użytkowników Neostrady operator przygotował dobrze napisaną instrukcję, a także płytę instalacyjną, dzięki czemu konfigurowanie sprowadza się praktycznie do skopiowania sterowników i uruchomienia skryptu, który zainstaluje i skompiluje za nas pliki źródłowe. Następnie należy wyedytować plik /etc/ppp/chap-secrets (pod konsolą lub dowolnym edytorem), zawierający następujące wiersze:

Secrets for authentication using CHAP

client server secret IP address

rejestracja@neostrada.pl * rejestracja * 'adres IP naszego komputera'

Następnie edytujemy plik /etc/ppp/options, zmieniając wiersz user na:

user 'rejestracja@neostrada.pl'

Myliłby się ten, kto sądzi, że Linux jest jedynie ciągiem znaczków na czarnym tle.Kliknij, aby powiększyćMyliłby się ten, kto sądzi, że Linux jest jedynie ciągiem znaczków na czarnym tle.Po zarejestrowaniu na stronie operatora otrzymamy login i hasło, które należy wpisać do plików zamiast danych rejestracyjnych. Z Internetem łączymy się, uruchamiając skrypt znajdujący się w katalogu /usr/sbin:

ADI_PPP_Go

Połączenie kończy skrypt:

ADI_PPP_Stop.

Więcej pracy czeka nas podczas konfiguracji SDI czy połączenia modemowego. Po podłączeniu terminalu SDI do portu (COM1 w Linuksie to ttyS0, analogicznie COM2 ttyS1) tworzymy dowiązanie symboliczne do tego urządzenia, wpisując w konsoli:

ln -s /dev/ttyS0 /dev/SDI

Wygodnym rozwiązaniem jest utworzenie odrębnego pliku, np. o nazwie sdi, do którego wpiszemy wszelkie potrzebne opcje. Nowy plik tworzymy poleceniem:

mkdir /etc/ppp/peers/sdi