Z lepszej perspektywy

Fotografowanie architektury jest z pozoru proste. Budynki nie uciekają, nie ruszają się za często, jest więc czas się przymierzyć, a nawet powtórzyć ujęcie. Do tego po zrobieniu zdjęcia budynki nie ''marudzą'', że źle wyszły, że grubo, że zmarszczki, że uśmiech nie ten...

Fotografowanie architektury jest z pozoru proste. Budynki nie uciekają, nie ruszają się za często, jest więc czas się przymierzyć, a nawet powtórzyć ujęcie. Do tego po zrobieniu zdjęcia budynki nie ''marudzą'', że źle wyszły, że grubo, że zmarszczki, że uśmiech nie ten...

Wydawałoby się, iż "ustrzelenie" np. Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich w Warszawie to najprostsza rzecz pod słońcem. A mimo to zdjęcie budynku też można zepsuć. Najczęstszym błędem, można rzec podręcznikowym, jest zadzieranie obiektywu do góry tak, by cały budynek wszedł w kadr. Każda książka o robieniu zdjęć tłumaczy adeptom tej trudnej sztuki: "Płaszczyzna filmu i fasada budynku mają być równoległe, a zdjęcia należy robić jak najdłuższym obiektywem". Trudno jednak się tak ustawić... Niestety, ładne kawałki architektury występują stadami, a w najlepszym przypadku gdzieś nad wodą albo wśród drzew. Możemy mieć długi obiektyw i ustawić odpowiednio aparat, ale wtedy najlepsza pozycja do fotografowania wypada gdzieś na trzecim piętrze budynku dwie przecznice dalej lub w najlepszym przypadku dwa metry nad taflą stawu. Siłą rzeczy zadrzemy zbrodniczo obiektyw...

Zobacz również:

Wtedy krawędzie pionowe budynku nagle zaczynają się zbiegać w jeden punkt i dostajemy piętnowany w każdym podręczniku fotografii efekt "walących się ścian" (Rys. 1). Te lepsze podręczniki sprzed lat trzydziestu pokazywały, jak sobie poradzić z tym problemem. Trzeba było po prostu pod powiększalnikiem podnieść jeden brzeg maskownicy, by zbiegające się linie stały się ponownie równoległe. Później nastała era minilabów, które nie pozwalają na taką "ekstrawagancję".

Rys. 1Kliknij, aby powiększyćRys. 1Rys. 3Kliknij, aby powiększyćRys. 3
Rys. 2Kliknij, aby powiększyćRys. 2Rys. 4Kliknij, aby powiększyćRys. 4

W erze fotografii cyfrowej pomoże nam program komputerowy, np. Adobe Photoshop. Dzięki niemu odzyskujemy znów swobodę, jaką miał fotograf w ciemni, posługując się maskownicą i powiększalnikiem. Adobe Photoshop Elements ma bardzo dobre narzędzia do korygowania takich błędów.

Na prezentowanym zdjęciu (Rys. 1) grzech nierównoległego filmu (a właściwie matrycy światłoczułej) popełniono w dwójnasób. Po pierwsze, obiektyw zadarto do góry, po drugie, oś aparatu nie znajdowała się w osi budynku. Przez to na zdjęciu wszystkie linie równoległe stały się zbieżne.

Korektę należy rozpocząć od narysowania linii pomocniczych. Wprawdzie Photoshop Elements może wyświetlić kratkę (View->Grid), ale spod kratki nie widać szczegółów budynku. Znacznie wygodniej zrobić własne linie. Posłuży do tego narzędzie "Line tool" (Rys. 2). Trzeba ustawić grubość linii np. na 5 pikseli (Rys. 3) i kolor na mocno odcinający się od zdjęcia. W tym przypadku pasuje żółty (Rys. 4, 5).

Rys. 5Kliknij, aby powiększyćRys. 5Rys. 6Kliknij, aby powiększyćRys. 6
Rys. 7Kliknij, aby powiększyćRys. 7Rys. 8Kliknij, aby powiększyćRys. 8

Rysujemy cztery linie, dwie pionowe i dwie poziome w okolicach przyziemia, dachu i dwóch skrajnych ścian budynku. Rysowanie pionowych linii w Photoshopie ułatwia naciśnięcie klawisza shift w czasie rysowania. Wtedy linia automatycznie staje się pozioma lub pionowa.

Rys. 9Kliknij, aby powiększyćRys. 9Rys. 12Kliknij, aby powiększyćRys. 12
Rys. 10Kliknij, aby powiększyćRys. 10Rys. 11Kliknij, aby powiększyćRys. 11

Gdy już mamy te linie (Rys. 6), wybieramy warstwę tła (Rys. 7, 8), a następnie narzędzie "Image -> Transform->Perspective" (Rys. 9). Komputer spyta, czy przekształcić tło na warstwę - odpowiadamy dwa razy "OK" (Rys. 10, 11).

Rys. 13Kliknij, aby powiększyćRys. 13Rys. 14Kliknij, aby powiększyćRys. 14
Rys. 15Kliknij, aby powiększyćRys. 15Rys. 16Kliknij, aby powiększyćRys. 16

Wokół obrazu pojawia się ramka z uchwytami w rogach i środkach brzegów (Rys. 12, 13). Przesuwając uchwyty, deformujemy obraz tak, by linie równoległe budynku stały się również równoległe do linii namalowanych przez nas. Gdy efekt jest zadowalający, naciskamy "enter". Pozostaje jedynie usunąć linie pomocnicze (Rys. 14) i przywrócić normalne tło operacją "Layer->Flatten image" (Rys. 15). Budynek prezentuje się znacznie lepiej (Rys. 16).