Superkarta za pół ceny

Za luksusową kartę graficzną musisz zapłacić około 2000 zł. Za dużo? Kup w takim razie model za pół tej ceny i modernizując BIOS, uzyskaj swoją wymarzoną kartę. Powiemy ci, jak to zrobić.

Za luksusową kartę graficzną musisz zapłacić około 2000 zł. Za dużo? Kup w takim razie model za pół tej ceny i modernizując BIOS, uzyskaj swoją wymarzoną kartę. Powiemy ci, jak to zrobić.

Producenci kart graficznych ATI i NVIDIA prezentują co trzy miesiące coraz szybsze karty. W rzeczywistości firmy nie są aż tak kreatywne. Posłużmy się przykładem. Hitowe modele Radeon 9800 XT i GeForce FX 5950 Ultra to stary towar w nowym opakowaniu. Same układy mają identyczną budowę, jak ich tańsze poprzedniki, Radeon 9800 (Pro) względnie GeForce FX 5900 (Ultra). To z pewnością przykre dla obu firm, że nie mogą przedstawić żadnej prawdziwej innowacji. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - karty ze wspomnianymi wcześniejszymi układami można przekształcić w aktualne modele, modyfikując BIOS. Opiszemy, jak należy to zrobić. Pamiętaj, że taka modyfikacja oznacza utratę gwarancji. Również redakcja PC Worlda nie bierze żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody - działasz na własne ryzyko. Dlatego przestrzegaj naszych wskazówek bezpieczeństwa, które zamieściliśmy w ramce "Uaktualnienie BIOS-u - przeanalizuj ryzyko". W obu przypadkach musisz sporządzić najpierw dyskietkę startową. Sposób postępowania zależy od twojej wersji Windows. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić, raczej zrezygnuj z modyfikacji BIOS-u karty.

Zobacz również:

ATI Radeon 9800 (Pro) - tak zmodyfikujesz BIOS

Dowód: jedna z naszych zmodyfikowanych kart GeForce FX 5900 ze 128 MB pamięci - modele 5950 dostępne są wyłącznie z 256 MB.Kliknij, aby powiększyćDowód: jedna z naszych zmodyfikowanych kart GeForce FX 5900 ze 128 MB pamięci - modele 5950 dostępne są wyłącznie z 256 MB.Najpierw pobierz ze strony http://www.3dmaxx.net.articles/xtflash/files/bios.shtml odpowiedni do twojej karty nowy BIOS. Ważne: BIOS musi być właściwy dla producenta twojej karty oraz wielkości i typu pamięci. Informacje o pamięci znajdziesz na stronie internetowej producenta karty lub w instrukcji.

Jeżeli poszukiwania nie przyniosą efektów, sprawdź w Internecie, posługując się oznaczeniem na modułach pamięci.

Zmień nazwę pliku na 9800XT.BIN i zapisz go na dyskietce startowej. Ze strony http://student.uci.agh.edu.pl/-wampir/flashrom1.3.exe pobierz plik flashrom 1.3.exe. Rozpakuj go podwójnym kliknięciem, zapisz wszystkie pliki na dyskietce startowej i uruchom ponownie komputer. Być może, będziesz musiał w tym celu zmienić kolejność napędów startowych w BIOS-ie. Znajdziesz się w trybie MS-DOS - na początku wiersza po-leceń zobaczysz wpis a:\, kursor będzie migać.

Ważne: zanim będziesz kontynuować, wykonaj kopię zapasową BIOS-u karty graficznej. W tym celu wpisz polecenie

flashrom -s o biosalt.bin

Poleceniem dir sprawdź, czy na dyskietce startowej znajduje się plik biosalt.bin. To twoja kopia zapasowa na wszelki wypadek.

Teraz poleceniem

flashrom -p o 98ooxt.bin

Przy użyciu sterowników referencyjnych łatwo zmienić taktowanie, ale łatwo też przesadzić.Kliknij, aby powiększyćPrzy użyciu sterowników referencyjnych łatwo zmienić taktowanie, ale łatwo też przesadzić.zastąp stary BIOS nowym dla układu Radeon 9800 XT. Po uaktualnieniu pojawi się komunikat "<X> of <X> bytem verfied", przy czym zamiast <X> będzie podana wielkość pliku 9800XT.BIN w KB.

Teraz wyjmij dyskietkę z napędu i uruchom ponownie komputer. Windows powinien rozpoznać twoją kartę graficzną jako Radeon 9800 XT. Z reguły potrzebne jest jeszcze jedno ponowne uruchomienie komputera, żeby sterownik karty graficznej mógł załadować wszystkie moduły. Jeżeli ekran pozostanie czarny, aktualizacja BIOS-u nie powiodła się. Uruchom komputer z dyskietki. Musisz teraz na ślepo - na monitorze przecież nic nie widać - wpisać następujące polecenie:

flashrom -p o biosalt.bin

Odczekaj kilka minut i ponownie uruchom komputer. Przywróciłeś go w ten sposób do pierwotnego stanu.

NVIDIA GeForce FX 5900 (Ultra) - tak zmodyfikujesz BIOS

Zainstaluj aktualny sterownik referencyjny NVIDII ( http://www.nvidia.com ). Jeżeli jednak masz kartę

Gainwarda, Gigabyte'a lub MSI, na stronie http://www.3dcenter.de/downloads/geforcefx5900-5950ultra_flash.php znajdziesz wszystkie niezbędne pliki oraz instrukcję modyfikacji BIOS-u. W przypadku kart innych producentów pobierz ze strony http://www.leadtek.com.tw/support/download.asp?pronameid=329 plik a380u bios.zip. Rozpakuj plik, np. programem WinZip, i zmień nazwę a380u_2978.rom na ex5950u.rom. skopiuj ten plik oraz pliki dos4gw.exe i wfflash.exe na dyskietkę startową. Uruchom komputer z tej dyskietki. Być może będziesz musiał zmienić kolejność napędów startowych w BIOS-ie. Gdy wejdziesz do trybu DOS - zobaczysz w wierszu poleceń wpis a:\, kursor będzie migać - wykonaj na wszelki wypadek kopię zapasową obecnego BIOS-u karty graficznej. W tym celu wpisz polecenie:

wfflash s

Poleceniema dir sprawdź, czy na dyskietce znajduje się plik saveold.rom. To właśnie kopia zapasowa starego BIOS-u. Teraz poleceniem

wfflash nm fx595ou.rom

zastąp stary BIOS nowym. Gdy uaktualnienie się zakończy, wyjmij dyskietkę i ponownie uruchom komputer. Windows rozpozna teraz twój układ graficzny jako GeForce FX 5950 Ultra. Może być potrzebny jeszcze jeden restart komputera. Gdyby monitor pozostał czarny, uruchom komputer z dyskietki i wpisz na ślepo polecenie

wfflash.exe nm saveold.rom

Odczekaj kilka minut i ponownie uruchom komputer.

Podkręcanie

Jeśli nie chcesz ryzykować wymiany BIOS-u w swojej karcie albo nie dysponujesz kartą, która na taką aktualizację-transformację pozwala, wówczas warto rozważyć zwykłe opcje przetaktowywania karty graficznej. W każdej karcie graficznej za wydajność odpowiedzialne są dwa komponenty - procesor graficzny oraz pamięć. Wydajność wynika, oczywiście, z ich architektury, ale w obrębie tej architektury zależy już od taktowania. Producenci kart graficznych często zostawiają w kartach pewien zapas mocy, gdyż gwarantuje im to mniej zgłoszeń serwisowych.

Warto się zatem przekonać, jaki potencjał faktycznie ma karta pracująca w komputerze. Trzeba przy tym pamiętać, że wynik, który udało się osiągnąć z jedną kartą, nie zawsze da się powtórzyć z inną, nawet taką, która teoretycznie ma identyczne parametry wyjściowe. Kluczem do sukcesu są dwa czynniki - po pierwsze, jakość zastosowanego chłodzenia, po drugie, jakość modułów pamięci.