Obraz Panoramiczny, anamorficzny

Problem: Czytając recenzje filmów w Waszym miesięczniku, zwróciłem uwagę na to, że w informacjach technicznych pojawia się określenie "obraz anamorficzny". Co to oznacza i czy ma istotne znaczenie, bo na pudełkach z filmami DVD zwykle tej informacji producenci nie umieszczają? Kazimierz Szulc, Wrocław

Problem: Czytając recenzje filmów w Waszym miesięczniku, zwróciłem uwagę na to, że w informacjach technicznych pojawia się określenie "obraz anamorficzny". Co to oznacza i czy ma istotne znaczenie, bo na pudełkach z filmami DVD zwykle tej informacji producenci nie umieszczają? Kazimierz Szulc, Wrocław

Pojęcie obrazu anamorficznego powstało w XX-wiecznych wytwórniach filmowych. Przy kręceniu filmów panoramicznych najczęściej wykorzystywaną metodą, pozwalającą na zapisanie dobrej jakości szerokoekranowego obrazu na taśmie filmowej, jest anamorficzne jego ściśnięcie. Panoramiczny obraz jest filmowany przez anamorficzny obiektyw, który ściska obraz w poziomie (przeważnie dwukrotnie). Gdy spojrzymy na taśmę filmową, wszyscy ludzie na niej wydają się bardzo szczupli. W kinie do projektora założona jest odpowiednia anamorficzna soczewka, która rozciąga wyświetlany obraz. Zaletą tej metody jest to, iż wykorzystana jest cała dostępna powierzchnia taśmy filmowej, a więc zapewnia ona największą możliwą rozdzielczość. Ten pomysł zachowania jakości wykorzystujący ściskanie i rozciąganie obrazu przeniesiono także na płyty DVD. W telewizorach mamy do czynienia z dwoma formatami obrazu - zwykłym 4:3 (czyli 1,33:1) i panoramicznym 16:9 (czyli 1,78:1). Proporcja 1,78:1 została wybrana jako kompromis pomiędzy formatami kinowymi: Academy (1,33:1) i CinemaScope (2,35:1) - telewizory panoramiczne są o 33 procent szersze niż telewizory standardowe i o 33 procent węższe niż CinemaScope.

Zobacz również:

Powszechnie stosowaną w kinie domowym metodą dostosowywania formatu obrazu jest tzw. letterbox. Polega ona na dodaniu czarnych pasów na górze i dole obrazu, tak aby cały obraz miał proporcje 4:3. Jej zaletą jest wierne odwzorowanie obrazu panoramicznego, wadą - utrata rozdzielczości.

Najlepszy obraz zakodowany DVD ma rozdzielczość 720 x 576 pikseli (w systemie PAL). Nietrudno policzyć, że przy maksymalnym wykorzystaniu szerokości wysokość obrazu o proporcjach 16:9 powinna mieć 405 pikseli. Dodając dwa czarne paski na górze i na dole marnujemy 123 tys. pikseli, które mogłyby nieść informacje o obrazie. Dlatego stosuje się sztuczkę znaną z kin, czyli na potrzeby zapisu na DVD obraz ściska, a na ekranie telewizora rozszerza. W ten sposób wszystkie piksele obrazu DVD są wykorzystane, a nie trzeba nikogo przekonywać, że zyskuje na tym jakość. To rozwiązanie jest nazywane obrazem anamorficznym. Tyle, że rolę skomplikowanego obiektywu kinowego pełni w tym przypadku elektronika odtwarzacza DVD, która na podstawie informacji zakodowanych na płycie odpowiednio rozciąga obraz.

Użytkownik zwykłego telewizora 4:3 nie zauważa różnicy między filmami panoramicznymi w formacie letterbox i anamorficznym. W obu przypadkach obraz i tak przy odtwarzaniu zostanie zmniejszony i uzupełniony dwoma czarnymi paskami, natomiast posiadacze telewizorów panoramicznych zauważą znaczną poprawę jakości obrazu.