Podzielić wyświetlacz

Profesjonalne lustrzanki mają wymienne matówki z wygrawerowanymi liniami pomocniczymi pomagającymi w kompozycji obrazu. Podobną podziałkę bez trudu można zrobić w aparacie cyfrowym.

Profesjonalne lustrzanki mają wymienne matówki z wygrawerowanymi liniami pomocniczymi pomagającymi w kompozycji obrazu. Podobną podziałkę bez trudu można zrobić w aparacie cyfrowym.

Wyświetlacz ciekłokrystaliczny w aparacie to przydatny wynalazek. Można dzięki niemu łatwiej komponować zdjęcie. Brakuje mu jednej rzeczy, którą można spotkać w lustrzankach - podziałki z poziomymi i pionowymi liniami ułatwiającymi kompozycję. Wprawdzie istnieją aparaty cyfrowe wyświetlające takie linie na LCD, ale mała szansa na to, że akurat taki posiadamy...

Zobacz również:

Aparat z przyklejoną podziałkąKliknij, aby powiększyćAparat z przyklejoną podziałkąPo co w ogóle podziałka? Gdy robimy zdjęcia, dobrze jest komponować je prawidłowo już w momencie naciskania spustu. Najczęstsze błędy to ukośne linie, które powinny być pionowe albo poziome, zachwiana symetria, złe umiejscowienie "mocnych punktów". Oczywiście, zdjęcie można wykadrować później w Photoshopie, ale tracimy cenne piksele. Gdy źle ułożymy rękę, megapikseli może nie starczyć nawet na małą odbitkę 10 x 15 cm. By tego uniknąć, dobrze jest umieścić na wyświetlaczu dodatkowe informacje. Jak?

Jak podzielić wyświetlacz - oto kilka propozycji. Zachęcamy do eksperymentów z rysunkiem, grubością i kolorem linii.Kliknij, aby powiększyćJak podzielić wyświetlacz - oto kilka propozycji. Zachęcamy do eksperymentów z rysunkiem, grubością i kolorem linii.Banalnie prosto. Wszystko, czego potrzebujemy, to kawałek folii do prezentacji, dwustronna taśma klejąca, linijka i coś do pisania na folii. Może to być flamaster czy drukarka. Najpierw trzeba precyzyjnie zmierzyć rozmiar wyświetlacza ciekłokrystalicznego. Następnie rysujemy prostokąt wielkości wyświetlacza i umieszczamy w nim takie linie pomocnicze, jakie zapragniemy. Możemy rysować ręcznie bezpośrednio na folii, możemy też w komputerze i dopiero na koniec przeniesiemy obraz na folię (potrzebny specjalny rodzaj do drukarek). A co narysować?

Krzyżyk - najprostsza wersja linii pomocniczych. Pokaże nam osie symetrii obrazu, pozwoli zachować poziomy horyzont albo pionową fasadę budynku. Gdy robimy portret, warto wzorem starych mistrzów pędzla umieścić oko modela na osi symetrii obrazu.

Jak podzielić wyświetlacz - oto kilka propozycji. Zachęcamy do eksperymentów z rysunkiem, grubością i kolorem linii.Kliknij, aby powiększyćJak podzielić wyświetlacz - oto kilka propozycji. Zachęcamy do eksperymentów z rysunkiem, grubością i kolorem linii.Siatka - niezastąpiona, gdy fotografujemy architekturę. Pomoże dokładnie skomponować obraz.

Podziałka z mocnymi punktami - czyli dwie linie poziome i dwie pionowe dzielące obraz na 9 równych pól. Rogi środkowego prostokąta wskazują te miejsca obrazu, w które odruchowo ucieka oko oglądającego go człowieka. Warto w tych punktach umieszczać główne motywy zdjęcia. Na liniach podziału dobrze jest umieszczać linie tworzące obraz, np. horyzont pejzażu.

Możemy też połączyć wszystkie pomysły w jeden i umieścić bardzo wyrafinowany rysunek na ekranie. Najlepszym pomysłem jest podziałka z mocnymi punktami i dodatkowo cieniutką linią - krzyżykiem w centrum.

Gdy już przeniesiemy rysunek na przeźroczystą folię, pozostaje go wyciąć i za pomocą maleńkiego kawałka dwustronnej taśmy klejącej przytwierdzić do wyświetlacza LCD w aparacie.