Skarb w pudełku

Co zrobić, gdy mamy zdjęcia zbyt ciemne lub niedoświetlone? Jak poradzić sobie post factum ze złym balansem bieli? Bez nerwów, trzeba tylko zastosować odpowiednie oprogramowanie, np. Photoshop Elements

Co zrobić, gdy mamy zdjęcia zbyt ciemne lub niedoświetlone? Jak poradzić sobie post factum ze złym balansem bieli? Bez nerwów, trzeba tylko zastosować odpowiednie oprogramowanie, np. Photoshop Elements.

Kliknij, aby powiększyćDo wielu aparatów cyfrowych jest dołączany program Adobe Photoshop Elements. To naprawdę znakomite narzędzie, o wielu możliwościach. Oczywiście, wyliczenie ich wszystkich przekracza możliwości tego artykułu, również za mało byłoby miejsca w jednym Zoomie. W tym numerze opiszemy jak uratować źle naświetlone zdjęcie oraz co zrobić, gdy aparat miał źle ustawiony balans bieli.

Zobacz również:

Bardzo często zdjęcia z aparatów cyfrowych mają złą rozpiętość tonalną, czyli różnica między białym a czarnym nie wykorzystuje pełnych możliwości zapisu cyfrowego.

Dobrym przykładem jest zdjęcie nr 1 (Rys. 1). Otwieramy zdjęcie w Photoshopie i za pomocą polecenia "Enhance->Adjust Brightness/Contrast->Levels" (Rys. 2), otwieramy okienko dialogowe służące do regulowania rozpiętości tonalnej zdjęcia (to samo możemy osiągnąć, naciskając klawisze "Ctrl" + "L").

Na pierwszy rzut oka widać (Rys. 3), co jest nie w porządku ze zdjęciem. Wykres na obrazku na poziomej osi ma odznaczone kolejne jasności pikseli, a na pionowej - liczbę pikseli o określonej jasności. W okolicach liczby 210 kończą się jakiekolwiek punkty obrazu, czyli tracimy spory kawał

tego "co fabryka dała" - jasności mogą bowiem mieć maksymalną wartość 255. Jest na to sposób - trzeba rozciągnąć wykres. I to dosłownie. Chwytamy prawy trójkąt pod osią poziomą oznaczający biel i przeciągamy go tam, gdzie kończy się wykres, czyli w okolice punktu 210. Poprawę widać na pierwszy rzut oka. Możemy jeszcze ruszyć środkowy suwak służący do określenia jak szybko następuje przejście od czarnego do białego. Zachęcam do eksperymentów. Od razu widać, że po tym prostym zabiegu ostateczny obraz jest o niebo lepszy (Rys. 4).

Rys. 2Kliknij, aby powiększyćRys. 2Rys. 3Kliknij, aby powiększyćRys. 3
Rys. 4Kliknij, aby powiększyćRys. 4Rys. 1Kliknij, aby powiększyćRys. 1

I jeszcze mała uwaga dla leniwych - guzik "Auto" w palecie regulowania rozpiętości tonalnej sprawi, że komputer wyreguluje poziomy wg własnego widzimisię. Zawsze można mu na to pozwolić, zwłaszcza że w większości przypadków daje to bardzo dobre efekty. A jeśli pomysł komputera nas nie zadowoli, wystarczy nacisnąć guzik "Cancel", po czym samemu wyregulować obraz według przytoczonego opisu.

Korekta rozpiętości tonalnej to dobre narzędzie, ale nie wierzmy mu zbyt ślepo. Doskonałym przykładem mogą być zdjęcia, których główny motyw jest niedoświetlony, bo aparat źle dobrał parametry ekspozycji. Jako przykład niech posłuży zdjęcie (Rys. 5). Tutaj z jakiegoś powodu nie wypaliła lampa błyskowa, ale aparat naświetlał tak, jakby lampa była. Przez to zdjęcie jest ewidentnie niedoświetlone.

By sobie z tym poradzić, potrzebne będą nam warstwy. Paleta do operowania warstwami powinna być z prawej strony okna Photoshopa. Jeśli jej nie ma, trzeba ją wyciągnąć z przybornika na górze okna (Rys. 6).

Rys. 5Kliknij, aby powiększyćRys. 5Rys. 6Kliknij, aby powiększyćRys. 6
Rys. 7Kliknij, aby powiększyćRys. 7Rys. 8Kliknij, aby powiększyćRys. 8

Teraz musimy utworzyć nową warstwę, zwierającą dokładnie to samo co tło. To nic trudnego, najłatwiej zrobić to za pomocą sekwencji klawiszy "Ctrl"+"a", "Ctrl"+"c", "Ctrl"+"v" (zaznacz wszystko, skopiuj, wklej). Photoshop automatycznie tworzy nową warstwę "Layer 1" z wklejanym obrazem. Teraz trzeba ustawić tryb nakładania tej warstwy na poprzednią na "Screen" (Rys. 7). Jest lepiej, ale nie do końca. Trzeba, podobnie jak z szamponem, "myć, masować, spłukać, czynność powtórzyć", utworzyć kilka kolejnych warstw nakładających się w trybie "Screen", aż efekt będzie zadowalający. Po ułożeniu 5 warstw jest już prawie dobrze. Opcja "Screen" działa jak wyświetlanie na ekranie kilku slajdów naraz. Jasności dodają się, ale to, co było białe, pozostaje białe, a co było czarne - czarne.