Komputer do edycji wideo

Co powinien posiadać komputer do edycji wideo

Co powinien posiadać komputer do edycji wideo

1. Karta graficzna z wejściem wideo

To najtańszy sposób na wprowadzenie do komputera sygnału analogowego z odtwarzacza VHS lub zwykłej kamery. Jeśli mamy kamerę cyfrową, a materiał analogowy będziemy obrabiać sporadycznie, możemy obejść się bez drogich kart do przechwytywania wideo.

2. Złącze FireWire

Czyli inaczej IEEE-1394 lub jak wg terminologii Sony iLink . Czasem mówi się też wejście DV (Digital Video). To tu podłączamy kamerę cyfrową. Najlepiej, jeśli w złącze jest wyposażona płyta główna komputera, bo wówczas mamy wolny slot PCI, który inaczej zajęłaby karta kontrolera. Przy okazji złącze może też się przydać do podłączania zewnętrznych dysków twardych, gdy chcemy przenieść duży plik. Przyda się też, gdy mamy aparat cyfrowy - wówczas możemy kupić sobie bardzo szybki czytnik kart pamięci.

Zobacz również:

3. Szybkie dyski

Komputer do obróbki filmów potrzebuje bardzo dużo miejsca na szybkich dyskach twardych. Dobrym rozwiązaniem są dyski Serial ATA połączone w tak zwaną macierz dyskową. Zapis odbywa się równolegle na dwóch dyskach, co pozwala zwiększyć prędkość zapisu, ale komputer widzi to jako jeden fizyczny napęd. Jaka pojemność? Najlepiej, jeśli na potrzeby edycji wideo będziemy mieć przynajmniej kilkadziesiąt gigabajtów wolnego miejsca - na początek.

4. Płyta główna renomowanej firmy

Podstawą każdego komputera jest płyta główna. Jeśli wybierzemy mądrze, nie będziemy mieli w przyszłości żadnych problemów ze sprzętem. Warto wybierać dobrze wyposażone urządzenia renomowanych firm, w tym przypadku jest to Asus. Rozsądnym wyborem są płyty firm Abit, Asus, Chaintech, MSI, Soltek. O radę spytajmy sprzedawcę w sklepie komputerowym - na pewno poradzi dobrze, pod warunkiem że jesteśmy gotowi zapłacić 200 zł więcej za dobrą płytę. A lepiej pieniędzy nie można zainwestować.

5. Szybki procesor

Wiadomo, im szybszy procesor, tym lepiej będzie sobie radził z obliczaniem efektów specjalnych czy kompresją materiału filmowego. Tu zasada jest prosta - kupujmy najszybszy, na jaki nas stać. Wybór AMD czy Intela pozostawiamy czytelnikom. Sporu, który procesor jest lepszy, nie da się tak naprawdę rozstrzygnąć.

6. Pamięć DDR RAM

Nie mniej ważna od procesora w obróbce wideo jest pamięć operacyjna komputera. Tutaj też kupujemy tyle, ile wytrzyma portfel. Warto wręcz oszczędzić, kupując np. procesor wolniejszy o 100 MHz, a pieniądze przeznaczyć na dodatkowe 256 MB pamięci. Do obróbki wideo niezbędnym minimum jest 256 MB, lepiej mieć 512 MB lub więcej. Oczywiście, powinniśmy kupować pamięci DDR, bo są szybsze od wychodzących już z użycia SDRAM.