Wypal wszystko!

Niemal codziennie nagrywasz coś na płytę. Często denerwujesz się, bo wynik nie jest taki, jakiego się spodziewałeś. Odpowiemy na wszystkie pytania związane z nagrywaniem płyt.

Niemal codziennie nagrywasz coś na płytę. Często denerwujesz się, bo wynik nie jest taki, jakiego się spodziewałeś. Odpowiemy na wszystkie pytania związane z nagrywaniem płyt.

Programy do nagrywania i przydatne narzędzia - przeglądKliknij, aby powiększyćProgramy do nagrywania i przydatne narzędzia - przegląd700 MB za niecałe dwa złote - nic dziwnego, że płyty CD zalicza się do najpopularniejszych nośników danych wszelkiego typu. Niemal na każdym biurku leży jakiś srebrny krążek. Co jeszcze czyni płytę CD tak popularną? Jest wygodna w użyciu i mieści dane każdego rodzaju - kopie zapasowe plików, zdjęcia z aparatu cyfrowego, ulubioną muzykę.

Zobacz również:

Nie trzeba się również obawiać takiego zamieszania wokół formatów, jak w przypadku DVD - nagrywarki CD są zgodne z jednym standardem. Gdy nagrasz płytę, wiesz, że będziesz mógł odtworzyć ją w dowolnym odtwarzaczu i napędzie. Wspaniale - przynajmniej w teorii. Jak dowodzi liczna korespondencja, którą otrzymujemy od czytelników, codzienna rzeczywistość wygląda inaczej.

Zebraliśmy najczęściej powtarzające się pytania z ostatnich miesięcy i na kolejnych stronach staramy się na nie odpowiedzieć. Ich zakres rozciąga się od ogólnych problemów związanych z instalacją, poprzez kłopoty z oprogramowaniem, aż do zagadnień specjalistycznych, jak kopiowanie filmów, nagrywanie płyt z muzyką czy tworzenie pokazów slajdów ze zdjęć z urlopu.

Sprzęt

Wsunąć napęd w wolną wnękę obudowy, podłączyć kable danych i zasilania, zamknąć obudowę - gotowe. Optymalne skonfigurowanie nagrywarki nie jest w rzeczywistości tak proste.

1. Wpis nagrywarki znika

Jeżeli masz zainstalowane dwie wersje Nero, usuń tę z niższym numerem.Kliknij, aby powiększyćJeżeli masz zainstalowane dwie wersje Nero, usuń tę z niższym numerem.Problem Gdy uruchamiasz komputer, nagrywarka pojawia się w oknie Eksploratora i programu do nagrywania. Jednak po chwili wpis nagle znika i dopiero ponowne uruchomienie komputera przywraca go.

Rozwiązanie Przyczyn może być kilka.

Możliwość 1. Czy zainstalowałeś dwa programy do nagrywania? W takim przypadku możesz mieć do czynienia z konfliktem sterowników, co powoduje zerwanie łączności z nagrywarką, i to nie tylko przez programy do nagrywania, ale również przez Windows. Oprogramowanie po prostu "nie widzi" nagrywarki. Odinstaluj jeden program, gdyż sterowniki kolidują ze sobą nawet wtedy, gdy uruchomisz tylko jeden z nich.

Możliwość 2. Pozostałości sterowników w Windows 2000 i XP powodują konflikt. Po odinstalowaniu jednego programu w rejestrze pozostają pozostałości wpisów sterowników.

Następujący sposób pomoże wyczyścić rejestr w Windows 2000 i XP - ale uwaga, po czyszczeniu może brakować też wpisów programu do nagrywania, który chcesz zachować. W takim przypadku musisz zainstalować go ponownie.

Najbezpieczniejszy sposób - wykorzystaj bezpłatne narzędzie z programu Nero, Registry Checker. Wystarczy zapisać je na dysku i uruchomić podwójnym kliknięciem. Usunie wadliwe wpisy w rejestrze wszystkich programów do nagrywania. Na koniec trzeba ponownie uruchomić komputer.

Zaawansowani użytkownicy mogą usunąć wpisy ręcznie. Odszukaj klucz "Hkey_Local_Machine\System\CurrentControlSet\Services\Class{4d36e965-e325-11ce-bfc1-08002be10318}". Usuń wpisy "LowerFilters" i "UpperFilters".

Możliwość 3. Nagrywarka nie może pracować w trybie DMA, względnie uruchomiłeś tryb DMA (Direct Memory Acces) dla nagrywarki, chociaż ona go nie obsługuje. W Windows 98 i Me uruchom Panel sterowania | System i przejdź do Menedżera urządzeń. Kliknij Ustawienia i ewentualnie usuń zaznaczenie opcji DMA. W Windows 2000 i XP kliknij dwukrotnie w Menedżerze urządzeń pozycję IDE ATA/ATAPI Controller, a następnie prawym przyciskiem myszy Podstawowy kanał IDE. Przejdź do Właściwości | Ustawienia zaawansowane. Na liście rozwijanej Tryb transferu wybierz DMA jeżeli dostępne. Te same czynności wykonaj dla Pomocniczego kanału IDE.

Możliwość 4. Jest konflikt między nagrywarką a sterownikiem magistrali. Dezaktywacja trybu DMA (patrz Możliwość 3) dała efekt i nagrywarka jest już widoczna. Jednak według instrukcji obsługi twoja nagrywarka obsługuje tryb DMA, a ty nie chcesz z niego zrezygnować. W takim przypadku nagrywarka będzie miała problemy ze sterownikiem magistrali, który zarządza trybem DMA. Zdobądź u sprzedawcy komputera lub producenta płyty głównej nowy sterownik magistrali.

2. Kolejny napęd powoduje chaos z oznaczeniami napędów

Problem Po instalacji nowego twardego dysku nagrywarka ma nagle inną literę napędu. Skutek: twoja gra nie znajduje nagrywarki. Chciałbyś, żeby nagrywarka odzyskała pierwotną literę napędu.

Rozwiązanie Windows 98 i Me przydzielają litery napędów według stałego schematu. Na pierwszy ogień idą twarde dyski, potem nagrywarki i napędy DVD. Jeżeli jeden ze składników zostanie usunięty, albo przybędzie nowy, kolejne oznaczenia literowe przesuną się. Nagrywarka nie odzyska więc swojej starej litery napędu - musisz ponownie zainstalować grę.

Możesz jednak uniknąć takich przesunięć w przyszłości, jeżeli przydzielisz nagrywarce jedną z dalszych liter w alfabecie. W Windows 98 i Me przejdź do Menedżera urządzeń, znajdź CD-ROM i zaznacz urządzenie, którego literę chcesz zmienić. Prawym przyciskiem myszy otwórz Właściwości | Ustawienia. W polu Pierwsza litera i Ostatnia litera wybierz na przykład W.

System operacyjny Windows XP nadaje oznaczenia literowe w kolejności instalacji napędów. Jeżeli w przyszłości nie chcesz ciągle szukać nagrywarki pomiędzy dyskami, przypisz im od razu literę z końca alfabetu, na przykład W.

W Panelu sterowania wybierz Narzędzia administracyjne | Zarządzanie komputerem, kliknij prawym przyciskiem myszy Zarządzanie dyskami i przejdź do Wszystkie zadania | Zmień literę dysku i ścieżki. Kliknij przycisk Zmień i wybierz nową literę dysku.

Instalacja nagrywarki

Jeżeli chcesz dodatkowo zainstalować nagrywarkę w komputerze, musisz przestrzegać kilku zasad, które zapewnią później dobre efekty.

Etap 1. Przygotowanie

Wyłącz komputer i wyjmij wtyk przewodu zasilającego z gniazdka. Zanim otworzysz obudowę, zneutralizuj ładunki elektrostatyczne, które możesz mieć w sobie, na przykład dotykając grzejnika albo rury wodociągowej. Nagrywarkę EIDE podłącz do kabla EIDE. Ponieważ komputery PC mają dwa kontrolery EIDE, znajdziesz dwa kable, każdy z dwoma wtykami. Aby transfer danych był jak najszybszy, napędy źródłowe i docelowe powinny współpracować z różnymi kontrolerami. Na koniec połącz wolny wtyk zasilania z czterobiegunowym wtykiem nagrywarki.

Etap 2. Konfiguracja

Na tylnej ściance nagrywarki znajdują się jumpery. Jeżeli napęd jest jedynym napędem na kablu danych, musisz skonfigurować go jako master. Jeżeli na kablu jest już jedno urządzenie, nagrywarka musi być skonfigurowana jako slave. Jeżeli to wcześniej zainstalowane na kablu urządzenie jest twardym dyskiem, musisz go zdemontować i sprawdzić zworki. Opis zworek znajduje się na dysku. Jeżeli dysk jest skonfigurowany jako master, nie musisz nic zmieniać i możesz go z powrotem zamontować. Jeżeli zworka jest ustawiona na single drive - czyli jedyne urządzenie na kablu - musisz zmienić ustawienie na master. Napędów DVD lub CD nie musisz sprawdzać - tam zworki są zawsze ustawione na master.

Etap 3. Montaż

Nagrywarka nie powinna być instalowana bezpośrednio nad lub pod innym urządzeniem, żeby nie blokować przepływu powietrza. Czy kabel danych ma dwa jasnoszare wtyki, a nagrywarka ma być jedynym urządzeniem na kablu? Podłącz ją do drugiego (wewnętrznego) wtyku. Czy widzisz kabel danych do Ultra DMA/66 z czarnym i szarym wtykiem? Podłącz urządzenie master do czarnego, a urządzenie slave do szarego wtyku.

Etap 4. Wykrywanie napędu

W trakcie uruchomienia komputera BIOS powinien automatycznie rozpoznać napęd i podać jego oznaczenie. Jeżeli tak się nie stanie, wejdź do setupu BIOS-u i zmień parametry instalacji twardych dysków. Znajdują się najczęściej w sekcji Standard CMOS Setup. Zmień ustawienia wszystkich napędów EIDE na Auto.

Etap 5. Instalacja oprogramowania

W systemie Windows zainstaluj oprogramowanie, które otrzymałeś wraz z nagrywarką. W normalnych warunkach powinno automatycznie ją rozpoznać.