Odnowione wspomnienia

Photoshop Elements to bardzo wygodne narzędzie z dużymi możliwościami. Za jego pomocą można robić wiele rzeczy. Odrestaurowanie starej fotografii to kwestia kilku chwil.

Photoshop Elements to bardzo wygodne narzędzie z dużymi możliwościami. Za jego pomocą można robić wiele rzeczy. Odrestaurowanie starej fotografii to kwestia kilku chwil.

Wyobraźmy sobie, że mamy babcię, która ma na półce pudełko ze starymi fotografiami. Jak to stare fotografie, są poplamione, pożółkłe, pogniecione i zniszczone jeszcze na tysiąc innych sposobów.

Zobacz również:

Babcia nawet nie wie, co dziś można zrobić za pomocą komputera. Na pierwszy ogień poszło zdjęcie babcinej siostry. Wszystkie rogi pozaginane, jeden oderwany, z boku wyrwany kawałek papieru, kilka plam z różnych cieczy i przebarwienia emulsji. Do tego negatyw miał kilka dziurek, prawdopodobnie emulsja uległa uszkodzeniu przed wykonaniem odbitki. Poza tym zdjęcie, jak to zdjęcia z lat 50., jest małe - 8 x 11 cm. Postanowiliśmy powiększyć tę fotagrafię tak, by można ją było powiesić na ścianie. Oczywiście, przed powiększeniem trzeba usunąć wszystkie usterki. Do tego doskonale nada się program Photoshop Elements.

Kliknij, aby powiększyćNa początku trzeba było zeskanować fotografię. Użyliśmy skanera CanonScan 5000F. Zdjęcie zeskanowaliśmy w dużej rozdzielczości - 1200 x 1200 pkt. To dawało wystarczający margines na wszelkie poprawki. Zdjęcie, mimo iż czarno-białe, zeskanowaliśmy w kolorach. Wprawdzie oznacza to dodatkowe obciążenie dla komputera, ale z drugiej strony dużo łatwiej usuwa się z fotografii kolorowe przebarwienia.

Akurat na tym zdjęciu było niewiele kolorowych plam. Jedyną była żółta kreska na białym kubraczku dziewczynki. Gdyby zeskanować fotografię w skali szarości, kreska wyłaziłaby paskudnie na zdjęciu, a usunięcie byłoby czasochłonne. Ponieważ jednak różni się ona kolorem od reszty fotografii, można ją bardzo łatwo usunąć. Tę czynność wykonujemy za pomocą narzędzia Replace color (Enhance->Adjust color->Replace color). (Rys. 1) (Rys. 2) (Rys. 3) Po wybraniu tego narzędzia kursorem, wyświetla się okno dialogowe, a kursor zmienia się w maleńką pipetkę. Wskazujemy nią kolor, który chcemy wymienić, czyli środek barwnej plamy. W okienku podglądu białe plamy oznaczają te

fragmenty zdjęcia, gdzie komputer znalazł podobny kolor. Tolerancję na kolor zmieniamy parametrem fuziness na górze okna dialogowego. Musimy tak ustawić suwak, by była zaznaczona jedynie niepotrzebna plama. Teraz, operując suwakami Hue, Saturation, Lightness, zmieniamy barwę plamy, tak by nie różniła się od kurteczki dziecka - plama znika bez śladu.

1Kliknij, aby powiększyć14Kliknij, aby powiększyć4
2Kliknij, aby powiększyć23Kliknij, aby powiększyć3

Gdy już usuniemy wszystkie plamy kolorowe, można pozbyć się koloru ze zdjęcia. Nie martwmy się o gustowną sepię - do niej można zawsze wrócić, a zdjęcie pozbawione koloru będzie mniejsze, obróbka więc będzie przebiegała szybciej. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku bardzo powiększanych zdjęć. Zdjęcie z kolorowego na skalę szarości przerabiamy za pomocą polecenia Enhance->Adjust color->Remove color. (Rys. 4)

Teraz można poprawić rozpiętość tonalną zdjęcia, korzystając z polecenia Enhance->Auto levels. W ten sposób białe miejsca na zdjęciu stają się białe, a czarne - czarne.

Następnym krokiem jest poprawienie wyblakłego rogu zdjęcia. Robi się to za pomocą narzędzia Burn tool (rys. 5) z palety narzędzi. Po wybraniu narzędzia na górze okna Photoshopa pojawi się pasek opcji. Ustawiamy tu rozmiar pędzla w pikselach, jego twardość (czy ma rozmyte brzegi czy nie, wybieramy rozmyte), opcję Range, określającą na co narzędzie ma działać (wybieramy midtone), i stopień zaciemnienia zwany Exposure (ustawiamy 50%). Teraz za pomocą

5Kliknij, aby powiększyć56Kliknij, aby powiększyć6
7Kliknij, aby powiększyć78Kliknij, aby powiększyć8

myszki rysujemy narzędziem jak pędzlem - każde przejście delikatnie zaciemnia obraz. Zaciemniamy więc cały róg, tak by nie różnił się od reszty zdjęcia. (Rys. 6) (Rys. 7) Narzędziem tym można również usunąć plamę po herbacie, bo na skanie wyglądała ona jak jaśniejszy obszar.

Poprawienie wyblakłego rogu pokazało, że część emulsji odprysła w tym miejscu, trzeba będzie ją więc uzupełnić. Do pozbycia się plam i ubytków tego typu przygotowano narzędzie Clone stamp tool. (Rys. 8) Służy ono do przenoszenia fragmentów zdjęcia z miejsca na miejsce. Pasek opcji ma podobny jak Burn. Ustawiamy wielkość pędzla. Do rys - tak by był od nich dwa razy szerszy, do plam - by był ciut większy i oczywiście ustawiamy miękki pędzel, czyli z rozmytymi brzegami. (Rys. 9) Następnie w okolicach usuwanej skazy, trzymając klawisz Alt, klikamy na kawałek obrazu, który jest bardzo podobny do brakującej części.