Filmujemy w kościele

Miło mieć pamiątkę ze ślubu w postaci kasety wideo. Oto, co powinniśmy zrobić, by uniknąć podstawowych błędów i nakręcić ciekawy film bez wielkiego doświadczenia.

Miło mieć pamiątkę ze ślubu w postaci kasety wideo. Oto, co powinniśmy zrobić, by uniknąć podstawowych błędów i nakręcić ciekawy film bez wielkiego doświadczenia.

Jeśli nawet mamy już za sobą pierwsze sukcesy na polu twórczości filmowej i zdobyliśmy takie nagrody, jak pochwała cioci Lodzi - "piękny film, tylko szkoda, że mnie na nim nie ma" - wiemy jak istotne jest sporządzenie namiastki scenariusza. Namawiamy do tego zarówno pewnych siebie, jak i tych, którym drżą ręce na samą myśl, że będą musieli filmować. Argumentów za scenariuszem jest co najmniej kilka.

Zobacz również:

Zamiast scenariusza

Zaczynamy od spisania momentów, które koniecznie trzeba będzie sfilmować. Podczas każdej uroczystości - zarówno pierwszej komunii, jak i ślubu - bez "scenariusza" bardzo łatwo stracić głowę, a w konsekwencji także jedyną okazję bycia we właściwym czasie i we właściwym miejscu. W przypadku pierwszej komunii dużą pomocą będzie uczestnictwo w próbie dzieci. Powinniśmy wiedzieć, kiedy i którędy wejdą, kto i kiedy idzie w procesji z darami, kto i kiedy mówi modlitwę czy wierszyk, skąd dzieci śpiewają i - co najważniejsze - z którego miejsca będzie rozdawana komunia - centralny moment uroczystości. Przed ślubem natomiast należy dowiedzieć się, co młodzi chcą uwiecznić. Częstym zwyczajem jest też złożenie kwiatów na bocznym ołtarzu - warto o to spytać, by wiedzieć, gdzie ustawić się na koniec uroczystości.

Którędy chodzić z kamerą?

Jeśli jednak nie uda się nam wydobyć żadnej z powyższych informacji, konieczne jest przynajmniej wytyczenie dróg, jakimi możemy poruszać się podczas filmowania. Najlepiej sprawdzają się w tej roli alejki między ławkami, czyli tzw. nawa główna, oraz dwie nawy boczne. Zwróćmy też uwagę, jak rozlokowane są filary kościoła. Ma to ogromny wpływ na stabilność całego obrazu, a w konsekwencji na końcowy efekt całej naszej pracy. Pożądany efekt symetrii poszczególnych ujęć uzyskamy, traktując alejki oraz kolumny jako linie, wzdłuż których powinna poruszać się nasza kamera. Jeśli z tego zrezygnujemy, film, który obejrzą później zainteresowani, będzie obfitował w dziesiątki ujęć rozbieganej kamery. Żeby się o tym przekonać, wystarczy zrobić prosty test. Na pierwszym rec zróbmy sobie spacer po pomieszczeniu, filmując co nam przyjdzie do głowy, np. lampkę, następnie fotel i tak kolejnych kilka przedmiotów - do każdego z nich podchodzimy na taką odległość, na jaką mamy ochotę. Pauza. Następnie stańmy w dowolnym rogu pokoju i filmujmy wzdłuż linii łączącej ścianę z podłogą. Jaki będzie efekt tego minitestu, łatwo przewidzieć. Zwróćmy jednak uwagę na jedną zasadniczą różnicę, której podczas filmowania nie dostrzegamy. W pierwszym przypadku dobrze widzimy poszczególne przedmioty, ale każdy z nich jest pozbawiony "kontekstu". Przyczyna tego jest bardzo prosta. Podczas filmowania kamerzysta amator sugeruje się tym, co widzi obojgiem oczu, nie analizując dokładnie obrazu uchwyconego przez oko kamery. Nasz test pokazuje, jak otaczającą rzeczywistość widzi oko kamery. Jeszcze raz zachęcamy do jego przeprowadzenia.

Zajmujemy pozycję

Jeśli wykonujemy film dla całej grupy, a komunia będzie rozdawana w kilku rzędach, nie zaszkodzi rozejrzeć się za podwyższonym miejscem, z którego będzie można zmieścić w kadrze wszystkie te punkty, w których dzieci przyjmują komunię. Świetnie do tego celu nadaje się np. ambona. Powinniśmy jednak zapytać księdza, czy można na nią wchodzić, i sprawdzić jeszcze przed uroczystością, czy schodki i podłoga ambony nadają się do chodzenia. Można się z tego śmiać, ale przy oglądaniu nagranego materiału mina nam zrzednie - mikrofon bezlitośnie zarejestruje skrzypiące deski. Jeśli jednak komunia będzie rozdawana w procesji i przez jednego księdza, najlepiej, gdy staniemy tak, by obejmować popiersie dziecka i dłoń księdza. Do tego fragmentu filmu radzimy podejść bardzo poważnie - skoncentrujmy się i nie rozglądajmy na boki. Bardzo często powtarzanym błędem w takich chwilach jest tzw. pompowanie, czyli częste używanie przycisków, które przybliżają i oddalają obraz. Osoby oglądające taki film na pewno dostaną zawrotu głowy.

Uwaga, ruchome przeszkody!

Zajęcie odpowiedniego miejsca jest ważne także podczas uroczystości zaślubin. Nie należy ustępować miejsca ocierającym łzy wzruszenia ciociom i kuzynkom w wysokich kokach - w najważniejszym momencie otoczą zwartym murem parę młodą. Tym ostatnim warto przed uroczystością zaproponować krótką próbę, by kamerzysta poznał profil, z którego ślubujący wyglądają najlepiej. Podczas pogawędki o tym, co chcieliby uwiecznić z całej uroczystości, będą mogli przy okazji oswoić się z obecnością kamery.

Trzęsienie ziemi w kościele

Na pierwszym ujęciu widać, że kamerzysta nie stanął tam gdzie powinien. W odpowiednim miejscu znalazł się jednak fotograf. Zdjęcie nr 2 pokazuje, jak mogli zostać sfilmowani młodzi, gdyby kamerzysta „nie zaspał”. A wystarczyło dowiedzieć się wcześniej co i gdzie będzie się działo – w tym bowiem kościele błogosławieństwo dla nowożeńców udzielane jest za ołtarzem, a nie tak, jak w większości parafii, na schodach przed ołtarzem (Fot. Archiwum PressLine)Kliknij, aby powiększyćNa pierwszym ujęciu widać, że kamerzysta nie stanął tam gdzie powinien. W odpowiednim miejscu znalazł się jednak fotograf. Zdjęcie nr 2 pokazuje, jak mogli zostać sfilmowani młodzi, gdyby kamerzysta „nie zaspał”. A wystarczyło dowiedzieć się wcześniej co i gdzie będzie się działo – w tym bowiem kościele błogosławieństwo dla nowożeńców udzielane jest za ołtarzem, a nie tak, jak w większości parafii, na schodach przed ołtarzem (Fot. Archiwum PressLine)Jeśli będziemy przestrzegali kilku prostych wskazówek, mamy szansę nakręcić film, którego widzowie nie będą za często naciskali na przycisk "przewiń do przodu". Pierwsze z zaleceń to chodzenie na lekko ugiętych nogach. Brzmi zabawnie, ale niewprawionym w ogóle odradzamy chodzenie z włączoną kamerą. Niewielka waga kamery - głoszona przez producentów jako zaleta - w tym przypadku działa zdecydowanie na niekorzyść filmu. Dlatego, by oszczędzić oglądającym wrażenia, że oglądają thriller o trzęsieniu ziemi, wystarczy ustalić wcześniej kilka miejsc, z których będziemy filmować. A kłopot będziemy z tym mieli już od początku, czyli od wejścia młodych do kościoła. Jeśli kamerę znamy jak własną kieszeń, filmujemy ich z odległości kilku metrów, cofając się wraz z nimi aż do ołtarza. Początkującemu kamerzyście ponownie radzimy, by zrezygnował z tego "efektu" na rzecz stabilności obrazu. Prostszym rozwiązaniem jest ustawienie się przed klęcznikami. Z tego miejsca będzie też widać, jak zachowują się goście - ten widok bez wątpienia zrekompensuje chwilę rozłąki kamery z młodymi. Podczas mszy dobrze jest stać w promieniu do kilku metrów od nich. Należy unikać filmowania pleców państwa młodych, z jednym tylko wyjątkiem - welon gwiazdy wieczoru będą podziwiać wszystkie jej koleżanki, ciocie i kto wie - może dzieci i wnuczki. W chwilach kiedy młoda para klęczy, można także przyklęknąć i przez chwilę filmować frontalnie, ale zanim klękniemy - pauza. Tu, przy okazji, bardzo istotna uwaga - należy pamiętać, że zanim przerwiemy zapis na taśmie, powinniśmy posłuchać, czy przypadkiem nie stracimy dwudziestu sekund Ave Maria lub fragmentu homilii. Nie można urywać nagrania także w pół słowa, nawet jeśli ktoś wejdzie nam w kadr - podczas montażu zamiast "kolumny" w obiektywie łatwo wstawimy dowolną przebitkę, natomiast uciętego słowa dopełnić się nie da. Tym bardziej gdy są to słowa przysięgi małżeńskiej.

Nagrywamy przebitki

Przebitkami zwykło się nazywać kilku- lub kilkunastosekundowe ujęcia, którymi przeplatamy dłuższe fragmenty filmu. Podamy kilka przykładów. Warto się zorientować, czy ksiądz nie przywita państwa młodych jeszcze przed kościołem. Jeśli tak, należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, przestawienie balansu bieli, po drugie, "przysłuchanie się" rozmowie księdza z młodymi. Ta chwila, ze względu na duże emocje, bardzo często umyka głównym bohaterom uroczystości. Czasem ksiądz powie np. dowcip, w stylu: "o widzę, że państwo tak z tyłu stoją, zapraszam do przodu, są tam jeszcze dwa wolne miejsca" i już mamy przebitkę jak znalazł. Z krótszych ujęć przydają się np. 3-sekundowe zbliżenia na wiązankę panny młodej czy obrączki oraz elementy wystroju kościoła - witraż, kwiaty, charakterystyczny dla danej świątyni obraz itp.

Filmujemy przysięgę

Przysięga odbywa się najczęściej na podwyższeniu lub schodkach. Ustawiamy się po prawej lub lewej stronie, zależnie jednak od tego, gdzie stoi kościelny lub ministrant. Powinno się zająć taką pozycję, aby w kadrze widać było twarze i dłonie obojga młodych, a także nieco profilu księdza. Jeśli młodzi całkowicie zwrócą się ku sobie, zadanie mamy ułatwione - stajemy po środku, vis-`a-vis księdza. W trakcie zakładania obrączek można na moment zrobić zbliżenie na obrączki. Wtedy jednak lepiej przełączyć kamerę w tryb manual focus, błysk obrączek bardzo często powoduje zmylenie automatyki - zamiast spodziewanego efektu, zobaczylibyśmy złote plamy. O sfilmowaniu gości weselnych siedzących w ławkach, a także świadków i rodziców państwa młodych chyba przypominać nie trzeba (choć zdarza się, że o wiele częściej niż np. rodzice, w kadrze kamery widzimy narzeczoną kamerzysty).

Co kręcić po ślubowaniu?

Komunię świętą można filmować tak jak pisaliśmy na początku, przy czym nic się nie stanie, jeśli scenariusz przewidzi przyjmowanie komunii tylko przez państwa młodych. Bardzo często komunia jest przyjmowana przez młodych pod dwiema postaciami. Wyjście z kościoła filmujemy podobnie jak wejście, jednak należy pamiętać, żeby odpowiednio wcześniej wyjść przed młodych na zewnątrz i przestawić sobie "balans bieli" na światło dzienne. Podczas filmowania życzeń dobrze jest stanąć z boku, w odległości jednego kroku, i filmować tak, by bardziej było widać twarz składającego życzenia niż państwa młodych. Dzięki temu film stanie się atrakcyjny nie tylko dla tych, którzy otrzymują tego dnia prezenty, ale także dla tych, którzy je dają.

Elementy scenariusza

 • Pytamy o najważniejsze momenty uroczystości

 • Życzenia zamawiającego (np. procesja z darami, Ave Maria itp.)

 • Jak najwięcej ujęć najbliższej rodziny

Praca kamery

 • Naładować akumulator i wziąć zapasowy

 • Sprawdzić źródła dźwięku (nie w każdym miejscu kościoła słychać jednakowo)

 • Oświetlenie - najlepiej poprosić księdza, by pozwolił na kilka ujęć na parę dni przed uroczystością - można wtedy zrobić większość przebitek

 • Uwaga na... buty - miękka antypoślizgowa podeszwa

Z kim się dogadać?

 • Z księdzem - gdzie można stanąć i skąd filmować oraz które światła będą włączone podczas uroczystości

 • Filmowani - najlepiej niech spiszą, czego sobie życzą

 • Fotografowie i wynajęci kamerzyści - lepiej przed uroczystością umówić się na sposób komunikacji (najlepiej bezsłowny) między sobą, by jeden drugiemu nie zasłaniał ujęć; nie najlepiej też wychodzą one, gdy lampa błyskowa staje naprzeciwko kamery