Polowanie na agenta

Ktoś cię szpieguje i nawet o tym nie wiesz! Wiele programów zawiera funkcje, które wysyłają na zewnątrz informacje o twoich preferencjach. Nasze porady i bezpłatne narzędzia pomogą ci ukrócić ten niecny proceder.

Ktoś cię szpieguje i nawet o tym nie wiesz! Wiele programów zawiera funkcje, które wysyłają na zewnątrz informacje o twoich preferencjach. Nasze porady i bezpłatne narzędzia pomogą ci ukrócić ten niecny proceder.

Nikt nie może czuć się bezpieczny w obliczu szpiegowskiego oprogramowania. Wielu producentów protokołuje, jak często korzystasz z ich aplikacji i które funkcje faworyzujesz. Te i podobne informacje moduły szpiegowskie wysyłają po cichu w bliżej nieznane zakątki Internetu. Nawet sieciowe przechadzki okazują się ryzykownym przedsięwzięciem. Podczas przeglądania Sieci na twardy dysk mogą się przedostać niepożądane moduły, manipulujące ustawieniami i bombardujące użytkownika reklamami.

Zobacz również:

Szpiegostwo - skąd to się wzięło?

Stosując tzw. adware lub spyware, projektanci oprogramowania mają możliwość finansowania bezpłatnych aplikacji lub zwiększania zysków z dystrybucji programów typu shareware.

W przypadku adware'u masz do czynienia ze składnikiem aplikacji, który uzupełnia jej interfejs o przekazy reklamowe (angielski rzeczownik ad, czyli advertisement oznacza właśnie reklamę). Jeśli wspomniany moduł nie nawiązuje połączeń internetowych, np. w celu pobrania nowych bannerów reklamowych, nie powinien budzić żadnych podejrzeń. W przeciwnym razie warto wziąć go pod lupę. Podczas wymiany danych może przekazywać na zewnątrz informacje o preferencjach użytkownika albo o sprzętowej czy software'owej konfiguracji komputera. W ten sposób pozornie nieszkodliwy obiekt staje się złośliwym szpiegiem, czyli tzw. spyware'em (spy w języku angielskim to szpieg, a to spy to szpiegować).

Oprócz łączonych modułów adware/spyware jest również spyware czystej krwi. Są to drobne elementy instalujące się bez wiedzy użytkownika wraz z większą aplikacją. Programy spyware działają po cichu w tle, protokołując czynności użytkownika i/albo manipulując systemem na własne potrzeby.

Trzecia grupa oprogramowania szpiegowskiego to narzędzia zaprojektowane wyłącznie do nadzorowania użytkowników lub wykradania określonych informacji. Są to programy stosowane przez pracodawców do kontrolowania wydajności podwładnych tak samo, jak np. tzw. keyloggery, czyli moduły przemycane do systemu w celu znalezienia i wykradzenia haseł.

Ofiarom na ratunek

Poniższy materiał pomoże ci unikać internetowych szpiegów, a także pozbyć się ewentualnych programów szpiegowskich, które do tej pory mogły zagnieździć się w twoim komputerze. Dowiesz się, jak ustalić przed zainstalowaniem dowolnego programu, czy zawiera niepożądane moduły adware i/albo spyware. Podpowiemy, jak wykonać gruntowne testy systemu za pomocą dwóch bezpłatnych (do użytku prywatnego), lecz skutecznych narzędzi. Ponadto warto wiedzieć, jak zapobiegać wdzieraniu się intruzów do systemu za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Producenci adware'u i spyware'u nadużywają w tym celu technologii ActiveX, zaprojektowanej z myślą o dodawaniu do przeglądarki przydatnych funkcji.

Pasożyty ActiveX

Za najlepszy przykład takiego nadużycia mogą posłużyć trzy elementy firmy Claria, która do niedawna nosiła nazwę Gator (przyczyną zmiany stała się zapewne narastająca negatywna popularność poprzedniej nazwy). Mowa o modułach Date Manager, Precision Time i Gator eWallet. Co prawda, każdy z nich oferuje cenną funkcję (np. Gator eWallet wypełnia automatycznie formularze sieciowe, a Precision Time synchronizuje zegar systemowy poprzez serwer czasu atomowego), jednakże zawiera składnik reklamowy, który podczas przeglądania Internetu przywołuje niepożądane okna reklamowe. Na dodatek gromadzi dane statystyczne dotyczące użytkowania komputera. Zgodnie ze swoim oświadczeniem na stronie http://www.gator.com/help/app_ps_v51.html , Claria protokołuje takie dane, jak konfiguracja software'owa komputera i adresy odwiedzanych witryn wraz ze spędzonym w nich czasem. Ponadto gromadzi informacje o konfiguracji oprogramowania i częstotliwości jego użytkowania. Oświadczenie nie określa, jakie aplikacje wchodzą w skład tego oprogramowania. W dalszej części deklaracji Claria zapewnia, że nie zna wszystkich danych osobowych użytkowników poza imieniem i miejscem zamieszkania (miejscowość, kod pocztowy i państwo). Nie wiadomo, w jaki sposób firma uzyskuje te informacje. Pewne podejrzenia nasuwają się tylko w przypadku programu Gator eWallet - musisz wyposażyć go w swoje dane, aby mógł automatycznie wypełniać formularze sieciowe.

Śladami internautów

Nawet podczas codziennych wędrówek po Internecie nie możesz się czuć bezpiecznie. Licz się z tym, że operatorzy witryn rejestrują i przechowują twoje preferencje. Zazwyczaj jest to wykonywane anonimowo i nie w tak dużym zakresie, jak w przypadku Clarii. Podpowiemy ci, gdzie tkwią zasadzki i jak się przed nimi zabezpieczyć.

Szczegółowe instrukcje krok po kroku, a także bezpłatne oprogramowanie, które przedstawiamy poniżej, pozwolą ci pozbyć się nieproszonych szpiegów i zapobiec ich ponownemu pojawieniu się w komputerze.

1. Identyfikacja szpiega

Problem Przed zainstalowaniem programu warto sprawdzić, czy nie kryje w sobie modułów szpiegowskich. Ale jak to zrobić?

Rozwiązanie Użyj w tym celu internetowej bazy danych dostępnej pod adresem http://www.pestpatrol.com/Search/SearchPestInfo.asp . Dzięki regularnym aktualizacjom zawiera ona prawie wszystkie programy, w których wykryto moduł spyware.

Dodatkowe wskazówki Wpisz w pole tekstowe na górze strony nazwę podejrzanego programu, po czym potwierdź przyciskiem Go. Jeśli na liście wyników pojawi się napis No documents matched the query, poszukiwanej aplikacji nie ma w bazie PestPatrol. Oznacza to, że najprawdopodobniej nie zawiera szpiegowskich niespodzianek. Jeżeli natomiast lista wyników nie będzie pusta, kliknij nazwę odnalezionego dokumentu i sprawdź, jakie pojęcia znajdują się w punkcie Category. W przypadku haseł spyware i/albo adware odradzamy pobranie i zainstalowanie aplikacji.

W podobny sposób możesz przebadać programy zainstalowane w komputerze. W razie odnalezienia spyware'u, przywołaj okno z jego opisem (jw.) i przewiń w dół zawartość strony. W polu Detection and Removal możesz znaleźć wskazówki, jak usunąć szkodnika (automatycznie za pomocą programu PestPatrol lub ręcznie). Weź pod uwagę, że eliminując intruza, możesz uniemożliwić dalsze korzystanie z aplikacji.

Moduły spyware i adware są stosowane najczęściej w programach freeware i shareware pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Europejscy producenci stosunkowo rzadko wyposażają swoje oprogramowanie w elementy tego typu. Jednak programy finansowane wpływami z reklamy nie muszą się kojarzyć z sieciowym szpiegowaniem. Na przykład bezpłatna edycja przeglądarki internetowej Opera wyświetla na ekranie bannery reklamowe. Producent zapewnia jednak (pod adresem http://www.opera.com/support/search/supsearch.dml?index=453 ), że nie śledzi preferencji użytkowników.

Tymczasem operator serwisu Kazaa, w którym można się wymieniać utworami muzycznymi, przyznaje otwarcie, że bezpłatna wersja jego oprogramowania protokołuje określone czynności użytkownika. Przeczytasz to w deklaracji pod adresem http://www.kazaa.com/us/help/faq/howis_kazaa_free.htm . Za niespełna 30 dolarów można kupić ten sam program, jednak pozbawiony modułów spyware i adware.

2. Usuwanie niepożądanych agentów

Problem Obawiasz się, że do twojego komputera zakradł się program spyware lub adware. Nie wiesz, jak się go pozbyć.

Rozwiązanie Wyczyść system za pomocą bezpłatnych narzędzi Ad-aware ( http://www.lavasoft.de/default.shtml.en ) i SpyBot - Search & Destroy ( http://www.safer-networking.org ). Najlepiej użyj kolejno obu wymienionych programów, bo pojedynczy może przeoczyć niektóre szkodniki. Stosując jeden i drugi, uzyskasz największą wykrywalność. SpyBot - Search & Destroy jest programem kategorii freeware, natomiast Ad-aware - bezpłatnym do użytku prywatnego. Oba zapewniają polski interfejs użytkownika. W SpyBot - Search & Destroy trzeba zaznaczyć opcję Additional Languages podczas instalowania, w Ad-aware doinstalować łatę (plik AAW-LANG-PACK.EXE, dostępny w witrynie producenta).

Dodatkowe wskazówki Zauważ, że większość aplikacji zawierających składniki spyware i/lub shareware odmawia posłuszeństwa po ich usunięciu.

Ad-aware poszukuje spyware'u i adware'u w pamięci operacyjnej i na twardych dyskach.

Podobnie do skanerów antywirusowych dysponuje bazą definicji, uwzględniającej wszystkie znane typy intruzów. Wbudowana funkcja aktualizowania pozwala regularnie odświeżać bazę i uzupełniać ją o nowe wpisy. Aby uaktywnić polski interfejs, kliknij ikonę Settings (przedstawia koło zębate) w prawej górnej części okna. Kliknij przycisk General, po czym ustaw opcję Polski w polu listy Language file. Potwierdź przyciskiem Proceed.