A wszystko przez Bluetooth

Koniec z kablami! Jeżeli tylko chcesz, urządzenia do tej pory podłączane do komputera działać będą bezprzewodowo. Wszystko dzięki technologii Bluetooth, która przez ostatnie dwa lata ewoluowała i stała się naprawdę przydatna

Koniec z kablami! Jeżeli tylko chcesz, urządzenia do tej pory podłączane do komputera działać będą bezprzewodowo. Wszystko dzięki technologii Bluetooth, która przez ostatnie dwa lata ewoluowała i stała się naprawdę przydatna.

Bluetooth od ponad dwóch lat wykorzystywany jest w najprzeróżniejszych urządzeniach. Na początku były to właściwie tylko telefony komórkowe i palmtopy, jeśli dokupiłeś do nich rozszerzającą kartę Compact Flash. Dopiero od niedawna Bluetooth stosuje się w klawiaturach, myszach, drukarkach czy GPS-ach lub modemach. Nareszcie połączenie wszystkiego ze wszystkim stało się możliwe, przynajmniej w teorii. Dlaczego tylko w teorii? O tym już za chwilę.

Zobacz również:

W niniejszym artykule powiemy, co zrobić, żeby komputer z głośnikami stał się zestawem głośno mówiącym i jak zdjęcie wykonane aparatem cyfrowym w telefonie wydrukować na drukarce bez użycia kabli.

Problemy, czyli profile

Już na początku zmartwimy cię. Nie połączysz absolutnie wszystkiego ze wszystkim. Głównym powodem nie jest funkcjonalność urządzeń (trudno sobie wyobrazić współpracę myszy z GPS-em), ale profile, będące ściśle określoną implementacją funkcji urządzenia, czyli tzw. serwisów. Mówi się, że dany produkt obsługuje profil OBEX, to znaczy, że pozwala przy użyciu serwisu OBEX na wymianę z innymi urządzeniami takich obiektów, jak wizytówki.

Telefon może mieć moduł Bluetooth, ale nie połączy się z zestawem słuchawkowym, jeżeli nie zaimplementowano w aparacie profilu Audio Gateway, a zestaw nie udostępnia serwisu Headset. Warto o tym pamiętać przed zakupem urządzenia.

Ponieważ to liczba obsługiwanych profili, a tym samym udostępnionych serwisów definiuje funkcjonalność urządzenia, powinieneś poznać je dobrze. Dzięki temu będziesz wiedział, co mogą produkty z Bluetooth, a co za tym idzie, będziesz mógł je porównać z urządzeniem, które zamierzasz kupić.

Generic Access Profile

Profil ten zaimplementowany jest we wszystkich urządzeniach Bluetooth, Dzięki temu jedno urządzenie zna nazwę, adres oraz typ drugiego. Generic Access Profile odpowiada również za samo ustanowienie połączenie oraz za weryfikację hasła.

Service Discovery Application Profile

Pozwala na wykrycie serwisów udostępnionych przez inne urządzenie. Dowiesz się dzięki niemu, czy możliwa jest wymiana plików z wybranym sprzętem, czy też wykorzystać go można wyłącznie jako modem.

Cordless Telephony Profile

Profil ten wykorzystywany jest przez niewiele urządzeń. Umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych przez Bluetooth dokładnie tak, jak w przypadku bezprzewodowych telefonów stacjonarnych. Słuchawka łączy się z "matką", podłączoną do linii telefonicznej. Przez Bluetooth oprócz głosu transmitowane są takie informacje, jak CLIP, czyli indentyfikacja numeru dzwoniącego. Urządzenie obsługujące omawiany profil pełni albo funkcję gatewaya (centralka telefoniczna, stacja-matka) albo terminalu (telefon). Cordless Telephony Profile zaprojektowany został z myślą o komórkach, które posłużyłyby do rozmów stacjonarnych, co znacznie obniża koszty. Profil ten może być z powodzeniem używany w bezprzewodowych telefonach stacjonarnych.

Intercom Profile

Profil analogiczny do poprzedniego, ale służy wyłącznie do bezpośredniego połączenia głosowego przez Bluetooth dwóch telefonów znajdujących się niedaleko siebie.

Serial Port Profile

Urządzenie obsługujące ten profil udostępnia wirtualny port COM. Na przykład oprogramowanie dodane do bluetoothowego klucza USB instaluje w komputerze wirtualne porty, zwykle o numerach od 11 do 21. Gdy połączysz pecet przez Bluetooth na przykład z modemem, wybrany przez ciebie wirtualny port COM będzie wykorzystywany do komunikacji z nim przez takie aplikacje, jak Hyperterminal.

Headset Profile

Każde urządzenie obsługujące ten profil może zostać użyte jako zestaw słuchawkowy do telefonu, pracujący w trybie pełnego dupleksu (równoczesne przesyłanie głosu w obie strony). Sprzęt działający z Headset Profile pełni jedną z dwóch funkcji: Audio Gatewaya (np. telefon), transmitującego głos z sieci komórkowej do zestawu słuchawkowego lub odwrotnie, albo Headsetu (np. zestaw słuchawkowy) - urządzenia przekazującego do Audio Gatewaya głos użytkownika lub odbierającego od AG głos drugiego rozmówcy.

Dial-up Networking Profile

Profil wykorzystywany w telefonach komórkowych, dzięki czemu mogą pełnić funkcję modemów łączących laptop czy palmtop z Internetem.

Fax Profile

Podobnie jak w przypadku Dial-up, ale komórka staje się faksem odbierającym i wysyłającym korespondencję.

LAN Access Profile

Ten profil umożliwia połączenie palmtopa z siecią lokalną poprzez Bluetooth. Urządzenie obsługujące Lan Access Profile to albo Access Point wpięty do sieci lokalnej albo Data Terminal (DT), czyli np. laptop szukający dostępu do zasobów sieci poprzez Bluetooth. LAN Access Profile posłuży zarówno do połączenia dwóch Data Terminali, jak i do udostępnienia sieci lokalnej kilku DT.

Object Push Profile

Profil wykorzystywany do wymiany wizytówek, pozycji z książki adresowej lub kartek z kalendarza. Pozwala zarówno zażądać wizytówki od drugiego urządzenia, jak i wysłać własną. Informacje przesyłane są w specjalnym formacie vCard, o którym piszemy w dalszej części tekstu.

File Transfer Profile

Pozwala zarówno na wysłanie plików, jak i przeglądanie udostępnionych przez użytkownika katalogów.

Synchronization Profile

Synchronizuje dane w urządzeniu przenośnym i komputerze stacjonarnym. Klient IrMC (np. komórka) pobiera informacje z serwera IrMC (np. PC) i zapisuje je we własnej pamięci.

Trzy powyższe profile wchodzą w skład Generic Object Exchange Profile, dlatego podczas wysłania pliku do urządzenia nieobsługującego File Transfer Profile zostanie wyświetlony komunikat: "OBEX not found", a nie "File Transfer not found".

Human Interface Profile

Wykorzystywany przez mysz, klawiaturę itp. Profil został tak skonstruowany, aby informacje o działaniu użytkownika (np. naciśnięciu klawisza) zostały przesłane do komputera jak najszybciej. Wszystko po to, abyś nie zauważył opóźnień, gdy ruszasz myszą czy piszesz tekst.

Hands Free Profile

Unowocześniona wersja Headset Profile, oprócz funkcji opisanych wcześniej pozwala na korzystanie z wybierania głosowego czy głosowego sterowania telefonem.