Album od Adobe

Photoshop Album to znakomite narzędzie do katalogowania fotografii. Prezentujemy podstawy używania tego programu.

Photoshop Album to znakomite narzędzie do katalogowania fotografii. Prezentujemy podstawy używania tego programu.

Kliknij, aby powiększyćFrancuzi dzięki swej ogromnej niechęci do języka angielskiego wymyślili bardzo dobre słowo na określenie komputera. Oni mawiają "ordinateur", czyli "porządkujący". Rzeczywiście, oddaje to znakomicie jedną z najważniejszych oprócz obliczeń funkcję komputera - możliwość porządkowania ogromnych zbiorów danych. Zdjęcia cyfrowe to równie dobra materia do porządkowania, jak faktury VAT albo stany magazynowe. Trzeba tylko dobrego programu. Firma Adobe, niekwestionowany lider w oprogramowaniu do obróbki zdjęć, zaprezentowała najnowszą wersję programu do porządkowania zbiorów fotografii cyfrowych: Photoshop Album 2.0 (Rys. 1). Przedstawimy pokrótce najciekawsze jego funkcje.

Zobacz również:

Po zainstalowaniu programu, gdy rozpoczynamy pracę, Album pyta o nazwę pliku, w którym będzie przechowywał dane. W zasadzie nie musimy się tym przejmować, po prostu odpowiadamy "OK" i już możemy rozpocząć pracę z programem.

Rys. 1Kliknij, aby powiększyćRys. 1Rys. 3Kliknij, aby powiększyćRys. 3
Rys. 2Kliknij, aby powiększyćRys. 2Rys. 4Kliknij, aby powiększyćRys. 4

Oczywiście, żaden album nie obejdzie się bez zdjęć. Musimy więc poinformować go, gdzie są zdjęcia, za pomocą polecenia "Get Photos". Naciskamy duży przycisk o tej właśnie nazwie (Rys. 2), leżący na głównej belce programu, i wybieramy źródło danych. Skupmy się na razie na opcji "From Files and Folders", jako że na początku trzeba skatalogować to, co mamy na dysku. W okienku wyboru katalogu (Rys. 3) możemy zaznaczyć "Mój komputer". Po zaznaczeniu okienka GetSubfolders (Rys. 4) wystarczy kliknąć na guzik GetPhotos i... możemy iść na kawę, bo program przeszuka wszystkie dyski i katalogi na dyskach w naszym komputerze. To niestety trwa, ale operację dobrze jest wykonać, aby mieć pewność, że nie przeoczyliśmy żadnego obrazka.

Album potrafi również katalogować zdjęcia na dyskach wymiennych. Trzeba zaznaczyć w lewym dolnym rogu okienka dialogowego opcję "Keep Oryginal Offline" (Rys. 5). Warto w polu "Optional Reference Note for Disc" wpisać jakąś nazwę, która jednoznacznie będzie się kojarzyć z dyskiem, z którego pobieramy zdjęcia, by później bez trudu odnaleźć oryginalny nośnik. Program bowiem skopiuje jedynie małą wersję oryginalnej fotografii, wystarczającą do przyglądania się zdjęciu, a nawet do zrobienia pokazu slajdów. Gdy jednak będziemy chcieli np. zrobić stronę internetową albo poprawić zdjęcie w Photoshopie, Album upomni się o dysk z pierwotną wersją zdjęcia.

Rys. 5Kliknij, aby powiększyćRys. 5Rys. 6Kliknij, aby powiększyćRys. 6
Rys. 7Kliknij, aby powiększyćRys. 7Rys. 9Kliknij, aby powiększyćRys. 9

Gdy już program stworzył katalog zdjęć, czas go uporządkować. Najpierw trzeba wyrzucić zdjęcia, których nie chcemy mieć w katalogu. Wykonuje się to intuicyjnie - trzeba zaznaczyć niechciane zdjęcia i nacisnąć klawisz "Delete". Program spyta, czy usunąć przy okazji zdjęcia z dysku (Rys. 6). Warto pamiętać, że kliknięcie dwóch zdjęć, gdy jednocześnie trzymamy klawisz "Shift", powoduje zaznaczenie wszystkich zdjęć pomiędzy dwoma klikniętymi. Z kolei klikanie z klawiszem "Ctrl" powoduje na przemian zaznaczenie i cofnięcie zaznaczenia klikanego zdjęcia, bez żadnego wpływu na pozostały wybór. Przydatny jest też tutaj suwak na dolnej listwie okna programu, którym zmieniamy rozmiar miniaturek w katalogu (Rys. 7).

Rys. 8Kliknij, aby powiększyćRys. 8Teraz możemy przystąpić do właściwego porządkowania, to znaczy do nadania zdjęciom odpowiednich oznaczeń pozwalających odnaleźć fotografie w katalogu. Służą do tego znaczniki "Tags" i kolekcje "Colections". Paleta ze znacznikami i kolekcjami pojawia się z prawej strony okienka programu, gdy klikniemy na zakładkę "Organize" w górnej listwie programu (Rys. 8).

Na początku pracy obie palety są puste, tylko w znacznikach jest kilka kategorii "Friends", "Events" itp. Warto je zmienić na "Przyjaciele", "Wydarzenia" - wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy na kategorii i wybrać opcję "Edit Friends sub-category", po czym zmieniamy nazwę. Teraz trzeba stworzyć własne znaczniki. Każdemu zdjęciu możemy przypisać kilkanaście znaczników. Można więc dla każdego członka rodziny stworzyć oddzielny znacznik (prawy klawisz myszy na kategorii "Create new tag in Rodzina sub-category" (Rys. 9, 10), a następnie przypisać go każdej fotografii, na której występuje członek naszej rodziny. Znaczniki nadajemy, przeciągając go z palety na zdjęcie. Można je nadawać również hurtowo - jeśli zaznaczymy grupę zdjęć i przeciągniemy znacznik na jedno z zaznaczonych zdjęć, wszystkie otrzymają ten sam znacznik (Rys. 11).

Ta operacja zajmuje najwięcej czasu, jedyne pocieszenie, że możemy wypić kawę, którą przygotowaliśmy podczas wczytywania zdjęć do Albumu. Ale dobre rozdzielenie kategorii pomaga później szybko wyszukiwać zdjęcia. Chcemy mieć fotki brata zrobione na Mazurach? Proszę bardzo: klikamy w okienka przy znacznikach "Brat" i "Mazury" (Rys. 12), a program wyświetla wszystkie zdjęcia z tymi dwoma znacznikami. W górze okienka pojawiają się kratki "Best" "Close" "Not" informujące, ile zdjęć dokładnie odpowiada naszemu wyborowi, ile spełnia przynajmniej jedno kryterium, a ile nie odpowiada. Klikając na nie, możemy wyświetlić różne zbiory zdjęć.

Rys. 12Kliknij, aby powiększyćRys. 12Rys. 10Kliknij, aby powiększyćRys. 10
Rys. 11Kliknij, aby powiększyćRys. 11Rys. 13Kliknij, aby powiększyćRys. 13

Możemy też każde zdjęcie przypisać kolekcji z zakładki "Collections". Kolekcje od znaczników różnią się tym, że jednocześnie można pokazywać zdjęcia tylko z jednej kolekcji. Jak widać, można więc kolekcje zrealizować za pomocą znaczników, a to co dodali programiści to taka droga na skróty - żeby było wygodniej.

No dobrze. Ale nawet najlepiej oznaczone zdjęcia i największy porządek są funta kłaków warte, gdybyśmy robili to tylko po to, żeby oznaczać zdjęcia. Na szczęście Photoshop Album ma mnóstwo przydatnych funkcji.