Rozbudowa notebooka

Uruchamianie systemu trwa wieki, twardy dysk zapchał się, zaś aplikacje działają wolniej niż polskie sądownictwo. Na myśl o kupnie nowego notebooka cierpnie ci skóra i więdnie portfel. Ale jest inne rozwiązanie.

Uruchamianie systemu trwa wieki, twardy dysk zapchał się, zaś aplikacje działają wolniej niż polskie sądownictwo. Na myśl o kupnie nowego notebooka cierpnie ci skóra i więdnie portfel. Ale jest inne rozwiązanie.

Dla właścicieli pecetów rozbudowa komputera jest czymś normalnym, a w miarę upływu czasu - wręcz oczywistym. Gdy podzespoły starzeją się i nie mogą sprostać wymaganiom użytkownika, po prostu się je wymienia. W przypadku leciwych maszyn bywa też i tak, że lepiej kupić całkiem nowy zestaw niż szukać części pasujących do starych specyfikacji, płacąc za nie często jak za zboże.

Zobacz również:

Modyfikacja peceta - owszem, ale rozbudowa notebooka? Posiadaczom komputerów przenośnych wydaje się, że nie mają luksusu swobodnej zmiany konfiguracji. Laptop sprawia wrażenie zamkniętej, nienaruszalnej konstrukcji: po prostu pudełko z ekranem, klawiaturą i różnymi gniazdami. Tak naprawdę jednak niewiele różni się od stacjonarnego peceta - w końcu także zamkniętego pudełka, tyle że o większych wymiarach. Lecz o ile do otwierania beżowej obudowy i grzebania w jej zawartości wszyscy przywykli, to do eksploracji komputerowych teczek nie ma równie wielu odważnych. A szkoda.

Mniejszy pecet

Notebook jest zbudowany prawie tak samo, jak jego biurkowy odpowiednik: z modułów. Procesor, pamięć, twardy dysk - te trzy najważniejsze elementy można wymieniać bez większego trudu, a często nawet łatwiej niż w pececie. Jedynym "nietykalnym" elementem jest układ graficzny, umieszczony na stałe na płycie głównej, której demontaż zostawić należy serwisantom. Jej wymiana w sytuacji innej niż awaria nie ma zresztą sensu, bo płyta jest skrojona na miarę dokładnie tego, a nie innego laptopa.

Rozbudowa notebooka nie wymaga wiedzy większej niż w przypadku zabaw z wnętrzem peceta. Rządzą tu te same reguły: nie dokonuj zmian w sprzęcie podłączonym do zasilania (samo wyłączenie urządzenia i odłączenie zasilacza nie wystarczy - pamiętaj o baterii!), uważaj na ładunki elektrostatyczne, a przede wszystkim rób wszystko z głową. Jeśli masz wątpliwości co do swych umiejętności, zrezygnuj. Lepiej mieć komputer wolno działający niż zepsuty.

Przygotowania rozpocznij od sprawdzenia, czy notebook wciąż jest na gwarancji i co ona obejmuje. Niektórzy producenci pozwalają użytkownikom na dodanie pamięci we własnym zakresie czy wymianę dysku, ale nie dopuszczają wymiany procesora. Inni natomiast mogą zabraniać jakiejkolwiek ingerencji we wnętrze maszyny z wyjątkiem wymiany baterii. W razie niejasności skontaktuj się z dystrybutorem.

Informacja to potęga

Odnalezienie podzespołów w obudowie laptopa nie powinno być trudne, choć w przypadku twardego dysku wariacji miejsc i sposobów montażu jest kilka.Kliknij, aby powiększyćOdnalezienie podzespołów w obudowie laptopa nie powinno być trudne, choć w przypadku twardego dysku wariacji miejsc i sposobów montażu jest kilka.Jeśli masz wolną rękę w modyfikowaniu swego laptopa, następnym krokiem będzie zebranie jak najdokładniejszych informacji o sprzęcie. I nie chodzi tu o specyfikację podawaną przez producenta np. w folderach, bo najczęściej są to dane zbyt ogólnikowe, by wystarczyły do prawidłowego doboru części. Najlepiej skorzystać z programu AIDA32 lub SiSoft Sandra (z naszej płyty CD/DVD lub z witryn http://www.aida32.hu i http://www.sisoftware.co.uk ), który poda bardzo szczegółowe informacje o rodzaju chipsetu, pamięci i procesora.

Na podstawie uzyskanych danych będziesz w stanie określić, jakiego typu pamięć jest ci potrzebna (np. DDR266 albo zwykła SDRAM 133 MHz) i jakie procesory obsługuje chipset. Jeśli AIDA lub Sandra nie ustali typu pamięci (w AIDA informacje zawarte są w podkategorii SPD w kategorii Płyta główna), zawsze możesz po prostu wyjąć moduł i sprawdzić oznaczenia podane zwykle na naklejce.

Listę procesorów obsługiwanych przez chipset twojej maszyny znajdziesz w witrynie producenta chipsetu. Pomocne mogą się też okazać wszelkie materiały informacyjne producenta notebooka, w których zwykle podawane są dostępne konfiguracje CPU danego modelu komputera. W razie wątpliwości zawsze można skonsultować się z serwisem lub dystrybutorem.

Gdzie i co kupić

W niektórych notebookach pamięć, procesor i bateria mieszczą się pod wspólną pokrywką.Kliknij, aby powiększyćW niektórych notebookach pamięć, procesor i bateria mieszczą się pod wspólną pokrywką.Komponentów należy szukać w sklepach i na giełdach komputerowych oraz na aukcjach internetowych. Najłatwiej trafić na twarde dyski 2,5-calowe: w ofercie jest wiele napędów firm Fujitsu, Hitachi, Toshiby, a ostatnio także Seagate'a - debiutanta na tym rynku (jego model Momentus wziął udział w naszym teście rozbudowy). Standardem wśród dysków 2,5-calowych jest pojemność 40 GB i szybkość obrotowa 4200. Warto jednak zainwestować w niewiele droższy napęd 5400 obr./min (Fujitsu Picobird MHT2040AH, Hitachi Travelstar 5K80, Seagate Momentus, Toshiba MK-6022GAX) lub nawet 7200 obr./min (Hitachi Travelstar 7K60), który poprawi wydajność komputera, nie skracając zbytnio czasu pracy baterii.

Pamięci RAM do notebooków występują w dwóch postaciach: zwykłej DIMM, znanej z pecetów stacjonarnych, oraz SODIMM - niemal dwukrotnie mniejszej pod względem szerokości modułu. Pierwszy typ znajduje zwykle zastosowanie w zamiennikach komputera biurkowego, a więc modelach ze "zwykłym" CPU, np. P4HT 3,06 GHz. Jednak zdecydowana większość laptopów wykorzystuje moduły SODIMM, które są niestety dużo droższe od standardowych DIMM.

Najgorzej wygląda sytuacja z procesorami, a dokładniej z ich mobilnymi odmianami. Znalezienie procesora Pentium 4M czy Pentium M nie jest bardzo trudne, lecz schody zaczynają się podczas poszukiwań konkretnej częstotliwości taktowania zegara. Wybór przenośnych wersji CPU w sklepach i u dystrybutorów jest skromny, więc jeśli nie uda ci się znaleźć odpowiedniego modelu, będziesz musiał albo kupić używany układ, albo udać się do serwisu. Nietrudno się też domyślić, że mobilne procesory są droższe od swych stacjonarnych odpowiedników średnio o 20 procent.

Do roboty!

Zanim ruszysz na poszukiwania odpowiednich podzespołów, sprawdź, gdzie w twoim laptopie znajdują się poszczególne elementy. Najpierw obróć notebook i połóż na ekranie, spodem do góry. Zobaczysz kilka pokrywek mocowanych śrubkami. Część komputerów ma ikony opisujące zawartość tych wnęk, więc zlokalizowanie właściwych podzespołów nie powinno sprawić problemu. Generalnie jednak będziesz miał do czynienia z wnęką baterii (dostępną zwykle po odsunięciu blokady), śrubkami mocującymi napęd optyczny, wnęką twardego dysku i procesora. Pamięć RAM czasem schowana jest pod pokrywą CPU, a czasem ma osobną wnękę lub znajduje się w zupełnie innym miejscu.

Procesor

Czas wymiany: 10 min

AIDA32 jest doskonałym narzędziem do sprawdzania konfiguracji systemu. Dzięki niemu dowiesz się, jaki typ pamięci jest ci potrzebny.Kliknij, aby powiększyćAIDA32 jest doskonałym narzędziem do sprawdzania konfiguracji systemu. Dzięki niemu dowiesz się, jaki typ pamięci jest ci potrzebny.Najłatwiej odnaleźć procesor: kieruj się otworami wentylatora. Z powodu ciepła wydzielanego przez układ i konieczności jego odprowadzenia, CPU musi być umieszczony blisko krawędzi obudowy, zazwyczaj w rogu. Dzięki temu powietrze może być zasysane od spodu i z jednego z boków maszyny, a wyprowadzane na drugi bok.

Odkręć śrubki i zdejmij pokrywę wentylatora. System chłodzenia niewiele różni się od tego, co znasz ze stacjonarnych pecetów: wiatrak i miedziane radiatory, tyle że w mniejszej skali i bardziej udziwnione ze względu na bardzo ograniczoną przestrzeń. Odkręć śruby mocujące radiator do procesora i delikatnie wyjmij zestaw chłodzący. Wyczyść resztki pasty przewodzącej ciepło z radiatora.

Procesor, tak jak w pececie, umieszczony jest w gnieździe ZIF. Podnieś ramię dociskające nóżki układu i ostrożnie wyjmij CPU. Wstaw nowy procesor, załóż zestaw chłodzący, pamiętając o nałożeniu pasty termoprzewodzącej na jądro układu, i załóż pokrywę.

Po uruchomieniu komputera zarówno BIOS, jak i system operacyjny (na karcie Ogólne w oknie Właściwości systemu z Panelu sterowania) powinny wskazywać prawidłowe dane o procesorze. Jeśli tak nie jest, będziesz musiał zaktualizować BIOS, co zresztą zawsze warto zrobić bez względu na to, czy rozbudowujesz maszynę, czy nie.